Středa , 04. 12. 2024

Barbora

Funkční prádlo není jen termoprádlo. Jak funguje a podle čeho si vybrat

Spodní prádlo, lyžařské oblečení, sportovní bundy, mikiny, kalhoty. To jsou oděvy z různých materiálů, uzpůsobené tak, aby vyhověly nárokům na sportovní disciplíny i rozmarům počasí. Dříve prostě prádlo a oblečení. Dnes se dělí na funkční – a to ostatní. V čem je jeho výhoda?
Funkční prádlo: jaké druhy rozlišujeme, jak funguje a které si vybrat
zdroj: 123RF.com

09. 01. 2020

Krátký pohled do historie

Funkční prádlo a oblečení se vyvíjí už od dob, kdy lidstvo žilo v tlupách. Mění se pouze jejich materiály. Už stovky let se používají přírodní materiály bavlna a vlna. Bavlna pot nasaje a drží uvnitř. Prádlo je mokré, přilepí se na tělo a to je nepříjemné v jakémkoli počasí. Vlna tento problém nemá, ale donedávna byla zažitá jako „kousavý“ materiál, který vyvolával i ekzémy a alergie.

Funkční prádlo není jen termoprádlo. Vyberete si v zimě i v létě

Pojmem funkční prádlo se v současné době označuje takové prádlo, které při fyzické zátěži odvádí od pokožky pot a s ním spojenou vlhkost. Většinou do dalších vrstev oblečení nebo prostě na povrch látky. Takže v podstatě transportuje pot z těla a následně odpařuje vlhkost a rychle schne. Tělo tak zůstává v suchu.

Tento typ oblečení je vhodný po venkovní sport i pro jakékoli jiné cvičení. Jiné si obléknete v létě na kolo, a jiné – termoizolační, které nejen odvádí plot, ale zároveň izoluje zimu – si vezmete na lyže. Ale jeho použití je mnohem širší. Je ideální pro fyzickou práci, kdy jeho vlastnosti zajišťují tělu komfortní ochranu před nepřízní počasí. Funguje tedy každé prádlo, ovšem dnes si můžeme vybrat z materiálů, které zaručí našemu tělu příslušný komfort v různých prostředích a při mnoha odlišných činnostech.

Umělá vlákna z ropy nebo ovčí vlna? Obojí má pro i proti

Vlákna, z nichž se funkční prádlo vyrábí, mohou být vlněná nebo umělá. Zatím nejúčinnější je ovčí vlna. Funkční prádlo z ovčí vlny má skvělé termoizolační vlastnosti, je příjemná na omak a antibakteriální, aniž by bylo třeba do ní cokoli přimísit. Ze syntetických vláken se používá polypropylen (PP, POP), polyester (PES) a polyamid (PAD). Kombinují se s lycrou, aby oblečení bylo elastické, a také s ionty stříbra, které zajišťuje antibakteriální ochranu.

K TÉMATU  Čertův dráp se považuje za zázrak. Co všechno umí?

Možná si to ani neuvědomujete, protože za funkční prádlo se označuje v současné době pouze prádlo určené ke sportování a jiným fyzickým výkonům. Ovšem vlákna, z nichž se funkční prádlo vyrábí, se používají i při výrobě běžného oblečení. Možná nosíte bambusové spodní kalhotky, ponožky nebo halenky s příměsí polyesteru. A už to tady máme. Funkční je tak dnes vlastně všechno kvalitní oblečení.

Vyznejte se v pojmech

Až si půjdete koupit novou bundu na hory nebo kalhoty na zimní běhání, mohou vás některé pojmy zaskočit. Zaměřte se především na druh materiálu a účel, k němuž oblečení potřebujete. A pamatujte si základní pojmy:

  • Bambus: vlákno z přírodních zdrojů, takže ekologické, ale zároveň ekonomické. Má skvělé termoizolační vlastnosti. Dýchá a udržuje tělo při pocení v suchu, vlhkost absorbuje až 4x lépe, než bavlna. Ničí bakterie, neutralizuje nepříjemný zápach a nevyvolává alergie. Zároveň izoluje, takže v zimě hřeje, v létě chladí.
  • Merino: vlněné prádlo, vhodné především od + 10 do – 20 °C. Ideální materiál pro termoprádlo, tedy první vrstvu, kterou si v chladném počasí obléknete přímo na tělo.
  • Peří: přírodní materiál, který patří k nejlepším tepelným izolantům. Tělesnou vlhkost absorbuje pomalu, část odvádí úplně ven a část vlhkosti pomáhá regeneraci peří. Vynikající vlastností je jeho opakovaná komprese. Dokáže se nafouknout a vytvořit tlustou vrstvu vzduchu, nebo z něj můžeme vzduch vymáčknout, a pak taková bunda nebo spacák zabere minimální prostor. Nesmí však přijít do kontaktu s vodou, pak se zbortí jeho struktura a ztratí schopnost akumulovat teplo.
  • Coolmax: syntetické vlákno, unikátní modifikace polyesteru. Má speciální žlábky, které snadno odvádí vlhkost. Nejlepší použití je na letní sporty, protože zároveň pomáhá ochlazovat přehřáté tělo.
  • Fleece (flís): má dobré izolační vlastnosti, nízkou hmotnost, minimální nasákavost. Vlhkost se dobře přenáší z těla ven. Ideální je jako druhá vrstva. Na rozdíl od jiných materiálů hodně žmolkuje.
  • Membrány: existují porézní a neporézní. Porézní nejsou strečové a mají v sobě miniaturní dírky (asi 1000x menší, než kapka vody). Voda zvenku se do nich „nevejde“, ale pára zevnitř může projít ven.  Neporézní membrána funguje na jiném principu, ale výsledek je stejný. Zvenku do sebe nenasaje tekutinu, ale zevnitř pošle ven vlhkost (odborníci tento způsob přirovnávají k houbě na nádobí). Mezi membránové tkaniny patří například Gore-tex, Drilite a další.
  • Softshell: kombinace několika syntetických materiálů. Je mechanicky odolný, nepromokavý, větruvzdorný, ale přitom prodyšný a poskytuje dobrou tepelnou izolaci. Hodí se tedy jako poslední vrchní vrstva, event. zároveň jako druhá vrstva místo fleecu. Nehodí se však do tepla. Ideální je do chladného proměnlivého počasí.
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
Partnerský vztah by se měl vyvíjet. Od počáteční krásné zamilovanosti až po období, kdy mají oba zúčastnění pocit, že být spolu je vlastně fajn. V této fázi se velmi často sestěhovávají do společné domácnosti a plánují budoucnost, kterou chtějí sdílet dohromady.
Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.
Víc peněz by se určitě hodilo. Ceny rostou, to je nezpochybnitelné. Ale vaše mzda je už pár let pořád stejná. Ne každý má to štěstí, že má takového zaměstnavatele, který svým zaměstnancům pravidelně nebo aspoň nepravidelně mzdu či odměny zvyšuje. Jak si tedy slušně říct o lepší peníze, abyste před šéfem nebo šéfkou neztratili tvář?
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
Eva Pilarová, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, by dnes oslavila 85. narozeniny. Její kariéra, která začala v divadle Semafor a pokračovala spoluprací s takovými legendami jako Karel Gott nebo Waldemar Matuška, se nesmazatelně zapsala do historie naší pop-music. I když její hvězda zářila nejjasněji v 60. a 70. letech, Pilarová zůstává ikonou, která ovlivnila generace posluchačů.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?

Výběr článků

Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.
Renée Zellweger proměnila nominaci a odnesla si prestižní ocenění za hlavní roli v dramatu Judy. Dlouhé roky se před kamerou neobjevila a jak sama přiznává, trpěla depresemi a příliš málo času byla opravdu sama sebou.
LED neon je moderní alternativou k tradičním neonovým trubicím. Jedná se o flexibilní světelné pásky, které jsou navrženy tak, aby napodobovaly vzhled a efekt neonu. Ovšem oproti těm tradičním, jak je známe, nabízejí mnoho výhod. A to jak z ekonomického, tak i ekologického hlediska.

Nepřehlédněte

Tělo je božským nástrojem rozkoše. Máte-li však svádět druhé, musíte nejprve svést samu sebe. I když máte dobrý sex, autoerotika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro prvotřídní sexualitu. Chcete znát důvody, proč autoerotiku praktikovat? Jaká vám přináší pozitiva?
Kdysi se mi do dovolené nečekaně vetřel adrenalin, aniž bych ho objednala. Čerstvý partnerský vztah dokonale prověřilo ztroskotání s lodí!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek