Monstrózní monstera
Nejen obrovské listy jsou pro monsteru tak typické. I výška, do které může za příznivých podmínek dorůst, ji charakterizuje. Dosáhnout totiž může až dvou a půl metru! A jak snadno roste, tak se i jednoduše rozmnožuje. Stačí její lístky ostřihnout a dát do vody zakořenit. Pokud se jedná o zdravý výhonek, kořeny pustí velmi brzy.
Jak již bylo zmíněno, tato pokojovka patří snad mezi nejoblíbenější a nejznámější rostliny. Když se řekne monstera, má to zvuk. Není milovník rostlin, který by ji neznal. A s tím souvisí i její současné ceny, můžete ji totiž koupit i za pěkně tučné sumy. Neváhejte proto poprosit kamarádku, jestli by vám nedarovala jeden lísteček a vymazlete si ji od píky.
Najděte jí ideální stanoviště
Monstera si hravě poradí s tmavými místnostmi, ale nejlépe se jí bude dařit na světlém stanovišti. Miluje však i lehký polostín a dobře snáší rovněž občasné sluníčko. Pozor si však dejte na přímé sluneční paprsky, které ostatně nesvědčí žádné rostlině. Slunce totiž listy u řady kytek spálí. Ostatně, jak by bylo vám, když budete celý den sedět za rozpáleným oknem?
Pokud máte doma chodbu kam dopadá světlo, umístěte monsteru přesně sem. Zde se jí totiž daří snad nejlépe ze všech místností v domácnosti. Možná je to teplotou, která se v chodbách drží. Rostlina totiž nejlépe snáší teploty pohybující se kolem 17—25°.
Vzdušná vlhkost? Sem s ní!
I když jsou listy monstery opravdu krásné a velké, jejich problémem je, že se na nich usazuje prach. Jednou za čas monsteru osprchujte ve sprše nebo popadněte rozprašovač a dopřejte jí jemnou spršku mimo sprchový kout.
Ostatně tím zajistíte i dobrou vzdušnou vlhkost, kterou pro svůj rychlý a bezproblémový růst vyžaduje.
Pozor na zálivku
S čím to však nepřehánějte je zálivka. Prakticky žádné pokojové rostlině nesvědčí přelití (lepší nechat trochu uschnout, než přelít) a monstera není výjimkou. Těsně před tím, než ji zalijete, zkontrolujte, jestli je substrát suchý. Pokud převládá vlhkost, odložte zalévání o pár dnů.
Kořenový bal by měl dokonale proschnout. Až v tento moment nastupuje na scénu další zálivka. Někdy je to otázka několika dnů, jindy však týdnů.
Hnojení? Pouze slabá dávka
I když mnoha rostlinám prospívá, když je v době vegetace hnojíte, u monstery není hnojení tak potřeba. Stačí jednou za dva týdny, použijte pouze slabou dávku hnojiva pro zelené rostliny.
Na rozdíl od jiných pokojových rostlin s tímto jemným hnojením nekončete ani po skončení vegetace. Monstera je vděčná za živiny i v chladných, zimních měsících.
Jak může monstera trpět?
Možná se zdá, že monstera je nenáročnou pokojovou rostlinou. A je tomu skutečně tak. Ovšem stejně jako jiné pokojové rostliny, v krajních případech může i monstera trpět. Naštěstí o své nespokojenosti dává vědět. Stačí si jí jenom všímat a při jejím nezdravém vzhledu zjistit, co je tomu na vině.
Když žloutnou listy
Pokud monstera není zelená, ale listy začínají razantně žloutnout, přestaňte rostlinu zalévat. Na vině problému je pravděpodobně přelití, proto substrát nechte pořádně proschnout. Pokud chcete rychle zakročit, odstraňte vodu z misky pod květinářem nebo ji rovnou přesaďte.
Viníkem však může být i nedostatek živin. Přestože si na hnojivo monstera nepotrpí, jednou za čas potřebuje doplnit živiny i ona.
Když jsou na listech hnědé skvrny
Objevili jste na listech monstery hnědé skvrny? Buďto je opět na vině přelití, nebo popálení. Ujistěte se, že na monsteru nedosahují přímé sluneční paprsky v žádné části dne, případně ji přemístěte na jiné stanoviště.
Když jsou na listech bílé skvrny
Bílé skvrny zase znamenají, že rostlinu pravděpodobně napadlo plísňové onemocnění. Proto rostlinu co nejdříve přesaďte a všechny napadené listy odstraňte. Do budoucna se pak vyvarujte přelévání rostliny.
Monstera má mnoho druhů a každý má svoji specifickou krásu. Jestliže vás oslovila, bude krásným doplňkem vašeho domova.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?