Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Žraloci: Krvelačné bestie jsme stvořili my. Jaké mýty o nich kolují?

Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
žraloci
Žraloci jsou pro náš ekosystém nepostradatelní.

04. 08. 2022

Je opravdu nutné se bát a vybírat si raději zcela klidné cíle dovolené, kde nejsou žraloci? Pojďme probádat a vyvrátit základní mýty, které má většina z nás pod kůží.

Útoky jsou časté

Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Pokud se ale stanou, je to zpráva, kterou si s sebou neseme po dlouhou dobu. Větší nebezpečí vám hrozí na silnicích nebo zcela od jiných zvířat.

Všechny druhy útočí na lidi, všichni jsou lidožraví

Naprostá většina žraloků se živí rybami nebo například chobotnicemi. Někteří v určitých vodách loví tuleně. Zaútočí-li žralok na člověka, je to z toho důvodu, že si lidské tělo splete právě s velkou rybou nebo tuleněm. Ale ani to není úplně stoprocentní teorie, žraloci mají totiž zrak velmi dobře vyvinutý, tím pádem se těžko věří, že by si spletli potravu.

Útoky tak mnohdy končí zakousnutím člověka. Ne každý útok je ale smrtelný. A když už je, tak proto, že jejich zuby jsou velice ostré. Obecně se tvrdí, že lidské maso je pro ně nedobré a nechutná jim, nežerou ho. Pouze kousnou.

žraloci
Lidské maso žralokům ve skutečnosti nechutná. Stejně tak není jejich životním posláním útočit na lidi.

Žralok, když se zakousne, tak to již podruhé nezkusí. Naneštěstí lidé, kteří byli terčem útoku, většinou omdlí, jelikož ztratí tímto jedním kousnutím značné množství krve.

Když jsme u té krve, měli bychom si vyvrátit ještě jeden, asi nejvíce rozšířený mýtus – žraloci prahnou po lidské krvi. Není to pravda. Lidská krev jim nic neříká, stejně jako lidské maso.

Žraloci jsou na planetě zcela postradatelní

Mnoho lidí se domnívá, že žraloci zde žádné dobro nevytvářejí, a že by svět byl bez nich daleko klidnější. Faktem je, že na potravinovém řetězci zabírají vrchní příčku, a tím pádem hrají zcela zásadní oceánskou roli. V tamních vodách regulují množství a populace ryb. Díky tomu může být ekosystém v oceánu zcela zdravý. Kdyby neměl kdo požírat ryby, přemnožily by se a dokázaly oceány zničit. Čímž by se roztočil tragický ekologický scénář i pro nás lidi. Zvířata i ryby ve velkém vymírají, řeknete si, ale nikdy nedělá dobrotu, pokud se jeden druh na daném území přemnoží.

K TÉMATU  Osm hodin spánku denně. Proč je to tak moc důležité?

Neinteligentní tvorové

O žralocích se traduje, že to jsou živočichové jednodušší, ba přímo bez mozku. Opak je ale pravdou. Jsou to jedni z nejinteligentnějších obyvatel oceánů. Badatelé svým pozorováním a výzkumy zjistili, že žraloci spolu dokáží komunikovat za pomoci řeči těla.

žralok
Žraloci jsou velmi zvídaví a inteligentní tvorové.

Jejich inteligence je dokázaná i tím, že jsou velmi zvídaví. Například dokážou svou hlavu vystrčit nad hladinu a zaměřovat tak svou kořist.

Při útoku je nutné praštit ho do nosu

V poměru s jinými nástrahami v běžném lidském životě je šance útoku žralokem velice nízká. Přesto jsou pobřeží, jako je to australské a americké, kde jsou útoky častější než kdekoli jinde. V posledních letech se ale staly i v jiných světadílech.

Občas si lidé zachránili život a odvrátili útok, když zatlačili na žraločí citlivější místa. Mezi ně se řadí oči, čenich či žábry. Ale samozřejmě to nemusí zaručit jeho odplavání. Navíc pod vodou se snažit bouchnout konkrétní místo je nelehký úkol. Ještě za takové situace.

Nejlepší, prozatím dostupnou radou, je snažit se trefit jeho oči a píchnout ho do nich. Nesmyslně ho bouchat se nemusí osvědčit, naopak může zvýšit svou agresi. Samozřejmě člověk v takovouto chvíli, kdy je jeho život ohrožený, udělá cokoli, co se dá.

Žraloci loví tím stylem, že svou kořist kousnou, mírně odplavou a čekají, až tato jejich potenciální obživa ztratí své síly nebo zemře. Až poté se vrátí, aby se nasytil. Tento čas lidem nahrává, aby od něj mohli odplavat a zachránit si život.

Žraloci nemají nepřítele

Žraloci nepřátele rozhodně mají. Je pravdou, že jich není mnoho, ale jsou. Některé druhy žraloků útočí na jiné druhy, pro které se stávají potravou. A pak tu jsou dravé kosatky. Ty je loví velmi rády a často.

K TÉMATU  Aplikace, které vás naučí cizí jazyk levou zadní
Žraloci jsou úžasná stvoření.

A samozřejmě největším nepřítelem každého žraloka, je sám člověk. Bohužel jsou druhy, kterým kvůli rybolovům hrozí vyhynutí. A jaký by bez žraloků na planetě nastal scénář, to jsme si již uvedli. Bohužel je tento scénář v ne tak vzdálené budoucnosti zcela pravděpodobný. Lidé žraloky loví předně kvůli masu, jejich ploutvím nebo samotné kůži.

Přestože cestujete do destinací, kde jsou útoky žraloků nepravděpodobné, některé zásady byste přesto dodržovat měli:

  1. Koupat, plavat a potápět se choďte vždy za světla, nikoli ve tmě.
  2. Čím více kolem sebe budete mít lidí, tím lépe.
  3. Nechoďte do nijak kalné vody.
  4. Nafukovací lehátka zářivých barev jsou pro ně více než lákavá, přinejmenším na prozkoumání.

Pokud jste díky našemu článku alespoň trochu změnili názor na pány moře, doporučujeme vám zhlédnout jeden z dokumentárních snímků na Netflixu Žraloci: Mediální monstra, kterým provází odborník na žraloky Erich Ritter.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 cestovatelské perly, které máte poslední možnost vidět

Cestovatelské okénko: vydejte se na kouzelný Mauricius

Zdroje článku:
www.insider.com, www.searchscuba.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Samoopalovací krémy, pěny nebo oleje jsou šikovnou věcičkou, kterou si nejedna z nás zamilovala. Důvod je prostý – jedná se o zdravější alternativu opalování, zajistí bronzový nádech mimo letní sezónu, a navíc dokážou dodat barvičku i těm, kterým není shůry dáno a poměrně složitě se opalují.
Jedni je milují pro jejich klasický vzhled a charakteristické prošívání, které lze poznat hned na první pohled, jiní pro ně zase mají slabost, neboť se od konkurence odlišují trvalostí, komfortem a různorodými střihy, mezi nimiž si každý ctitel džínů snadno najde něco pro sebe. O jakých kalhotách je zde řeč?
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Když mi kamarád Milan, co vlastní autoškolu, dával vědět, že se sejdeme na kafe, byla jsem nadšená. Přeci jen se konečně začínají uvolňovat pomalu koronavirová opatření, a proto jsme se sešli na zahrádce jedné příjemné kavárny. To ještě netušil, že nadhodím téma motorka!
Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Chcete vylepšit váš byt, ale chybí vám nápady? Pojďte se s námi podívat na tipy, díky kterým váš byt prokoukne a získá nový a svěží vzhled.
Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.

Výběr článků

Tento týden se Slunce nachází ve znamení Raka, což přináší emocionální hloubku a zaměření na rodinu a domov. Planeta Saturn ve znamení Ryb nabere o víkendu zpětný chod, ve kterém bude až do poloviny listopadu. Planetární postavení nám tak dává druhou šanci. Jaké jsou sliby, které jste dali sobě či jiným, že něco začnete, uděláte, pomůžete zrealizovat nebo přestanete dělat, a pořád jste tak neučinili?
Zažil to jistě každý z nás. Stačí pobyt venku, když počasí zrovna nepřeje, stejně tak jako trávit čas v místnosti, kde klimatizace jede na plné obrátky. Studené ruce sice mohou být naprosto běžným jevem, ale také mohou signalizovat zdravotní problém.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.

Nepřehlédněte

Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek