Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Dítě po maturitě. Jak dlouho máte jako rodič vyživovací povinnost

Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti?
Zdroj: 123RF.com

11. 06. 2019

Status studenta po střední a vysoké škole

Jiné to je u střední školy, jiné po vysoké. Ukončení tzv. statusu studenta se liší. Středoškolákovi, který nepokračuje ve studiu na vysoké škole, končí status studenta 31. srpnem. I když získal třeba již v květnu nebo červnu maturitní vysvědčení, ještě totiž pokračuje školní rok, v němž absolvoval. A do toho se počítají i prázdniny. Jestliže tedy nenastoupí do zaměstnání dříve, mají rodiče vyživovací povinnost do 31. srpna.

Vysokoškolák požívá statusu studenta pouze jeden měsíc po měsíci, v němž složil poslední závěrečnou zkoušku. Datum promoce není důležité. Faktem však je, že záleží na vztazích v rodině. Pokud dítě chápe, že rodiče nemají peněz nazbyt, určitě se bude snažit najít si práci co nejdříve. Pokud je zvyklé jen brát, bude se snažit protahovat tento stav co nejdéle.

Vyživovací povinnost a její hranice

Vyživovací povinnost rodiče k dítěti trvá po dobu, po kterou není dítě schopno se samo živit. Tak je to zakotveno v občanském zákoníku. Životní úroveň dítěte by měla zároveň být na podobné úrovni jako rodičů. Není tedy důležitá hranice 18 let, ale ani hranice 26 let, jak se mylně mnozí rodiče domnívají. Ta se uplatňuje pouze při výplatě dávek státní sociální podpory. Pokud vaše dítě studuje například do 28 let, máte k němu stále vyživovací povinnost, a to i o prázdninách. Na druhou stranu, pokud vaše dítě nastoupí do zaměstnání třeba již v 16 letech, končí tím vaše povinnost ho živit.

Studium jako životní styl? Pak ale platit nemusíte

Studium je totiž definováno jako příprava na budoucí povolání. Dítě musí chodit do školy, plnit své povinnosti a pokud možno první, nebo alespoň druhou školu dokončit. Jakmile mezi tím nastane prodleva, vyživovací povinnost se vám přeruší. To totiž jde. Pokud se dítě nedostane po maturitě na vysokou školu a jde pracovat, živí se samo. Jestliže se dostane na vysokou školu o rok později, opět vám nastává vyživovací povinnost.

K TÉMATU  Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Dítě však nemůže být věčným studentem. Hranice již několikrát určily soudy. Jestliže neustále střídá školy, žádnou nedokončí, studium si neustále rozkládá, protahuje, vyživovací povinnost zaniká. Nelze totiž hovořit o smysluplné přípravě na budoucí povolání, které se dá přirovnat k pracovní činnosti.

Živit nemusíte ženatého, nemocného ale ano

K zániku vyživovací povinnosti rodičů dochází také uzavřením manželství. Tím totiž vzniká nová mezi manžely. Na druhou stranu, pokud vaše dítě těžce onemocní a není schopno pracovat, máte vyživovací povinnost, i když je mu třeba padesát let.

Karta se obrací. Kdy musí dítě živit rodiče?

Nutno dodat, že podle občanského zákoníku existuje mezi rodiči a dětmi vzájemná vyživovací povinnost. To znamená, že pokud rodič dospělého dítěte, které už vydělává, je v situaci, že se nemůže sám uživit, musí jej živit dítě. Ve výjimečných případech přechází tato povinnost dokonce na vnoučata.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Do pračky se dává především prací prášek a aviváž. Napadlo vás někdy, že byste do ní dali i něco jiného?
Toužíte po zahradě? Nebaví vás prázdný a špinavý balkon? Poradíme vám, jak z vašeho balkonu nebo lodžie vykouzlit vlastní soukromou oázu klidu.
Postel nebo televize, schovaná ve zdi, schovaný úložný prostor pod postelí nebo skládací stolky. Skládání všeho, co se dá. Je to účelné a praktické! Podívejte se na chytré vychytávky, které dokáží ušetřit spoustu místa ve vašem prostoru pro žití.
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
Pomalá píseň Say Something je celosvětově známá. Duo A Great Big World ji nahrálo spolu Christinou Aguilerou, a její tempo a slova dojímají i ty nejmenší! Malý kluk v autosedačce při jejím poslechu pláče, vypnout ji ale nechce!

Výběr článků

Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Někdo si o Vánocích libuje v koledách a tradičních českých svátečních písničkách, někdo se zase nemůže nabažit zahraniční tvorby. Hudba zkrátka v předvánočním období nesmí scházet, a to zejména při pečení cukroví, balení dárků, strojení stromečku či zdobení bytu. A pro příznivce vánoční hudby tu máme výběr nestárnoucích songů, u kterých se během zimních svátků vyplatí otočit volume doprava.
Přemýšlíte o novém umyvadle do koupelny? Co si zvolit umístění na desku. Tento retro prvek nechává vzpomenout na časy, kdy stál v koupelně na skříňce smaltovaný lavor. Umyvadlo na desku otevírá neuvěřitelné možnosti pro originální řešení. Nevěříte? Podívejte se do naší galerie.

Nepřehlédněte

V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek