Aromaterapie je z hlediska alternativních metod výjimečná v každém detailu. Vytváří úžasné pocity díky voňavým tónům, během vteřiny nám poskytne příjemnou relaxaci a také krásně provoní celý domov. Tím ale výhody aromaterapie zdánlivě nekončí. Právě ona totiž patří k cestám, jak přirozeně obnovit naše zdraví a klidně se i zbavit drobných neduhů. Výborná je zejména jakožto doplňková léčba nachlazení či viróz, mnohdy také bývá snadnou cestou při boji s nespavostí. Výhod je celá řada. Než si spolu vyrobíme domácí difuzér, řekneme si trochu konkrétněji, proč by právě aromaterapie měla mít své čestné místo ve vaší domácnosti a jaká vůně je pro jaký účel nejvhodnější.
Zbaví vás nepříjemného nachlazení
Zejména v zimních měsících skoro každý z nás bojuje s chřipkou, virózou nebo dalšími respiračními nemocemi, které nás po několik dní převálcují kvůli horečkám, rýmě i kašli. A právě v takových chvílích je aromaterapie prospěšná. Díky éterickým olejům, jež jsou protivirové, antibakteriální a protizánětlivé. Jednotlivé oleje pak můžeme buďto inhalovat, masírovat s nimi postižené části, anebo si je pustit do prostoru pomocí difuzéru. Samozřejmě ale vždy záleží na konkrétních potížích.
Hodí se zejména…
- Eukalyptus – ničí škodlivé bakterie, uvolňuje dýchací cesty, ulevuje od bolestí a posiluje imunitní systém.
- Máta – rozpouští hlen, napomáhá vykašlávání a usnadňuje smrkání. Pomáhá při bolestech hlavy a zmírňuje projevy horečky.
- Skořice – působí protizánětlivě, stimuluje imunitní systém, snižuje projevy nachlazení a prohřívá uvnitř tělo.
- Tymián – má antivirové a antibakteriální účinky. Uvolňuje ucpaný nos a pomáhá při vykašlávání hlenu.
- Tea tree – vyniká protizánětlivými a antibakteriálními účinky, pomáhá v léčbě rýmy a kašle.
Poradí si se stresem i nespavostí
Aromaterapie má skvělé účinky také tehdy, pokud vás trápí stres či úzkost, případně v okamžiku, kdy bojujete s nespavostí. Právě aromaterapie je alternativní cestou ve smyslu řešení obtíží psychického charakteru. Na základě chytře zvolených olejů dokáže navodit silný pocit relaxace a podpořit vaše tělo tak, aby dosáhlo celkového uvolnění a odvedlo špatné myšlenky pryč.
Hodí se zejména…
- Levandule – dokáže zahnat zlé myšlenky, poskytne uvolnění a zajistí tělu hluboký spánek. Je výborná na celkové zklidnění.
- Zázvor – uvolňuje napětí, celkově zklidňuje a snižuje bolest hlavy.
- Šalvěj – působí jako přírodní sedativum, zmírňuje pocity stresu, úzkosti a napětí.
- Ylang-ylang – působí jako antidepresivum a zlepšuje psychickou kondici.
- Meduňka – usnadňuje navození a prohloubení spánku, celkově zklidňuje a působí proti depresím.
- Bazalka – pomáhá při úzkostech, bolestech hlavy a zmírňuje nervové napětí.
- Pačuli – podporuje relaxaci, je vhodná jako pomocník při meditacích. Působí jako přírodní antidepresivum.
- Hřebíček – pomáhá při duševní i fyzické slabosti způsobené stresem.
- Jasmín – podporuje pozitivní myšlenky, navozuje zklidnění a pocit uvolnění.
- Neroli – pozitivně působí na psychiku, podporuje pocit uklidnění a pomáhá koncentraci.
Navodí atmosféru, jakou si přejete
Kromě léčivých dovedností aromaterapie navozuje také atmosféru přesně podle vašich tužeb. A záleží vždy jen na vás, jakou vůní svůj byt provoníte. V zimě se hodí tóny, které evokují teplo. Připravili jsme pro vás pár tipů, díky kterým si přesně takovou náladu navodíte. Jaké esenciální oleje pro takové okamžiky zvolit?
- Vanilka
- Jablko se skořicí
- Karamel
- Pomeranč
- Perník
- Hruška
- Kardamom
- Hřebíček
Jak si vyrobit domácí difuzér?
Zatímco někdo si raději aromaterapii užívá s pomocí inhalací, masáží nebo potíráním konkrétních oblastí, jiní si nejraději vůni pouští do celého bytu a nechávají se unášet ve víru voňavých kompozic. Pokud k nim patříte i vy a rádi byste aromaterapii propojili s kreativní činností, máme pro vás skvělý tip! Vyrobit si doma difuzér je totiž velmi jednoduché.
Co potřebujete?
- Nádobu s úzkým hrdlem
- Mandlový olej
- Esenciální olej podle vlastního výběru (například kombinace cedru, pomeranče a vanilky nebo třeba jablka se skořicí)
- Několik špejlí
Postup: Smíchejte přibližně 14 lžiček mandlového oleje se 6ti lžičkami esenciálního oleje podle svého výběru. Pokud máte raději aromatičtější vůně, klidně přidejte i trochu víc. Směs potom nalijte do nádoby s úzkým hrdlem, do kterého umístěte několik špejlí. Domácí difuzér na olejové bázi vám vydrží přibližně měsíc.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?
Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice