Cestovní lékárnička pro první pomoc
Naše tělo ale na změny časových pásem, prostředí či stravy nereaguje vždy pozitivně. Stres doprovázející cestování se může projevit v mnoha podobách a je dobré se ho vyvarovat. Snažte se proto v první řadě brát nečekané situace s klidem a nenechte se rozhodit maličkostmi.
Kolik a co vzít
Seznam léků a přípravků k ošetření přizpůsobte také délce a místu, kam se chystáte. Stejně tak je dobré vzít v potaz i počet osob.
Na zažívací potíže
Stres, ale i změna stravy můžou způsobit zažívací potíže, které zcela jistě nejsou vítaným společníkem na letní dovolené. Velmi často se můžete setkat třeba s infekčním cestovatelským průjmem, který sice odeznívá během prvních tří až pěti dní, ale někdy se může dostavit i později. Bohužel s průjmem lze bojovat jen stěží. Zmírnit ho a zabránit jeho výskytu v budoucnu můžete, pokud posílíte svou střevní imunitu. Té velmi prospívá např. užívání probiotik, která pozitivně ovlivňují činnost střev a celého organismu.
Ochrana kůže
Právě ochranu pokožky bychom zejména v létě rovněž neměli podcenit – hlavní zásadou je používat krémy s vyšším UV faktorem a své tělo nadměrně nevystavovat přímému slunečnímu záření.
Antimalarika
Užívání antimalarik určitě konzultujte předem s lékařem. Jejich vhodnost se řídí podle oblasti, délky a charakteru pobytu a podle zdravotního stavu cestovatele.
Pro první pomoc
Nezapomeňte na obvazový materiál. Cestovní lékárnička by měla obsahovat hydrofilní obinadlo pletené, sterilní gázu, obinadlo elastické, škrtící z pryže, náplasti různé velikosti, trojcípý šátek. Přibalte určitě dezinfekční roztok např. Septonex, Jodisol. Hodit se může i mast na infikované rány, např. Framykoin. Určitě byste měly mít s sebou nůžky, pinzetu a teploměr.
Když něco bolí
Proti nejrůznější bolesti jsou vhodné Paralen či Panadol, Ibalgin, Ataralgin nebo Alnagon. Na bolest svalů či kloubů je fajn Ibalgin krém nebo Flector gel. Pokud trpíte bolestí nebo křečemi při menstruaci, přibalte třeba Spasmopan čípky nebo Algifen Neo kapky.
Na snížení teploty či horečky
Tady spolehlivě pomůže zmíněný Paralen nebo Panadol.
Zažívací potíže nebo průjem
Asi nejčastěji se v zahraničí řeší zažívací potíže. Dobře funguje Smecta, Hylak forte nebo Imodium, Endiaron (v Evropě). Preventivně jsou během cesty vhodná probiotika. Na cestách se ovšem můžete setkat i se zácpou. Pro tento případ jsou třeba Guttalax kapky či tablety.
Alergické projevy
Alergii na cokoli, třeba na štípnutí či bodnutí, uklidní lokálně napříkla Fenistil gel, ale i octanová mast. Jinak se běžně používají Fenistil tablety, Zyrtec, Claritine či Zodac. Pozor, některé způsobují ospalost, neměli by je řidiči před cestou.
Co ještě
Přibalit můžete i něco na ošetření očí (Ophtalmo-Septonex kapky). Na opary či suché rty využijete Herpesin krém nebo Zovirax krém či jelení lůj. Jedete-li čistě do přírody, budou se vám hodit repelentní prostředky k odpuzování hmyzu.
Můžete koupit už připravenou
Je samozřejmě možné koupit si cestovní lékárničku i takovou, která už základní vybavení obsahuje. Pokud se vám nechce moc přemýšlet, co všechno vás může potkat, je to fajn řešení.
Tak šťastnou cestu bez úhony, úrazů a nemocí.:)