Abyste danému okamžiku dodala ty pravé grády, co místo tradiční romantické beletrie sáhnout po trošce adrenalinu a oprášit z knihovny detektivky? Tohle jsou ti nejlepší autoři, kteří za skvělými detektivními příběhy stojí.
Agáta Christie jako královna detektivek
Jsou příběhy, které nám nedají spát. A přesně takové máme nejraději. Když totiž knížka nedovolí čtenáři, aby ji opustil, může si spisovatel poklepat po rameni. Přesně to mohla i několikrát za svůj život udělat Agáta Christie, která se dnes označuje za královnu detektivních příběhů. Pokud někdo dokázal dodat knize pořádnou porci adrenalinu, napětí a zamotaný, nepředvídatelný děj, byla to právě ona.
Agáta Christie je dnes už nežijící legendou, která naprosto ovládla i po smrti kriminální žánr. Dodnes se řadí k nejúspěšnějším autorům všech dob. Na svém kontu má více jak osmdesát románů, pohádkových knih i divadelních her, jež byly přeložené do více jak stovky jazyků. Dohromady prodala přes tři miliardy výtisků, a to ještě ani zdaleka s prodejem nekončí.
Její vůbec nejznámější detektivky jsou příběhy s detektivem Herculem Poirotem v hlavní roli. Jeho ztvárnění známe také z televizních obrazovek.
Jo Nesbo kraluje současnému století
Pokud se Agáta Christie označuje za královnu detektivních příběhů, tak Jo Nesbo je králem, nebo alespoň princem v témže žánru. Jeho knihy jsou ihned po vydání vyprodané, protože se jeho příběhy dostávají čtenářům velice rychle pod kůži. Velmi často se označuje za muže všech tváří, protože jeho cesta k první knize byla poněkud rozpačitá – tedy alespoň co se jeho snů o ideálním povolání týče. Než se dostal k profesi spisovatele, chtěl být fotbalistou nebo rockovou hvězdou. Nakonec ho však nejvíce proslavil román, který vydal v roce 1997. A od té doby jeho tvorba neutuchá.
Kniha Netopýr, Červenka nese smrt nebo Sněhulák. Jeho díla spojuje mnohdy jeden detektiv, ale není to vždy podmínkou. Na jeho kontě se nachází kromě detektivních příběhů i řada povídek pro děti, které jsou nikoliv kriminálního, ale humorného rázu.
Stieg Larsson stojí za známou trilogií
Stieg Larsson je poměrně kontroverzní osobnost mnoha tváří. Znát ho můžete jako investigativního novináře, také významného odpůrce pravicového extremismu, nebo právě jako spisovatele, který má na svědomí velice úspěšné detektivky – konkrétně trilogii Milénium, která však vyšla až po autorově smrti. Je ale velká škoda, že ho nakonec dostihl těžký infarkt myokardu, protože kdyby ještě žil pár let, nedočkali bychom se tří děl, ale rovnou deseti. Dnes pouze trilogie totiž byla původně zamýšlená jako desetidílná sága, která by byla bezesporu skvělý počtením.
Čtenáři si tak nyní musí vystačit pouze s třídílným povídáním o novináři a svéhlavé hrdince. Pokud jste ještě nečetli, rozhodně se do toho pusťte co nejdříve. Stojí to za to.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších
Kniha nejen pro budoucí podnikatelky? Máme jich pro vás rovnou 5