Anebo kterémukoliv jinému jazyku. Nezáleží na tom, jestli se učíte anglicky, španělsky, německy nebo třeba francouzsky. Princip učení se jazykům je pořád jeden a ten samý. Samozřejmě je ideální, když žijete v zahraničí a musíte jazykem domorodců mluvit celý den. Pak se naučíte cizímu jazyku klidně za pár měsíců. Ale vy nejspíš nejste v ideální situaci, žijete v Česku, ale ráda byste se nějaký cizí jazyk naučila. Jak na to?
Přemýšlejte
To dozajista umíte. Ale zkuste přemýšlet v angličtině či jiném jazyce, který se chcete naučit. Jakmile se ráno probudíte, dívejte se na věci kolem sebe. Na židli, na stůl, na postel, umyvadlo, zubní kartáček… A zkuste si všechna tato slova vybavit v angličtině.
Že je neznáte? Nalepte si na každou věc lísteček s anglickým názvem. A až budete všechny názvy znát, pak zkuste slovíčka umisťovat do jednoduchých krátkých vět. Kdykoliv vyjdete na ulici, rozhlížejte se a všechno pojmenovávejte v angličtině. Tak si navyknete přemýšlet v jazyce, který se chcete naučit.
Poslouchejte
Cestou do práce nebo do školy si pusťte anglickou píseň, podcast nebo třeba audioknížku. Nemusíte rozumět všemu, je důležité si na jazyk zvyknout a naposlouchat si ho. Po pár týdnech poslechu si uvědomíte, že už je pro vás téměř přirozený a začnete jednotlivá slova a významy vnímat zřetelněji. Případně můžete poslouchat i dětské pohádky, pokud jsou na vás audioknížky příliš těžké.
Čtěte si
Kupte si nenáročnou knížku nebo časopis psaný anglicky a čtěte si. Pokud nepochopíte význam jednotlivých vět, nevadí. Zkuste nejprve alespoň pochopit význam odstavce nebo celého článku. Slovíčka, která budete vnímat jako zásadní, ale vy je neznáte, si vyhledejte například v online slovníku.
Číst v jazyce, který neznáte, je velmi náročné. Alespoň prvních pár týdnů určitě. Přečíst jednu stránku vám zabere možná i hodinu nebo dvě, ale neděste se a nevzdávejte to. Na učení se cizím jazykům je krásné, že každý den na sobě vidíte malé zlepšení.
První dny si přečtěte klidně jen dva odstavce nebo půl stránky, záleží na tom, co stihnete za patnáct nebo dvacet minut přečíst.
Pište
Tohle je jedna z nejsložitějších částí. Jenže se bez toho neobejdete. Jen číst a poslouchat nestačí. Na internetu si najděte chatovací aplikace, které slouží právě k těmto účelům. Mobilní aplikace představují jakousi seznamku, ne však v tradičním smyslu, ale seznamku jazykovou. Nacházejí se na ní lidé z celého světa a píšou si mezi sebou v jazyce, který se chtějí učit.
Můžete si psát s mužem nebo ženou jakéhokoliv věku. Pár vět každý den bohatě postačí. Po úvodních seznamovacích otázkách, když vás dotyčný či dotyčná začne zajímat, se bude konverzace rozvíjet dál. A uvidíte, že to nakonec půjde samo. Budete se chtít dozvědět co nejvíc, a to vás donutí k tomu, abyste vymýšlela nové a nové věty.
Nakonec možná zjistíte, že jste si vytvořila dlouholeté přátelství. Navíc nikde není vyloučené, že se s dotyčným člověkem někde někdy setkáte a poznáte se osobně. Takže to vlastně taková seznamka nakonec je. Budete-li chtít.
Mluvte
A tohle je ta vůbec nejhorší část na učení se cizím jazykům. Ale ani bez ní to nepůjde. Musíte mluvit, a to nejlépe každý den alespoň pět minut. Nesmíte ovšem mluvit sama se sebou, ale s někým jiným, kdo se vás bude ptát na nečekané otázky a vysvětlovat vám nejrůznější příhody a situace.
Na sociálních sítích i již zmíněných mobilních aplikacích si jistě najdete někoho, s kým budete pár minut denně na telefonu trávit rádi. Anebo poproste své známé, kteří umí anglicky, jestli by na vás anglicky nemluvili. Vy byste jim samozřejmě anglicky odpovídala.
Je to těžké, každý z nás se stydí mluvit, protože se bojí chyb. Jenže chyby děláme všichni a nikdo se jim smát rozhodně nebude. Překonejte svůj strach a mluvte. Zkuste to, třeba jen jednu jedinou minutu. Bez toho se nikdy pořádně anglicky nenaučíte.
Kombinujte
Chcete-li se anglicky naučit co nejrychleji, pak je dobré metody každý den kombinovat. Nemusíte zkombinovat všechny najednou, ale vystřídat každý den alespoň dvě nebo tři by bylo určitě ku prospěchu.
Můžete si například denně deset minut číst, dvě minuty psát a tři minuty mluvit. Nebo jeden den budete jen poslouchat, druhý den mluvit a třetí den třeba spojíte psaní se čtením. Jen myslete na to, že každý den musíte angličtině věnovat alespoň patnáct nebo dvacet minut. Anebo třicet, vyhradíte-li si tolik času.
Budete-li důsledná a skutečně využijete všech variant učení se angličtině naplno, nic vám nebrání v tom, abyste po roce učení mluvila téměř plynně anglicky. Skutečně. Funguje to. Jen to nesmíte po pár týdnech nebo měsících vzdát.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Výuka angličtiny přes Skype. Je to dobrý nápad a jde o efektivní způsob učení? Vyzkoušeli jsme