Středa , 02. 04. 2025

Erika

Mrkev a zrak, 3 litry vody denně a další omyly a mýty, kterým stále věříme. Pojďme si v tom udělat jednou provždy jasno!

Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
Jaké jsou časté omyly a mýty, kterým věříme?
zdroj: 123RF.com

16. 01. 2019

Špenát má spoustu železa

Dnes už se ví, že tomu tak není, ale tento mýtus je starý více než 150 let. A i když byl v 30. letech minulého století vyvrácen, špenátománie trvala, i díky kreslené postavičce Pepka námořníka, až do 90. let.

Mrkev bystří zrak

Traduje se, že dokonce zabraňuje vzniku šerosleposti, a protože obsahuje beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamin A, můžete pravidelnou konzumací ovlivnit kvalitu vašeho zraku. Není tomu tak.  Mrkev je sice zdravá, ale více vitaminu A mají například špenát, zelí nebo hlávkový salát.

Vypijte alespoň tři litry vody denně

Pitný režim takto nefunguje.  MUDr. Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu uvádí, že člověk denně v průměru vyloučí asi 2,5 litru vody. Organismus si zpětně vytvoří třetinu litru v těle metabolickou činností a vody vázané v potravě přijmeme asi 900 ml. To znamená, že zbytek (asi 1,5 litru) musíme do těla dodat přímo ve formě tekutin. Jiní odborníci udávají, že příjem má být 0,5 l na každých 15 kg hmotnosti. A pozor – mýtem také je, že do spotřeby se nepočítá káva, čaj, víno a podobné tekutiny. Každá tekutina se počítá.

Zdravé stravování znamená jíst pětkrát denně

Také tento mýtus už je překonaný. Výživoví specialisté, jako například ing. Petr Havlíček, konstatuje, že jíst pětkrát denně je nepřirozené. Normální člověk jedl dříve dvakrát až třikrát denně a rozhodně nekonzumoval bohatou snídani a chudší večeři, protože by umřel. Dříve byly snídaně menší a rychlejší, protože člověk odcházel na pole pracovat. V poledne si dal namazaný chleba a večer, po těžké manuální práci, snědl polévku s hlavním jídlem. Nevýhodou častého jídla je přetěžování trávení a slinivky.

Poslední denní jídlo v 17 hodin

Večeřet v 17 hodin je také další „dietní“ mýtus. Pokud chodíte spát například krátce před půlnocí, určitě vám bude při cestě do postele kručet v břiše, a to kvalitnímu spánku nepomůže. Odborníci se shodují, že večeře by měla být asi 3 hodiny před spaním.

K TÉMATU  Prohrkávaný salát se zelím pro každou grilovačku

Jeden psí rok je sedm lidských

A nakonec něco o našich zvířecích přátelích: výpočet jeden rok člověčí krát sedm je velmi zjednodušený a neodpovídá jednotlivým stadiím života psa. Odborníci počítají první rok života psa za 16 lidských, druhý rok se připočte osm let a potom je možné počítat, že každý rok psa vydají za čtyři roky lidského života. Přitom čím větší pes, tím rychle stárne. Takže náš bišonek, kterému je dvanáct let, by jako člověk byl přibližně sedmdesátiletý, ale kamarádova bordeauxská doga by ve stejném věku už byla více než stoletá.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hnízdečka pro miminka jsou důležitou součástí dětské výbavy. V čem tkví benefity dětského hnízdečka, kde kvalitní hnízdečko pro miminka pořídit a jak ho vybrat? Nejlepší řešení přináší obchod JUKKI. Tedy polský výrobce a prodejce produktů péče o děti, v jehož nabídce naleznete vše, co k péči o dítě potřebujete.
Dnešním symbolem je jednoznačně srdce. Je sv. Valentýna, a tak jsme pro vás připravili zajímavou galerii. Jak to může vypadat u vás doma? Už máte nějaký ten dárek pro svého milého ve tvaru srdce? Co třeba svíčku, dezertní talířek nebo speciálně prostřený stůl. Užívejte si srdíček, co hrdlo ráčí! Dneska se může!
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Divadlo Spejbla a Hurvínka vstupuje do nové sezóny s mnoha novinkami a pestrým programem, ale tentokrát v netradičním prostoru. Kvůli rekonstrukci dejvické budovy se oblíbené loutky přestěhují do blízkého Grandhotelu International, kde se malí i velcí diváci budou moci i nadále setkávat se Spejblem, Hurvínkem, Máničkou a Žerykem. Čekají je nejen premiéry, vánoční příběhy, ale i Hurvínkův výlet do vesmíru ve spolupráci s pražským planetáriem.
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!
Znáte to: šéf tlačí novými úkoly a vy se snažíte najít odvahu říct NE. Jak však odmítnout šéfa bez rizika a udržet si duševní pohodu? Dnes se zaměříme na praktické strategie, jak elegantně odolat nadměrné pracovní zátěži, zachovat klid a udržet si zdravý životní rytmus.
Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Patříte mezi milovníky filmových novinek, nebo jste naopak v kině nebyli ani nepamatujete? Letos na jaře má premiérů celá řada báječných filmů a to je skvělá příležitost vyrazit za kulturou. Jaké filmy patří mezi ty nejočekávanější v dubnu a květnu? Možná, že vylákají do nejbližšího kina za zážitkem i vás.
Tohle někoho určitě naštve. Emancipace žen je jev, který se děje už několik dekád, ale narůstající feminismus něžnému pohlaví jen škodí. Jaké problémy přináší?
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Veronika Freimanová, kterou si mnozí pamatují z filmů jako Sněženky a machři nebo seriálu Vyprávěj, dnes slaví devětašedesáté narozeniny. Herečka nejen že vypadá úžasně, ale její život po rozvodu nabral nový směr. Se svou láskou, architektem Vladimírem Boučkem, působí spokojeně a inspiruje ženy, že nikdy není pozdě na nový začátek.

Výběr článků

Modrý úplněk ve znamení Vodnáře, který nastává 19. srpna 2024, přináší jedinečnou příležitost k osobní transformaci a hlubokému přehodnocení našich životů. Tento vzácný astronomický jev bude mít vliv na naše zdraví, psychiku, kariéru i osobní vztahy. Jakým způsobem nás tento úplněk ovlivní a jak můžeme jeho energii co nejlépe využít?
Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.

Nepřehlédněte

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek