Bydlení v anglickém stylu stejně jako skandinávské bydlení či jiné styly mají svá pravidla. Velmi často se zaměňuje s vintage stylem nebo se stylem Provence, ale jsou zde jisté odlišnosti. Anglický styl bydlení navazuje na tradiční styl Velké Británie a dalších zemí, jež jsou tímto státem ovlivnění. Snoubí se zde elegance a nadčasovost, člověk si dokonce může připadat jako ve starožitnictví, když v takové domácnosti chvilku pobude.
Dřevo je alfou, omegou
Ať už se vám na anglickém stylu bydlení líbí právě ono zmiňované snoubení elegance a nadčasovosti nebo notná dávka luxusu, která z interiéru sálá, ptáte se, co by v domácnosti nemělo chybět. Alfou i omegou anglického bydlení je dřevo, které může být v kombinaci s dalšími přírodními materiály, jako je sklo nebo mramor.
Při výběru nábytku svou pozornost upněte na kusy z masivního, tmavého dřeva. Vhodnou volbou je ořech, mahagon nebo sekvoje či dub. Sedací nábytek by měl být potažen různými textiliemi (nebojte se vzorů, to se Angličanům líbí). Pohovky pak jen doplňte zdobnými polštáři.
Nezapomínejte na konferenční stolky a odkládací stolky. Jedná se nejen o praktické, ale také estetické prvky, které dozdobí porcelánové bytové doplňky nebo nádobí či honosné svícny, které mohou být jak z mědi nebo jiného kovu, tak ze dřeva.
Vzory i na stěnách
Již bylo zmíněno, že Angličané si na vzory potrpí. Mají to zkrátka rádi, i když to mnohým lidem může přijít jako jeden velký kýč. Proto je umísťují i na stěny. Zatímco v mnoha domácnostech zůstávají stěny bez povšimnutí, na anglickém venkově se na zdi lepí textilní tapety nejčastěji s květinovým vzorem. Samozřejmě tento motiv není podmínkou, ale používá se nejčastěji (daleko víc než klasická matná malba).
Aby toho nebylo málo, do oken se věší mohutné sametové závěsy, které můžete znát z královských sídel nebo ze zámků, kde nějakou dobu pobývali hrabata.
Krb je dominantou hlavní místnosti
Za hlavní místnost se většinou považuje obývací pokoj, jehož součástí by měl být krb. Jedná se o typický prvek anglických interiérů, který by neměl být jen na parádu – měl by být plně funkční, aby z obývacího pokoje udělal ještě útulnější místo.
Krb jakožto dominanta hlavní místnosti by neměla postrádat masivní dřevěnou římsu, na které se budou vyjímat bytové dekorace. Většinou se stává, že nad krbem visí obrovské zrcadlo opět s dřevěným rámem.
Když už jsme u těch zrcadel…
A když už jsme zmínili zrcadla, nějakou chvíli u nich zůstaňme. Tento dekorativní prvek se velmi často dává do menších bytových jednotek, jelikož umí opticky zvětšit interiér. V bydlení v anglickém stylu má však své místo z jiného důvodu.
V tomto případě je důležité, že opět mluvíme o jakémsi luxusním prvku, který má mít buď nevšední, honosný vzhled, nebo masivní dřevěný rám. Své místo má nejen v obývacím pokoji, ale také v jiných místnostech domu.
Jde ruku v ruce s křišťálovým lustrem, který je pravděpodobně tím nejvíce kýčovitým prvkem anglicky zařízené domácnosti. Zatímco pro některé je to už moc, jiní se křišťálovému lustru nijak nebrání a s radostí ho instalují do obývacího pokoje nebo jídelny.
A co vy, učarovalo vám anglické bydlení nebo patříte do skupiny, která se domnívá, že je to jeden velký kýč? A v jakém stylu byste si své bydlení zařídili vy?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021
Skandinávský styl bydlení: Minimalismus skloubený s přírodou