Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Má moje dítě ADHD, nebo jde jen o obyčejné zlobení? Jak hyperaktivitu rozpoznat a kdy vyhledat odborníka

Pokud jste jako rodiči neustále svým okolím upozorňováni, že vaše dítko je příliš zlobivé, nemusí být vždy chyba na straně vašeho potomka.
hyperaktivita
Hyperaktivita (ADHD) se objevuje už v dětství. Ve zhruba polovině případů přetrvává až do dospělosti.

07. 05. 2020

07. 05. 2020

V některých případech nemusí jít o obyčejné zlobení, ale o neurologickou vývojovou poruchu, známou jako ADHD, tedy poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Na druhou stranu je nutné říct, že ne každé dítě, které zlobí má poruchu pozornosti. Při jakých příznacích je třeba se obrátit na odborníka?

Co se skrývá za ADHD

Porucha pozornosti s hyperaktivitou, která je obecně známá také jako ADHD, se objevuje už v dětství a v 50 % případů přetrvává i v dospělosti. V dospělosti některé projevy ADHD ustoupí, některé se zmírní, a proto je porucha pozornosti považována za velmi dobře zvládnutelnou, pokud jsou rodiče o problematice dobře informováni. I když není k dispozici léčba, která by tuto poruchu dokázala zcela vyléčit, díky psychologické pomoci a vhodným lékům, není se čeho obávat.

Porucha pozornosti a škola

Špatný školní prospěch, špatné vztahy se spolužáky i učiteli a neustálé poznámky. I to mohou být následky poruchy pozornosti. Z tohoto důvodu se mnozí rodiče začnou nad možnou diagnózou dítěte zamýšlet až poté, co jejich dítě začne navštěvovat školu. Do té doby jsou projevy ADHD připisovány častěji právě zlobení.

Mezi projevy poruchy pozornosti patří také impulzivita, nízké sebevědomí, neschopnost udržet pozornost, což se znatelně podepisuje právě na školním úspěších.

Nejčastější projevy poruchy pozornosti

I když mnozí rodiče zaznamenají u svých dětí poruchu pozornosti až s nástupem do školy, první projevy ADHD lze rozpoznat už mezi druhým a třetím rokem věku dítěte. Jaké projevy nás mohou na poruchu pozornosti upozornit?

  • Dítě není schopno udržet pozornost a soustředit se.
  • Dítě často fantazíruje a „sní s otevřenýma očima“.  
  • Rodiče mají často pocit, že je dítě neposlouchá nebo je neposlušné, protože není schopno plnit jejich pokyny.
  • Dítě si není schopno zorganizovat své činnosti včetně hry.  
  • Velmi časté je u dětí ztrácení věcí. Ve škole dítě často zapomíná a ztrácí knihy, tužky a jiné školní pomůcky.  
  • Při řízené činnosti se velmi snadno rozptýlí i malým podnětem z okolí.  
  • Dítě je neustále v pohybu, je neposedné, budí tak v ostatních pocit, že je zlobivé a neposlušné.
  • I při klidné činnosti se dítě neustále hýbe a vrtí, zkrátka nevydrží chvíli v klidu.
  • Není schopno si hrát potichu.
  • Často a hodně vypráví, a proto je ve škole často napomínáno, že vyrušuje. Dítě také často skáče jiným do řeči, včetně dospělých.
  • Je netrpělivé, není schopno počkat, až přijde na něj řada.
  • Chlapci s ADHD jsou velmi často neposední, zatímco u dívek s ADHD jsou častější sklony  k nepozornosti a dennímu snění.
K TÉMATU  Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Jaká jídla jíst, abychom dosáhli před nimi té nejlepší prevence?

Kdy vyhledat pomoc odborníka?

Diagnostikovat ADHD je schopen jen odborník. Vzhledem k tomu, že každé dítě je individuální, jsou také velmi časté rozdíly ve vývoji. Některé děti jsou v určitém věku méně soustředěné než jiné, a přesto nejde o poruchu pozornosti.

Pokud rodiče u dítěte objeví některé z výše uvedených příznaků a nejedná se o projevy obyčejného dětského zlobení, je vhodné konzultovat situaci s pediatrem, který doporučí návštěvu psychologa, psychiatra či neurologa.

Příčiny vzniku ADHD

I když dosud není známá konkrétní a jediná příčina vzniku onemocnění, pravděpodobný je vliv dědičnosti, poruchy vývoje nervového systému, vliv životního prostředí aj. Podle odborníků existuje ale několik rizikových faktorů, které se na vzniku a rozvoji ADHD mohou podílet. Patří mezi ně:

  • ADHD u rodičů či sourozenců.
  • Působení toxinů (např. vystavení se působení olova v nátěrech starých budov).
  • Drogová závislost matky během těhotenství (drogy a alkohol).
  • Předčasný porod.

Mé dítě má ADHD, na co se připravit?

Má-li vaše dítě diagnostikovanou poruchu pozornosti, je třeba se připravit na některé komplikace, které ale lze zvládnout. Na co se děti a rodiče budou muset připravit?

  • Děti s ADHD nejsou často schopni plnit školní povinnosti.
  • Některé děti s ADHD zaostávají za spolužáky, což může vést k jejich nízkému sebevědomí.
  • Mají větší problémy navazovat a udržet vztahy se svými vrstevníky a mají problémy se zapojením se do kolektivu.
  • Díky nepozornosti mají více nehod a zranění než jiné děti.
  • V pubertě a dospělosti jsou více náchylné k závislostem na alkoholu a drogách, mohou mít problémy s chováním a dodržováním zákonů.
  • Děti a dospělí s diagnózou ADHD mohou mít také některé přidružené psychické poruchy. Mezi ty nejčastější patří např. problémy s porozuměním učivu a komunikací, úzkostné poruchy, nervozitu, deprese, bipolární poruchu osobnosti (maniodepresivita), neschopnost respektovat autority a nepřátelské chování vůči nim aj.
K TÉMATU  Co takhle zajít na masáž? Nejste jediní, kdo si dokáže užít wellness. Co takhle dárkový poukaz pro vašeho čtyřnohého člena rodiny?

Do jaké míry budou uvedené obtíže rozsáhlé, závisí nejen na dítěti, ale také na přístupu okolí, zejména rodičů.

ADHD a co dál?

Byla-li dítěti diagnostikována porucha pozornosti s hyperaktivitou, tedy ADHD, je třeba do problematiky zapojit také blízké okolí dítěte. Nejen učitelé, ale i prarodiče, by měli vědět, jak s dítětem s poruchou pozornosti spolupracovat. Jde o to vysvětlit všem zúčastněným, že nejde o dítě zlobivé, ale dítě, které má určitý neurologický problém.

Protože na každé dítě platí něco jiného, pravděpodobně bude chvíli trvat, než rodiče najdou ten, který bude dítěti vyhovovat. Naštěstí na ADHD dítě a rodiče nikdy nejsou sami. Odborníci jako jsou zejména psychologové pomohou najít optimální přístup k onemocnění.

Pro děti s poruchou pozornosti se ukázala jako velmi účinná tzv. behaviorální terapie, psychoterapie a trénování sociálních dovedností. Dítě se učí, jak korigovat své chování a díky tomu stejně jako ostatní děti zažívá nejen úspěch ve škole, ale i mezi svými vrstevníky a posléze v životě.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Články o výchově dětí

Kroužky pro děti jsou fajn, ale dítě se potřebuje i nudit nebo být s rodinou. Střídání koníčků je také v pořádku

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Představa, že v davu lidí zahlédneme člověka, do kterého se zamilujeme na první pohled je krásná a šílená zároveň. Lásku na první pohled známe především z romantických filmů, jenže jak to s ní ve skutečnosti je? Opravdu se jedná o lásku na první pohled, nebo jen o přitažlivost, kterou snadno zaměníme s hlubokým citem? Pojďme se tomuto vzácnému jevu podívat na kloub.
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.
Jakmile se vám a vašemu partnerovi narodí děti, získáváte zcela novou roli. Najednou jste rodiči a velmi často vás tato role na dlouhá léta úplně pohltí. Není pak divu, že může být velmi obtížný návrat k životu, ve kterém děti nezaujímají první místo.
Párů, kterým se nedaří otěhotnět „přirozeně“ je spousta. Dneska se nepodíváme co je příčinou, ale když už postupujete IVF, tak jak vše zvládnout co nejlépe.
Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a dva světy, pokračování Jakubiskovy legendární pohádky Perinbaba. Perinbaba a dva světy vstoupí v Česku a na Slovensku do kin 7. prosince 2023
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?

Výběr článků

Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Ještě jste nenašla sport, který by vás skutečně a bez výhrad bavil? Začněte chodit. Tím spálíte více kalorií, než si možná myslíte. Zároveň zatočíte se stresem, zlepšíte si náladu a prospějete svému srdci.

Nepřehlédněte

Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek