Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Úzké lodičky a vysoké podpatky. Co na jejich nošení říkají odborníci?

Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
Úzké lodičky a vysoké podpatky. Co na jejich nošení říkají odborníci?
zdroj: 123RF.com

13. 01. 2020

Hrozí deformace nohou a bolesti zad

Boty úzké ve špičce a na vysokém podpatku jsou nejvíce rizikové pro vznik nepříjemných problémů. Nejčastěji dochází k bolestivému vbočení palce, tzv. hallux. Řešením je operace, po které následuje několikaměsíční rekonvalescence. Pokud měla vaše matka podobný problém, budete ho mít zřejmě i vy. Úzké boty na jehlách si tak dobře rozmyslete.

Dalšími bolestivými stavy mohou být poruchy postavení podélné a příčné klenby. Začnete mít unavené nohy po delším stání nebo chůzi a začnou vám otékat. Následovat budou bolesti od paty až do prstů a vystřelující bolest do nártu a ke kotníku. Chodidlo se také navíc v nadměrně úzkých botách deformuje. Vznikají otlaky, kuří oka, začnou zarůstat nehty. Vysoké podpatky rozhodně nejsou záležitostí pro denní nošení.

Prasklá achillovka nebo operace kolene

Kolektiv lékařů Kliniky rehabilitačního lékařství VFN v Praze prokázal, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působí negativně na strukturu Achillovy šlachy. Pak stačí nevhodný pohyb, nebo třeba i prospěšný rekreační volejbal, šlacha se natrhne nebo v nejhorším případě dokonce praskne. Navíc se přetěžuje celá přední část nohy, kde máte důležitá kloubní spojení. Může to postihnout kolenní chrupavku, kde daleko dřív, než odpovídá věku, vzniknou artrotické změny. A další operace může být na obzoru.

Jaká je ideální výška podpatku? Dejte na doporučení odborníků

Bezpečná výška podpatku je 3-4 centimetry. Přitom není důležité, zda je podpatek úzký nebo širší. Záleží na vás, na jakém se vám bude dobře chodit, abyste držela rovnováhu a nezpůsobila si třeba výron kotníku. Jestliže si nejste jistá a s podpatky teprve začínáte, pořiďte si nejprve boty na klínku.

Respektujte šířku nohy. Obkreslete si svoje chodidlo na papír, vystřihněte a vložte do boty. Nevejde se tam? Znamená to, že pokud budete tyhle boty nosit často, svoji nohu zdeformujete. Pokud vám přikazuje takové boty dress code, zkuste si alespoň na chvíli během pracovní doby boty sundat a nohy procvičit. Nebo se přezujte do tenisek třeba v době oběda či přestávky. Nepraktikujte ale ani opačné řešení. Když vyměníte vysoké podpatky za baleríny, mohou přijít jiné potíže. Nejlepší je výšku podpatku střídat.

K TÉMATU  Svatební sezóna je před námi. Specialistka radí, na čem rozhodně u svatby nešetřit a proč, abyste pak nebyly zklamané

Bolí vás nohy, záda nebo máte křeče na ploskách? Navštivte podologa

Specialista, který posoudí celkový stav vašich chodidel, se nazývá podolog. Není jen pro ženy, které mají problémy s dolními končetinami v důsledku nošení vysokých podpatků, ale také pro ty, které se na sport či jinou tělesnou aktivitu zapomněly vybavit vhodnou obuví. Návštěva podologa je dobrá už pro děti od 10 let věku, u kterých dochází k růstovým bolestem v oblasti pat, kolen, k vadnému držením těla a dalším problémům.

Podolog vyšetří také odchylky v postavení hlezenních kloubů, postavení os dolních končetin, kolen, posazení pánve a zakřivení páteře. Na základě vyšetření pak doporučí vhodná opatření. Například fyzioterapii, individuální stélky do obuvi, silikonové korektory na deformity prstů a vady nohou, nožní ortézy či ortopedické boty.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Co takhle navštívit podmořský svět a vidět zblízka delfíny, tuleně nebo běluhu? Zasmějte se a podívejte se na překvapené děti, které zaskočí reakce mořských tvorů v akváriu!
Sofie se řadí do dlouhého zástupu žen, které si prošly znásilněním. Proč se bála vše přiznat, a proč je násilník dnes stále nepotrestán? Podívejte se na příběh ženy, která se s minulostí dokázala vypořádat díky světové kampani.
Tenhle pilný papoušek aktivně řeší svůj vzhled. Když se mu jeho vlastní ocasní peří zdá krátké, neváhá svůj zevnějšek pracně vylepšit. Nebo by se dalo prohlásit, že se tento Agapornis chlubí cizím peřím?
Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.
Dnešní společnost často klade na ženy tlak ve smyslu partnerských vztahů, ačkoliv mnohé z nás volí cestu svobody a samostatnosti. Proč je ale tak často stigmatizováno být single, zejména když se jedná o vlastní rozhodnutí? V dnešním článku na Dámské Lize prozkoumáváme realitu života jako single ženy a zkoumáme, jak to, že jsme samy, může být prospěšné a osvobozující rozhodnutí, nikoli něco, co bychom měly vnímat jako nedostatek
V éře digitálních rande a sociálních sítí se naše cesty k lásce neustále vyvíjejí. Zjistěte, jak moderní technologie přetvářejí způsoby, jakými navazujeme a udržujeme vztahy, a co to znamená pro budoucnost romantiky.
Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!
Dokonalý trávník už pro vás nemusí být jen pouhý sen. A to navzdory tomu, že máte doma děti či psa, kteří dávají zahradě každý den zabrat. S triky, které vám představíme v našem dnešním článku, pro vás bude údržba trávníku hračka.

Výběr článků

Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.
Josef Zíma, legenda českého divadla a hudební scény, si během svého života vybudoval významnou kariéru, která zahrnuje působení v divadlech, na filmovém plátně i v hudebním průmyslu. Narozený v roce 1932 v Praze, Zíma se rozhodl nesledovat profesní dráhu svých rodičů, učitelů, a místo toho se od mládí věnoval zábavnímu průmyslu. Tento článek nabízí podrobný pohled na jeho životní a kariérní cestu, od úspěchů na scéně po jeho významné osobní příběhy a výzvy.
Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".

Nepřehlédněte

Jíte pórek často? Jestli ne, tak byste měli. Tento přírodní poklad posiluje kosti, pomůže vám se stávkujícím trávením a prospívá srdečním funkcím. Funguje také jako posilovač obranyschopnosti a bojuje proti křečovým žilám.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek