Dneska je tak snadné při bolesti hlavy (nebo čehokoli jiného) sáhnout po pilulce slibující okamžitou úlevu. Triky našich babiček byly mnohem vymakanější. Dříve ani zdaleka nebylo tolik možností. V dobách, kdy byl mnohem menší výběr než dnes, lidé používali své vlastní přírodní prostředky a způsoby, jak si od různých potíží a neduhů ulevit. Některé se osvědčily natolik, že na ně spoléháme i dnes.
Bolí vás ucho? Vložte do něj česnek
Koho někdy bolelo ucho, ten potvrdí, že to rozhodně není nic příjemného. Nejčastěji trápí malé děti, ale to neznamená, že nemůže i dospělému člověku způsobit probdělou noc. Na bolest ucha pomůže česnek. Jeho účinky jsou úžasné – je antibakteriální, antivirový, protiplísňový a protizánětlivý. Dokáže zmírnit bolest ucha a přinést úlevu do několika minut.
Rada babiček zní: Vezměte stroužek česneku, případně jen jeho část a nahřejte ho. Poté jej vložte do ucha a přiklopte kouskem vaty. Hlavu zabalte, nebo si natáhněte čepici. Na ucho si také můžete přiložit nahřívací polštářek.
Hořčicový obklad na kašel
Už jste někdy slyšeli o hořčicovém obkladu? Pokud vás trápí kašel, nebo i nějaká infekce dýchacích cest, pociťujete bolest na hrudi, pak vám obklad z hořčice uleví od nepříjemných potíží.
Rada babiček zní: Stačí smíchat několik lžic hořčičného semínka s teplou vodou a v této směsi vymáchat obklad. Vyždímat a přiložit na hrudník.
Hořčice přinese teplo do postiženého místa, působí jako protidráždidlo a způsobuje rozšíření krevních cév. Protože do oblasti proudí více krve, více krve také odtéká pryč a odnáší toxické látky, které jsou zodpovědné za zánět.
Bodnul vás komár? A máte doma deodorant?
Jakmile se venku oteplí, začnou nás tyhle potvory pronásledovat doslova na každém kroku. Otravují při táboráku někde u vody, nedají nám pokoj ani u grilování na zahradě. Bzučí nám okolo hlavy, a poté se někde usadí, aby nás mohli kousnout. Bodnutí komárem je nepříjemné, co si budeme povídat.
Rada babiček zní: Až vás příště komár zase ďobne, namažte si místo kuličkovým deodorantem. Deodorant totiž obsahuje spoustu stejných složek jako krém proti svědění.
Máte vodu v uších? Zkuste ocet
Stačí jedna návštěva bazénu a večer už můžete skuhrat, že máte vodu v uších. Je to nejen nepříjemné, ale také to může vést k bolestivému zánětu.
Rada babiček zní: Abyste si ulevili, smíchejte ocet v destilované vodě. Trochu si pak kápněte do ucha a minimálně 5 minut ležte na jedné straně, aby se ocet dostal tam, kam potřebuje.
Cukr na škytavku
Všichni jsme v zoufalých časech vyzkoušeli každý lék na škytavku – šplouchání studenou vodou do obličeje, někoho, kdo vyskočil a vyděsil nás, zadržování dechu. Pokud nic z toho nezabírá, zkuste na to jít ještě jinak. Vydejte se sladkou cestou a dejte si cukr. Konzumace cukru, kdy postačí třeba jen jedna kostička nebo menší lžička, škytavku zastaví.
Na kašel cibule a med
Možná si pamatujete na doby vašeho dětství, jak vám babička, ale třeba i maminka, ve chvílích, kdy vás sužoval kašel, připravovala zvláštní sladkou medicínu, která měla specifický chuťový ocásek. S největší pravděpodobností to byla kombinace medu a cibule. Cibule a med je prastarý lék, který skutečně funguje.
Rada babiček zní: Stačí nakrájet cibuli a dát ji přes noc do sklenice s medem. Následující den sceďte cibuli a vychutnejte si lahodnou lžíci mírně hořkého medu.
Cibule je protizánětlivá, antivirová a antibiotická, zatímco med je antibakteriální a tiší při kašli a nachlazení.
Máte kocovinu? Vyzrajte na ni s jablečným octem
Máte-li za sebou dlouhou noc a nyní se necítíte tak úplně ve své kůži, jablečný ocet je váš přítel. Pomáhá vyrovnat hladinu pH ve vašem žaludku, což by mělo zažehnat ty riskantní chvíle, ve kterých nevíte, jestli stihnete doběhnout na záchod. Znáte to…
Na spálení od slunce pomůže čaj
Čaj je v dnešní době tak trochu zázračným produktem, protože nejen dobře chutná, ale také se používá na vše od čištění po péči o pleť. Koho by napadlo, že může být skvělým pomocníkem i ve chvíli, kdy vy, nebo třeba vaše děti, strávíte na sluníčku mnohem více času, než je zdrávo a večer budete trpět díky spáleninám?
Rada babiček zní: Pokud se vám v létě podaří spálit se na sluníčku, zkuste namočit tři nebo čtyři sáčky černého čaje do hrnku s vodou, dokud voda neztmavne, pak vezměte čistý hadřík a ponořte ho do vody. Umístěte jej na spáleninu a nechte antioxidační a protizánětlivé účinky čaje zmírnit bolest a snížit pravděpodobnost vzniku puchýřů.
Máte vy sami nějaké další osvědčené triky a tipy našich babiček? Pochlubte se v komentářích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře