Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Umění rvát se s osudem. Slavní lidé, kteří se poprali se svým handicapem a udělali z něj výhodu

Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Nejznámější osobnosti s handicapem
zdroj: facebook

05. 06. 2019

Úspěšní sportovci navzdory nepřízni osudu

Mezi nejznámější tělesně postižené sportovce patří jihoafrický atlet Oscar Pistorius. Tento muž se narodil bez lýtkových kostí, a tak mu byly ještě před dosažením prvního roku života amputovány obě nohy pod koleny. Pistorius se přesto stal veleúspěšným paralympionikem a (neúspěšně) se pokoušel kvalifikovat i na olympijské hry se zdravými sportovci, za což sklízel obdiv. Přesto jeho život nabral tragický směr. 14. února 2013 zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou, za což byl v roce 2017 odsouzen na 13 a půl roku vězení.

Druhému sportovci v našem výčtu, Kanaďanovi Baxteru Humbymu, byla v důsledku zamotání se do pupeční šňůry těsně po narození amputována pravá ruka pod loktem. Přesto se stal úspěšným kickboxerem známým pod přezdívkou „Jednoruký bandita“, který zároveň pracuje jako filmový kaskadér (podílel se např. na filmu Spiderman 3).

Také ženy se umí rvát s osudem. Mezi sportovci je toho zářným příkladem americká plavkyně Jessica Long, která měla opravdu těžký start do života. Narodila se v Bratsku na Sibiři jako Taťjana Olegovna Kirillov velmi mladým rodičům (17 a 18 let). Když jejich dceři vzhledem ke stejnému problému, jaký měl Oscar Pistorius, amputovali obě nohy pod koleny, rodiče ji odložili do sirotčince. Nakonec ale byla dívka osvojena párem ze Spojených států amerických, kde začala s profesionálním plaváním. Získala 12 zlatých medailí z paralympijských her!

Tělesně postižení umělci, kteří to nevzdali

Spisovatelka Helen Keller napsala za svůj život 12 knih, milovala hudbu a tanec a ráda cestovala. Nic výjimečného? Pak doplňme, že byla v důsledku meningitidy od druhého roku života hluchoslepá! Pro takového člověka je samozřejmě nejtěžší naučit se komunikovat se světem, resp. zjistit, že by vůbec se světem komunikovat měl. Vše se nakonec podařilo díky opatrovnici Anne Sullivan, která dokázala proniknout do světa hluchoslepé dívky. Pojednává o tom film Divotvůrkyně (1962).

K TÉMATU  Vím, že přítel mojí kamarádky ji podvádí. Mám jí to říct? Neuvěří mi

Zmínit musíme i Ira jménem Christy Brown, který prodělal mozkovou obrnu a až do pěti se nemohl vůbec hýbat. Teprve poté začal cítit levou nohu, což byla ovšem jediná část těla, kterou ovládal. Přesto se stal obdivovaným spisovatelem a malířem, který je znám především díky své autobiografii Moje levá noha. Ta byla v roce 1989 zfilmována v hlavní roli s Danielem Day-Lewisem.

Svět zná spoustu slepých zpěváků. Mezi nejznámější patří Andrea Bocelli, Ray Charles nebo Stevie Wonder. Jenže zrak není pro hudebníky tím nejdůležitějším smyslem, na rozdíl od sluchu. V historii se však objevili minimálně dva světově proslulí skladatelé, kteří ve stáří zcela ohluchli, a přesto dále pokračovali v komponování hudby, která přežila staletí. Jedná se o Ludwiga van Beethovena a Bedřicha Smetanu.

Přestože lze tanec považovat za činnost na pomezí sportu a umění, o indické tanečnici jménem Sudha Chandran se zmíníme na tomto místě. Rodačka z Bombaje prodělala ve svých 16 letech hrozivou nehodu, v jejímž důsledku jí byla amputována pravá noha. Navzdory tomu se stala jednou z nejuznávanějších a nejvlivnějších tanečnic v Indii a dokonce se stala i herečkou.

Handicap nemusí překážet ani přínosu vědě

I mezi vědci se najedou osobnosti s handicapem. Patří mezi ně např. geniální matematik John Nash, který trpěl paranoidní schizofrenií. Výrazně známější je ovšem britský fyzik Stephen Hawking. Na počátku studia v Oxfordu se u něho začaly projevovat příznaky amyotrofické laterální sklerózy (ALS), která napadá nervový systém a vede k postupnému ochrnutí celého těla. Hawking, který zemřel vloni 14. března, tak od roku 1985 mohl komunikovat se světem jen za pomoci počítače. Přesto (a částečně i proto) se stal jedním z nejznámějších vědců vůbec.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Pokud hledáte ideální místo pro víkendový únik do přírody, Česká republika nabízí nepřeberné množství nádherných lokalit. Od majestátních hor Krkonoš po malebné rybníky Jižních Čech, každé místo má své kouzlo. Prozkoumejte s námi ty nejkrásnější kouty naší země, kde si odpočinete od každodenního shonu a načerpáte novou energii. Pojďte objevit skryté poklady české přírody!
Když mi kamarád Milan, co vlastní autoškolu, dával vědět, že se sejdeme na kafe, byla jsem nadšená. Přeci jen se konečně začínají uvolňovat pomalu koronavirová opatření, a proto jsme se sešli na zahrádce jedné příjemné kavárny. To ještě netušil, že nadhodím téma motorka!
Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Letní dovolená je obdobím, kdy mnoho párů tráví více času spolu, což může přinést jak radosti, tak výzvy. Přestože je společně strávený čas skvělý pro posílení vztahu, může také vést k ponorce. Zde je několik tipů, jak udržovat zdravý partnerský vztah během tohoto období.
Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?
Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Spektrum nabízených erotických pomůcek, o které dnes někde můžeme očkem zavadit, nám přijde ohromující a přepestré. Po stránce užitého materiálu jsou možná unikátní, ale designově to nejsou žádné novinky. V podstatě si děláme dobře těmi samými hračkami už hezkých pár tisíciletí.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.

Výběr článků

Problematika nakládání s odpady je v naší společnosti důležitým tématem. Rostoucí objem produkovaného odpadu a jeho dopady na životní prostředí nás nutí hledat efektivní řešení, mezi které patří především třídění a recyklace. Jedním z často využívaných obalů, jehož recyklace je vysoce přínosná, jsou nápojové kartony.
V jednoduchosti je ta největší síla. Tento výrok je pravdivý i v případě cvičení a redukce váhy. Pokud i vy chcete zhubnout, vsaďte na program H.E.A.T. a jeho důraz na ten nejpřirozenější pohyb pro každého z nás. Díky chůzi totiž dokážete spálit maximum kalorií, které vás brzy dostanou k vysněné povaze.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Nepřehlédněte

Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek