Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Závěť má větší moc než zákonné dědictví. Kdy, proč a jak ji sepsat. Myslet na smrt je sice morbidní, ale praktické

Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.
Závěť je rozumná a na místě. Myslet na vlastní smrt je vysoce praktické
zdroj: 123RF.com

09. 10. 2019

Vlastníte majetek, který chcete nechat v rodině

Vžijte se do situace, že máte chalupu po rodičích. Poté jste se vdala a vy i manžel máte z předchozího vztahu děti. Máte režim společného jmění manželů. Když teď zemřete, zdědí polovinu vaší chalupy váš manžel a polovinu vaše děti. Ovšem, když poté zemře i váš manžel, zdědí jeho polovinu chalupy jeho děti. A tak dům, který odjakživa patřil vaší rodině, může brzy patřit někomu jinému. Chcete-li tomu předejít, sepište závěť. V ní můžete odkázat chalupu pouze svým dětem.

Nebo jiná verze. Nemáte dědice nebo nechcete, aby veškerý váš majetek připadl dědicům. Chcete například část finančních prostředků, nebo tu chalupu, odkázat útulku pro zvířata, domovu pro seniory či na jiný účel. Závětí to vyřešíte. A pokud nemáte dědice, zabráníte, aby váš majetek získal stát.

Co musí závěť obsahovat?

Každý musí závěť podepsat sám. Je to individuální listina, takže pokud ji napíšete společně s manželem, nebude platit. Aby byla vaše závěť platná, musíte přesně určit dědice. Těmi mohou být jak vaši příbuzní, tak cizí osoby, nebo různé společnosti, organizace, církve. Musíte je přesně určit. Nemůžete jen napsat „sto tisíc korun útulku pro psy“, ale identifikovat konkrétní útulek například podle IČ a dalších náležitostí.

Nelze vyřadit z dědictví svoje děti, tzv. neopominutelné dědice. Můžete je pouze vydědit a k tomu musíte uvést zákonný důvod. Pokud neodkazujete veškerý majetek jedné osobě, musíte přesně určit, jaký podíl kdo dostane. Pokud jde o věci, musí být konkrétně vyjmenovány.

Forma a způsob sepsání závěti

Způsob sepsání je velmi důležitý. Můžete napsat závěť vlastní rukou, říká se jí odborně holografní. Na list papíru napíšete, komu a co chcete odkázat. Problémem holografní závěti je, aby byla po vaší smrti nalezena, a aby ji nikdo úmyslně nezničil. Proto byste ji měla uložit na místo, kde ji dědicové objeví nebo ji svěřit osobě, které věříte.

K TÉMATU  Zemřel Alain Delon

Další možností je sepsat závěť na počítači a podepsat ji vlastní rukou. Po celou dobu psaní musí být přítomni dva svědci. Nemůžete ji tedy napsat, pak ji dát někomu přečíst a říct, aby vám ji svědecky podepsal. Kdyby se to později prokázalo, byla by závěť označena za neplatnou. Svědky nesmí být dědici, osoby dědicům blízké ani jejich zaměstnanci. Svědci jsou zároveň vázáni mlčenlivostí a nesmějí nikomu sdělit obsah závěti.

Notář je nejlepší jistota

Většina právníků doporučuje sepsat závěť u notáře, protože závěti psané doma jsou nejsnadněji napadnutelné. Sice za její zhotovení něco zaplatíte, ale budete mít jistotu, že notář vše sepíše v souladu se zákonem. Originál pak bude uložen u notáře a zároveň v elektronické podobě v Evidenci právních jednání pro případ smrti.

Existují i krajní možnosti

Při mimořádných situacích lze uzavřít závěť i jinými způsoby. Například při bezprostředním ohrožení života v nemocnici před třemi svědky, doma se svědectvím starosty obce, na lodích a letadlech ČR či u vojáků v ozbrojených konfliktech, kdy může závěť zaznamenat velitel nebo voják minimálně v hodnosti důstojníka.

Ovšem právě proto, že tyto možnosti jsou krajní, a leckdy se na mnohé zapomene, je lepší myslet na rozdělení svého majetku včas a učinit tak ve zdraví a s rozmyslem.

Máte nějakou vlastní zkušenost ze závětí? Podělte se s námi v komentáři pod článkem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Tvůrci nazvali tuhle povedenou reklamu bitva pohlaví. Scéna je jako vystřižená z filmu Gladiátor. Obě strany proti sobě neváhají použít všechny své zbraně! Tohle vás zaručeně rozesměje!
Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla, psychiky, sexuality a celkové kondice.
Vibrátory, nevibrační penisy, afrodiziaka, lubrikační gely, masážní oleje. Mnoho žen si stále myslí, že nic takového nepotřebuje, pokud žije v dobrém partnerském vztahu. Ale položme si otázku, zda po každodenním spěchu a stresu máme často chuť na sex. Možná jsou to právě tyto erotické pomůcky, které mohou zlepšit kvalitu společně prožitých intimních okamžiků.
Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.

Výběr článků

Jedni je milují pro jejich klasický vzhled a charakteristické prošívání, které lze poznat hned na první pohled, jiní pro ně zase mají slabost, neboť se od konkurence odlišují trvalostí, komfortem a různorodými střihy, mezi nimiž si každý ctitel džínů snadno najde něco pro sebe. O jakých kalhotách je zde řeč?
Bojujete s přebytečnými kily? Už nevíte, co máte udělat, abyste se jich stoprocentně zbavili? Je načase vsadit veškerá esa v rukávu na hubnoucí potraviny, respektive na potraviny, po kterých se hubne.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?

Nepřehlédněte

Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek