Rozeznat jedno od druhého je důležité. Zatímco při nachlazení, respektive viróze, se můžete cítit pár dní hůře, léčba chřipky může trvat i několik týdnů. K chřipce se mohou přidat také další komplikace, jako je zápal plic, takže je někdy nutná i hospitalizace.
Lehčí viróza
Viróza je obecný název pro infekci v těle, způsobenou virem. Jednoho rána se probudíte, hlavu máte jako střep a celé tělo vás bolí. Když se k tomu přidá rýma, pálení v krku nebo zvýšená teplota, neměly byste pár dnů vycházet z domova a zůstat v klidu, dokud příznaky nepominou.
Chřipka
Projevuje se náhle a rychle vysokou teplotou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů a svalů, malátností a suchým kašlem. Chřipkové viry se nejčastěji přenášejí vzduchem formou kapénkové nákazy, takže zdravý životní styl vám může pomoci, ale nikdy vás naprosto neochrání.
Jak se nejlépe léčit?
Zpočátku se může zdát, že návštěva lékaře není nutná, a může to tak být. S lehčí formou virózy se tělo umí vypořádat samo, když mu trochu pomůžete. Při zvýšené teplotě užijte léky na snížení teploty, vařte si bylinkové a ovocné čaje, například z lípy, jitrocele, šalvěje nebo šípku. Na škrábání v krku přidejte med. Tělo mobilizujte k boji potnou kúrou, teplou koupelí s tymiánovým nebo šalvějovým výtažkem. Zahleněné průdušky uvolníte obličejovou napářkou s heřmánkem nebo tymiánem. Jezte lehká jídla, zvyšte konzumaci ovoce, doplňte vitamíny.
Pokud však vysoké teploty přetrvávají více než tři dny, nerozvine se rýma, která je u virózy běžná, ale přidá se suchý kašel, půjde zřejmě o jeden z chřipkových virů, nebo nastoupila na oslabený organismus infekce bakteriemi. V tom případě se nestyďte navštívit lékaře, který může stav zvládnout nasazením antibiotik.
Nesnažte se být hrdinky a virózu přechodit!
Některé z nás se zvláště v práci a mezi přáteli chlubí, že virózu přechodily. Jsou přece v zaměstnání nepostradatelné. Vůbec si neuvědomují, že viry jsou vysoce infekční, s takřka 100% přenosem na další osobu. A tak za dobu svého hrdinného pobytu v zaměstnání zřejmě nakazily své (oslabené) spolupracovníky, lidi v obchodech, v restauraci nebo hromadné dopravě.
Navíc, neléčená viróza nebo chřipka může způsobit závažnější onemocnění, které může skončit i smrtí. V ČR si virus chřipky vyžádá ročně cca 2000 lidských životů, jak následkem samotné infekce, tak v důsledku infekce, k níž se přidá další onemocnění, nebo se pacientovi zhorší jeho chronická nemoc, například cukrovka, astma, hypertenze a další.