Pondělí , 30. 09. 2024

Jeroným

Jak překonat podzimní únavu a zůstat produktivní v práci i doma

Podzimní únava může zpomalit vaši produktivitu, ale správná strategie vám pomůže zůstat soustředěná a plná energie. Naučte se, jak si vytvořit ideální prostředí pro práci, jak se vypořádat s únavou a zvýšit svou efektivitu nejen při práci z domova, ale i v každodenním životě.
PODZIMNÍ
Vyrovnejte se s podzimní únavou

30. 09. 2024

30. 09. 2024

Podzimní únava a jak na ni

S příchodem podzimu se často setkáváme s pocity únavy a poklesem energie. To je způsobeno zkracujícími se dny a menším množstvím přirozeného světla, což ovlivňuje naši náladu i produktivitu. Abychom těmto vlivům čelili, je důležité dbát na kvalitní spánek, vyváženou stravu a pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Doporučuje se každý den strávit alespoň 20 minut venku, ideálně v dopoledních hodinách, kdy je nejvíce přirozeného světla. Tento návyk vám může pomoci nejen zvýšit energii, ale i zlepšit náladu.

Vytvoření správného prostředí pro soustředění

Ať už pracujete z domova nebo v kanceláři, klíčové je vytvořit prostředí, které podporuje soustředění. Na podzim, kdy je počasí často ponuré, může správné osvětlení udělat velký rozdíl. Investujte do kvalitního světelného zdroje, který napodobuje denní světlo. Podzimní období může také přinést více rozptylování, a proto je důležité udržet si kolem sebe pořádek – čisté a dobře organizované pracovní prostředí snižuje rozptylování. A nezapomeňte na přestávky! Každou hodinu si udělejte krátkou pauzu, abyste zůstaly produktivní a svěží.

Pohyb jako klíč k energii

Fyzická aktivita je jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat proti podzimní únavě a zvýšit produktivitu. Krátké cvičení, jóga nebo jen rychlá procházka mohou nastartovat vaši energii a zlepšit soustředění. I během práce je dobré každou hodinu vstát, protáhnout se nebo se projít. Pravidelný pohyb navíc podporuje lepší spánek, což je na podzim, kdy jsme více unavení, zásadní.

Výživa pro lepší soustředění

Strava hraje důležitou roli v tom, jak se cítíte a jak dobře se dokážete soustředit. Na podzim je vhodné zaměřit se na potraviny, které podporují energii a jasnou mysl. Doporučuje se konzumovat více sezónních potravin, jako jsou dýně, batáty nebo ořechy, které obsahují zdravé tuky, vlákninu a vitamíny. Podzimní potraviny jsou navíc skvělým zdrojem antioxidantů, které pomáhají posilovat imunitu a zlepšují celkovou vitalitu. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim – i mírná dehydratace může způsobit únavu a zhoršení soustředění.

K TÉMATU  Má moje dítě ADHD, nebo jde jen o obyčejné zlobení? Jak hyperaktivitu rozpoznat a kdy vyhledat odborníka
Podzimní

Mentální cvičení pro udržení pozornosti

Podzim je skvělou příležitostí pro práci na mentálním zdraví a schopnosti soustředit se. Meditace nebo dechová cvičení mohou být účinným způsobem, jak se zbavit stresu a zvýšit produktivitu. Vyzkoušejte si techniku mindfulness – krátké denní meditace vám mohou pomoci lépe se soustředit a být klidnější i během náročného pracovního dne.

Pravidelný denní režim jako klíč k produktivitě

Abyste zvýšily svou produktivitu na podzim, je důležité také dbát na pravidelný denní režim. Ranní rutiny vám mohou pomoci lépe začít den a nastavit si pozitivní tón pro nadcházející úkoly. Stanovte si pevný čas pro vstávání, lehké cvičení nebo procházku na čerstvém vzduchu a zdravou snídani, která vám dodá energii. Pravidelnost v denním rytmu může být klíčem k udržení energie a soustředění, zejména v období, kdy nás podzimní počasí láká k lenošení a prokrastinaci.

Nastavení realistických cílů a plánování

Když pracujete z domova nebo obecně cítíte pokles energie, je důležité nastavovat si realistické cíle. Plánujte si úkoly tak, abyste se vyhnuli přehlcení a stresu. Rozdělte si velké projekty na menší části a odměňujte se za splněné úkoly, i kdyby šlo jen o malé pokroky. Také vám může pomoci vytvoření pravidelného harmonogramu – na podzim je snadné ztratit pojem o čase, ale pevná rutina vám pomůže udržet produktivitu.

Vyrovnejte se s podzimní únavou

Podzimní únava nemusí být nepřekonatelnou překážkou. Správným nastavením pracovního prostředí, péčí o zdraví a zavedením pravidelné rutiny můžete i v tomto období zůstat produktivní a soustředěné. Využijte tyto tipy, abyste se cítily lépe a dokázaly čelit pracovním výzvám i v chladnějších dnech.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Domácí wellness rituál na podzim: Dopřejte si víkend plný relaxace a péče o pleť

Kvalitní spánek: 7 tipů, jak lépe a rychleji usnout

K TÉMATU  Tancující kráva v supermarketu. Nakupování v Mexiku zpříjemňuje taneční show

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni se souhlasně shodnou, že energetické nápoje nejsou pro děti. Osvěta v tomhle směru ale přesto trochu pokulhává: někde jsou k dostání i ve školním automatu. Proč je to špatně a jaké skrývají nebezpečí?
Designový sprchový kout na míru bude jedinečný. Koupelna může vypadat přesně podle vašich představ! Prohlédněte si netradiční sprchové kouty, a třeba se necháte inspirovat a dostanete nápad na vaše vlastní provedení.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Sedmý den Karlovarského filmového festivalu (KVIFF) přinesl setkání s hereckými hvězdami, premiéry očekávaných filmů i večerní hudební akce. Daniel Brühl převzal Cenu prezidenta KVIFF a Ivan Trojan uvedl snímek "Karamazovi". Večer patřil Campari Red Night s vystoupeními známých DJů.
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Karel Gott vždy byl, je a bude fenomén. Ačkoliv v Karlově životě hrály ženy důležitou roli, málokdo by řekl, že jen ta jedna jediná bude láska jeho života. Karel byl celý svůj život obklopen ženami. On miloval ženy a ženy milovaly jeho.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.

Výběr článků

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Novoluní ve znamení Lva přináší 4. srpna 2024 příležitost pro nové začátky a sebevyjádření. Využijte tento čas k reflexi svých cílů a možností, zatímco planeta Merkur se chystá na svou retrográdní fázi. Zjistěte, jaké rituály mohou podpořit vaše záměry a proč byste měli být opatrní při zahajování nových projektů.
Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.

Nepřehlédněte

V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek