Výpověď kvůli věku
Bezprostřední zkušenost se ztrátou vlastní práce z důvodu věku má podle empirického šetření 32 % populace. Nejčastěji to přitom uvádějí lidé ve věku 55-59 let. Na ombudsmanku se nedávno obrátily dvě úřednice ve věku 64 let, které zažily nepříjemný nátlak, aby souhlasily s dohodou o ukončení pracovního poměru. Obě ženy na dohodu nepřistoupily, ale dostaly výpověď pro nadbytečnost. A to přesto, že na obdobné místo bylo vypsáno nové výběrové řízení. Účelem prý bylo „omlazení“ kolektivu.
Inzeráty mluví jasně. Diskriminace až v 29 %!
Určitě jste se setkala se zněním pracovních nabídek typu: „Jsi aktivní a chceš pracovat v mladém kolektivu?“ „Máš ráda výzvy? Nabízíme práci v dynamicky se rozvíjejícím týmu.“ „Já na takové inzeráty už dávno neodpovídám,“ říká šedesátiletá obchodní manažerka. „Většinou se nenamáhají ani odpovědět, a pokud ano, nikdy jsem ještě nepostoupila do druhého kola, kde bych se mohla osobně představit.“
Mnoho lidí, kteří hledají práci po padesátce, konstatuje, že ji našlo jen díky známým. Přitom mnoho z nich bylo nuceno akceptovat horší práci, než odpovídala jejich kvalifikaci. A tak například vysokoškolačky dozorují v galeriích za 60 Kč/hodinu, včetně víkendů.
Šedesátiletý uchazeč a třicetiletý personalista
Okamžitě jste v nevýhodě. Mladý zaměstnanec, který o vašem přijetí rozhoduje, totiž často podléhá oblíbeným stereotypům. Nejčastější je, že starší zaměstnanci jsou méně výkonní a produktivní. To ovšem platí pouze v případě fyzicky náročného povolání. U ostatních naopak k výkonnosti přibývají zkušenosti, které mohou být pro výkon práce podstatnější, než fyzická zdatnost. Dalším rozšířeným mýtem je, že starší zaměstnanci nejsou tak motivováni k výkonu a práce pro ně není důležitá. Průzkumy však ukazují, že postoje k práci a význam zaměstnání v životě člověka se s věkem nemění.
Podle zákonů nemusíte uvádět věk, ale…
Podle současných zákonů nemusíte ve svém životopise uvádět některé soukromé údaje, včetně věku. Ale uvádíte své předcházející pracovní zkušenosti a vzdělání. Už z toho si každý manažer při třídění životopisů potenciálních zaměstnanců udělá obrázek, kolik vám to asi je. A životopis letí na hromádku těch, kteří se na pohovor nepozvou. Jestliže je personalista z mladší generace, možná si plete pracovní prostředí s partou svých přátel, s nimiž tráví volný čas. Jakkoli je totiž důležitý „dynamický kolektiv“, nejdůležitější v práci je být slušnými kolegy a dělat dobře svou odbornost, pro kterou jste byli přijati.
Východisko zatím není
Jak z tohoto bludného kruhu ven, je těžké radit. Získání kvalifikovaného zaměstnání kolem šedesátky je zvláště v některých oborech opravdu velký problém. Ale pokud se nezmění celková atmosféra ve společnosti (a nejen české), která přestane adorovat mládí, a vrátí se také k tomu, že bude ctít zkušenosti starších, kvalifikované práce pro lidi v předdůchodovém a důchodovém věku bude stále málo.