I u nás má levandule své místo, a to nejen v zahradách, ale i na celých levandulových polích nebo v domácnostech. Jen co se dostanete k čerstvým levandulím, usušte si je a pak je můžete začít využívat po celý rok. A možností, jak využít levanduli, je celá řada.
Využití v kuchyni
Začneme kuchyní. Levandule se totiž nejčastěji využívá jako léčivá bylinka, i odtud její druhý název levandule lékařská. Usušená levandule je vhodná na přípravu čaje a pomáhá s bolestmi hlavy, se zažívacími potížemi, s nespavostí, a dokonce uklidňuje i v případě psychických potíží. Z levandule lékařské se také vyrábí doplňky stravy, které jsou k dostání v lékárnách.
Nejen na čaj ale můžete levanduli využít. Pokud jí máte dost, zkuste si vyrobit jednoduchý domácí levandulový sirup, sorbet nebo si připravte domácí osvěžující a voňavou limonádu. Existuje celá řada možností, jak můžete levanduli v kuchyni upotřebit. Pár usušených snítek levandule můžete také vhodit do uzavíratelné nádoby s cukrem, který tak nádherně provoníte.
Jinak ji lze používat do pečení, přidáte ji do těsta na sušenky či buchty nebo si z ní připravíte krém na ozdobu. Čerstvé levandulové květy se pak dají kandovat podobně jako ovoce. Skvěle doplní právě nejrůznější moučníky nebo dorty.
Obyčejné i neobyčejné dekorace z levandule
Kromě toho se dá levandule využít i jako dekorace. Vždyť jen kolik věcí se vyrábí a prodává s motivem těchto úchvatných rostlin. Levandule patří zejména k Provence, což je logické, jde o hlavní symbol středomořského stylu. Už jen nasušené nebo i čerstvé levandule ve váze poslouží jako skvělá dekorace na stůl. Pohrát si s nimi ale může i jinak.
Sušené levandule můžete naaranžovat do proutěných košíků a misek, můžete z nich uplést věneček na stůl či na dveře nebo můžete zkusit vyrobit domácí voňavé svíčky. Nasušené levandule navíc vydrží skutečně po celý rok, do doby, než si zase natrháte a usušíte nové.
Levandule v kosmetice
Zapomenout nesmíme ani na kosmetický průmysl. V něm se totiž levandule také hojně využívá. Velmi vzácný a účinný je olej z levandule a vyrábějí se také vonné silice. Silice se pak přidávají právě do kosmetických přípravků nebo se používají samotné. Mají zklidňující účinky a přispívají ke zdravějšímu a klidnějšímu spánku. Levandulový olej je pak výborným prostředkem na odpuzování dotěrného hmyzu, odpuzuje komáry nebo klíšťata, ale hodí se i na běžné namazání pokožky, které je spálená od sluníčka, nebo na masáže. Levandulový olej či silici si ale budete muset zakoupit, domácí podmínky na jejich výrobu obvykle nejsou dostačující.
Vy si ale určitě můžete zkusit doma udělat přírodní levandulové mýdlo nebo levandulovou mast, která je výborná na popáleniny, odřeniny či kožní vyrážky. Mast se obvykle připravuje z obyčejného sádla nebo z vazelíny. Pokud do masti přidáte právě ještě kapku silice, bude i překrásně vonět.
Vyžeňte hmyz nejen ze skříně
Levandule je známá i tím, že odpuzuje moly, drobný hmyz, který se nám může nastěhovat do šatů ve skříni nebo do suchých potravin ve spíži. Stačí, když usušenou levanduli dáte do malých bavlněných nebo síťovaných pytlíčků a rozvěsíte si je v šatní skříni nebo ve spíži. Žádní moli u vás nebudou mít šanci.
Zatímco nám totiž levandule voní, hmyz spolehlivě odradí. Pokud si rozvěsíte pytlíčky s levandulí kolem oken nebo do malých misek dáte trošku sušených květů a rozmístíte je po bytě, zbavíte se také jiného otravného hmyzu, který k nám v létě s oblibou létá. Ani komáři, mouchy, ale i třeba mravenci k vám na návštěvu jen tak nepřijdou.
Levandule zkrátka není jen na okrasu. Má opravdu široké využití.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?
Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu