Pořizování akvárií do bytu není jenom současná móda, mít v bytě ryby a dokázat se o ně postarat je svým způsobem životní styl, který si buď zamilujete, nebo ho dříve či později zatratíte. Mít doma akvárium je velká zodpovědnost, ale rovněž i obrovské potěšení pro ty, kteří si akvaristiku oblíbí. Proto si pojďme projít takový menší manuál nazvaný „Začínáme s akvaristikou“.
Potěcha pro duši i mysl
Prozradíme vám, jak si doma vytvoříte malé, ale krásné akvárium, se kterým nebude tolik práce a zároveň vám přinese uvolnění a radost. Jen tak pozorovat ráno po probuzení či před spaním ryby plující si v akváriu a hledající něco dobrého k snědku, je skutečná potěcha pro duši i mysl. Kdo to nevyzkoušel, ten pocit nikdy nepozná. Vy ho ale díky nám poznat můžete.
Čím menší akvárium, tím více času mu věnujete
Než vůbec začnete nad akváriem přemýšlet, je zapotřebí si říct a promyslet si, kolik času mu chcete věnovat. Nejde jen o samotné založení akvária, ale také o následnou péči, kterou akvárium vyžaduje. Navíc čím menší akvárium si pořídíte, tím více času mu budete muset věnovat. Ale neděste se zbytečně, čištění akvária je odpočinkovou činností, která většině akvaristů přináší uspokojení.
Které akvárium je nejvhodnější?
Na trhu existuje nepřeberné množství akvárií, ale ne každé je vhodné pro začínají akvaristy. Z vlastní zkušenosti ale vím, že tím nejlepším pro začátečníky je takzvané nano akvárium, které se obvykle používá na chov krevetek, ale můžete si do něj pořídit i velmi oblíbenou a nádherně zbarvenou bojovnici pestrou.
Nano akvárium pořídíte v rozmezí od patnácti set korun do zhruba dvou až tří tisíc korun. Záleží na jeho velikosti. Jeho hlavní výhodou ovšem bezpochyby je, že ho na trhu povětšinou pořídíte i s kompletním vybavením, tedy topítkem, světlem a filtrem.
Nejdůležitější je velikost akvária
Důležité je také rozmyslet si velikost akvária. Dnes už snad téměř každý dobře ví, že desetilitrové akvárium není pro žádnou rybku, byť jen jednu, vůbec vhodné. Ideální velikostí je od 25 l výše. Pokud budete chtít například bojovnici chovat společně s jinou vhodnou rybkou nebo s krevetkami, doporučujeme nádrž o velikosti 50 l a větší.
Co by mělo nemělo ve správném akváriu chybět?
V žádném akváriu nesmí chybět ani přírodní rostlinky, ne žádné umělé ani plastové dekorace, z těch si ryby ani rostliny živiny nevezmou. Vyplatí se proto zainvestovat do nenáročných rostlinek pro začátečníky a rovněž i do kvalitního substrátu, ve kterém se rostlinkám bude dařit.
Kromě rostlin a přírodního substrátu by v akváriu měly být i kameny nebo kořeny stromů, samozřejmě alespoň jednou vyvařené. Pokud si s výběrem substrátu nebo rostlinek nebudete vědět rady, poradí vám v každé specializované prodejně (vynechejte zverimexy, kde toho o akvaristice většinou moc nevědí) nebo i na akvaristických e-shopech. Mnoho profesionálních i laických chovatelů najdete v příslušných facebookých skupinách
Kam akvárium umístit?
Existuje nepřeberné množství videí na Youtube kanálu, podle kterých si následně akvárium sestavíte dle svých možností a preferencí. Aby se rybkám i rostlinám dařilo, musíte pro akvárium rovněž zvolit vhodné místo. Akvárium by nemělo být umístěno u topení nebo u okna.
Rovněž nedoporučujeme postavit akvárium do míst, kde se může podlaha otřásat, například tedy není vhodné umístit ho do místnosti, kde jezdíte na rotopedu, běháte na trenažéru nebo zkrátka tam, kde cvičíte nebo kde je podlaha nestabilní.
Sviťte rybkám i rostlinám správně
Cestou k úspěchu je taktéž správné svícení. Aby vám rostliny rostly rychle a byly stále zelené, pro začátečníky doporučujeme zvolit takové osvětlení, při kterém střídáte tři hodiny tmu, dvě hodiny svícení a opět tři hodiny tmu a dvě hodiny svícení. Přes noc nemusíte svítit vůbec. Ze začátku sviťte šest až osm hodin denně, po pár měsících si časovač seřídíte podle vlastních potřeb. Každé akvárium časem potřebuje jiné svícení.
Jak a kdy akvárium čistit?
Nano akvária, která mají objem kolem 30 až 50 l, doporučujeme čistit jednou za týden. Co všechno ale čištění obnáší? Je zapotřebí vždy vyměnit jednu třetinu vody. Nevléváme do akvária rovnou kohoutkovou vodu, ale nejlépe dva dny odstátou. Také je nutné vhodnou stěrkou odstranit případné řasy ze stěn akvária a odkalovačem posbírat ze dna zbylé krmivo. Čištění vám však nezabere víc než třicet až čtyřicet minut týdně.
Vyberte si jen jednu rybku nebo jiného živočicha
Každý živočich žijící ve sladkovodním akváriu vyžaduje jinou teplotu vody a také jiné pH. Při výběru ryb, šneků, `čističů`, krevetek a dalších živočichů vám specializovaní odborníci vždy poradí, jaké prostředí je pro ně nejvhodnější. Jako začátečnice si ale nikdy nevybírejte víc rybek najednou, protože ne všechny spolu mohou v jednom akváriu žít.
Pokud zatím nemáte nastudováno, co která rybka vyžaduje, začněte již zmiňovanou bettou neboli bojovnicí pestrou, krevetkami, šneky nebo pancéřníčky, kteří jsou na chov velmi nenároční. Časem si k nim můžete dokoupit i další živočichy.
I rybičky ocení vaši péči
Jakmile se akvárium plně zaběhne, což v praxi znamená většinou měsíc nebo dva, začnete z něj mít teprve tu pravou radost. Nadchne každou návštěvu, večer při nasvícení vytvoří útulnou atmosféru, a když uvidíte, jak vám rybky rychle rostou a možná se i množí, pocítíte zadostiučinění, že jste to zvládla a stala jste se chovatelkou rybiček a dalších malých živočichů, kteří vám mnohdy věnují stejnou pozornost jako třeba pes nebo kočka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?
Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte