Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Workoholismus: Co to je a jak závislost na práci poznat?

Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
workoholismus
Jak poznat workoholismus? (zdroj foto: 123rf.com)

26. 11. 2020

Co je to workoholismus? 

Dnes je workoholismus označován za seriózní chorobu, nad kterou rozhodně nesmíme mávnout rukou. Jedná se o jednu z velice častých závislostí, kterou si lidé vědomě přivodí. Workoholismus se regulérně přidal do gangu k drogové a alkoholové závislosti.  

Jelikož se jedná o závislost, i v tomto případě platí, že léčba problému není jednoduchá ani krátká. V první řadě člověk musí chtít a musí být odhodlán se závislosti na práci zbavit.  

Aby byla léčba workoholismu efektivní a poměrně rychlá, je zapotřebí podchytit problém už v zárodku. Opět je to tedy stejné jako v případě jiných závislostí. Člověk si musí všímat varovných alarmů či signálů, které upozorňují na to, že je něco v nepořádku.  

Jaké jsou příznaky workoholismu? 

K prvním příznakům patří fakt, že v práci začínáte trávit čím dál více času. Už netrávíte v zaměstnání osm nebo dvanáct hodin, ale najednou se čas strávený v zaměstnání dostává na čtrnáct i šestnáct hodin denně. Práci si nosíte i domů, protože toho chcete stihnout co nejvíce. Mnohdy si myslíte, že danou práci stihnout musíte, i když tomu tak není.  

Odkládání dovolené – i to je další z příznaků workoholismu. Když vyměňujete odpočinek a čas strávený s rodinou za práci, je to opět alarmující signál přicházejícího workoholismu. Lidé odpírající si dovolenou i odpočinek se stávají jakýmsi chodícím mechanismem a nic pro ně neexistuje – vyjma zaměstnání, do kterého chodí brzy ráno a vrací se pozdě večer.  

Ztráta veškerého osobního života a odcizení se rodině či lásce. To je opět další příznak workoholismu. Jak již bylo nastíněno, člověk závislý na práci má práci na prvním místě. Práce je pro něj nejdůležitější a je na samotném vrcholu žebříčku životních priorit.

Člověk ztrácí kontakt se svou rodinou, přítelkyní nebo přítelem, přetrhávají se kamarádské vztahy. Workoholik si nachází čas jenom na práci, na osobní život či oblíbené koníčky naopak není dostatek času.  

K TÉMATU  Organizace času: Jak mít pohodu v práci i doma a všechno stíhat?

S příchodem workoholismu přijde i jakási ztráta svobody. Myšleno je to tak, že jdete do práce, i když jste nemocní. Neustále máte u sebe notebook nebo mobil, abyste mohli kontrolovat pracovní záležitosti. Když jdete na kávu, opět s sebou máte všechny komunikační prostředky, abyste mohli e-maily či jiné pracovní záležitosti vyřizovat i v kavárně.  

Jak workoholismu předcházet? 

Workoholismus je naštěstí problém, kterému lze předcházet. Pokud se obáváte toho, že i z vás by se mohl jednoho dne stát workoholik, osvojte si několik věcí. Když je budete dodržovat, workoholik se z vás nestane.  

  • Neustále budujte mezilidské vztahy (čili věnujte alespoň zlomek svého času rodině a přátelům) 
  • Dopřejte si chvilky odpočinku (alespoň si jednou za čas pusťte oblíbený film nebo seriál, při kterém “vypnete”) 
  • Jezděte pravidelně na dovolenou (odborníci se shodují, že by si měl člověk dopřát ročně alespoň jednu čtrnáctidenní dovolenou) 
  • Zařaďte do svého života off-line režim (alespoň na hodinu dne vypněte mobilní telefon) 
  • Hledejte rovnováhu (mezi profesním a osobním životem) 
  • Věnujte se svým koníčkům (když si budete nacházet čas na své koníčky, nestanete se workoholikem) 
  • Jednou za čas provádějte takzvanou “životní inventuru” (zastavte se a zjistěte, jaké jsou vaše zvyky a jestli jsou v pořádku)  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Vaše práce vás nebaví? Nebojte se začít jinde znova v jakémkoli věku

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Štědrý den je tady! Užijte si svátky se svými blízkými, a pamatujte, že smích léčí! Horoskop krásy a duševního zdraví vám ukáže, co vás může potkat. Připravila ho pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Jednou z příčin snížené kvality spánku jsou civilizační vlivy, mezi které patří přítomnost nadměrného množství světla v noci. Usínání s rozsvícenou lampičkou není totéž, jako když vám do okna svítí reklamní poutače nebo vánočně osvětlená ulice. Naprostá většina lidí spí lépe v úplné tmě. Co proto udělat?
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na sobotu i neděli. Úklid je sice potřeba, ale neberte ho tak vážně a hlavně relaxujte. O tom je přece víkend! Co je možné očekávat a čemu se raději vyhnout?

Výběr článků

Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti. 
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Na scéně, kde Krystyna Pyszková převzala korunu Miss World 2024, zazářila nejen svou krásou, ale i díky promyšleně zvolenému outfitu. Naše módní redaktorka, expertka na nejnovější trendy a osobní styl, nám pomůže odhalit, co dělá tento outfit tak výjimečným.

Nepřehlédněte

Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Plánování dětského pokojíčku je zábava, ale musíte počítat s tím, že s přibývajícím věkem přijdou změny jeho vzhledu i vybavení. Děti mají rády barvy a potřebují svůj vlastní prostor k hraní. Inspirujte se originálními nápady. Tady jsou dětské pokoje pro nejmenší.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek