Zánět močových cest trápí hlavně ženy
Úvodem je třeba zmínit zajímavý fakt, a sice že zánět močových cest sužuje především něžnou část obyvatelstva čili ženy. Důvodem však není to, že ženy o sebe méně pečují nebo že nedodržují základy hygieny, na vině je uspořádání pohlavních ženských orgánů. Toto uskupení choulostivých partií si o zánět močových cest doslova říká.
Močová trubice je totiž místem, kudy se infekce dostává do močového měchýře. Ženy oproti mužům mají tuto část těla kratší a rovnou. Navíc ji mají umístěnou v těsné blízkosti konečníku. Močové cesty a stejně pak močový měchýř se velice snadno infikují střevními bakteriemi.
To však neznamená, že pánové tímto zdravotním problémem netrpí. Trpí, ale většinou až ve vyšším věku, kdy dochází ke zvětšování prostaty a kdy je močová trubice zúžená, což vede k obtížnějšímu vyprazdňování močového měchýře.
Pálení, bolest při močení či bolest ledvin
Příznaky zánětu močových cest jsou moc dobře známé a snadno identifikovatelné. Patří k nim například pálení při močení, bolest při močení, taktéž bolest ledvin. Bakterie v moči zkrátka umí nadělat pořádnou neplechu. Také se může objevit zvýšená teplota, krev v moči, samovolný únik moči nebo bolesti v podbříšku.
U žen se nemoc objevuje často ve chvíli, kdy prochází hormonálními změnami čili když má zrovna menstruaci, je těhotná nebo se nachází v nemilém a nechtěném období menopauzy.
Co stojí za zánětem močových cest?
Důvodů, proč k nemoci dochází, je vícero. Většinou za tím stojí nedostatečná hygiena, ale také zanedbaný příjem tekutin, neléčená infekce v pochvě nebo časté zadržování močení.
Zánět močových cest bývá často diagnostikován u pacientů trpících cukrovkou nebo u těch, jež trápí vrozený vada močových cest. Ke vzniku onemocnění také dopomáhá pobyt v zakouřeném prostředí či kouření jako takové, které oslabuje imunitu. A samozřejmě může dojít k přenosu zánětu pohlavním stykem.
Vyhledejte lékařskou pomoc a léčbu podpořte sami pár tipy
Když se typické příznaky pro zánět močových cest objeví, není nač čekat. Vyhledejte lékařskou pomoc, jen tak se rychle zbavíte nepříjemného a bolestivého onemocnění. Lékaři většinou předepisují antibiotika, která jsou určená k léčbě močových cest. I když řada lidí toto léčivo odmítá, je třeba pamatovat na jednu věc – antibiotika mohou zánět vyhnat z těla, čehož chcete dosáhnout. Špatně léčený zánět močových cest může vést až k poruše ledvin, proto je třeba předepsané léky zkrátka “zkousnout”.
To však neznamená, že léčbu předepsanou lékařem nemůžete zmírnit či doplnit babskými radami. Existuje několik tipů, které od zánětu močových cest ulevují a napomáhají k jeho vyléčení.
Zvyšte příjem tekutin
Jedním z klíčových kroků je zvýšení příjmu tekutin. Je však třeba vědět, po jakých tekutinách sáhnout. Vyhněte se těm, které obsahují cukr. Není vhodný alkohol ani kofein. Ideálně si dopřejte brusinkový extrakt, výtažek z rakytníku nebo čaj z lichořeřišnice.
A jak zjistíte, že máte dostatek tekutin? Moč bude světlá, bez zabarvení a bez zápachu.
Chce to klid a nohy v teple
Léčba zánětu močových cest zpravidla probíhá zhruba čtrnáct dnů s tím, že probíhá doma. Je zapotřebí být po tuto dobu v klidu a v teple. Zánět se musí vyléčit komplexně, není to jenom o zahnání typických příznaků. Jak již bylo zmíněno, pakliže by se léčba podcenila, mohlo by to vést až k poruše ledvin, což by byl daleko závažnější problém.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Zánět močových cest. Nemusí být jen z nastydnutí a umí pěkně potrápit. Jak si s ním poradit?