Stravovací styl vegetariánství asi netřeba blíže popisovat. Vegetarián je zkrátka člověk, který se ve svém jídelníčku obejde bez masa či dalších živočišných produktů, naopak přednost dává zejména ovoci, zelenině, luštěninám a obilovinám.
Jenže s přibývající dobou už pouhá nálepka vegetarián nestačí. Dnes proto rozlišujeme hned několik dalších stravovacích podkategorií, které se odvíjí od toho, čemu se dotyčný vyhýbá, a co preferuje. O některých jste možná doposud ani nikdy neslyšeli. Jak se v nich vyznat?
1. Laktovegetarián
Jedinci, kteří plují na vlně laktovegetariánství, mají stejné základní omezení jako klasičtí vegetariáni – nejí maso ani vejce, naopak se spoléhají na rostlinné alternativy, z nichž dostanou patřičnou výživu. Nicméně hlavní rozdíl je v tom, že laktovegetariáni se nebrání konzumaci mléčných výrobků, jako je mléko, jogurt, máslo nebo sýr. Laktovegetariány se stávají převážně lidé, kteří se bez mléčných výrobků po chuťové stránce neobejdou nebo jednoduše chtějí mít ve své stravě dostatek bílkovin. A jak je známé, mléčné výrobky je obsahují v docela solidní míře.
2. Ovovegetarián
Na první pohled se zdá, jakoby šlo o člověka, který ve dne v noci konzumuje pouze ovoce. Ovšem nenechte se zmýlit. Ovovegetarián je označení pro člověka, který ze své stravy vyloučil maso i mléčné výrobky, avšak s radostí konzumuje vejce, a to zejména díky jejich skvělým nutričním vlastnostem.
3. Lakto-ovo vegetarián
Jedná se o kombinaci dvou předchozích stylů, které vysvětlují jediné. Lakto-ovo vegetariánství spočívá v radikálním vyloučení masa z jídelníčku, avšak nadále je dovolené konzumovat mléčné výrobky a vejce v neomezeném množství. Tito lidé však pro pořízení mléčných výrobků a vajec volí především místní výrobce a ověřené farmy, které jim dávají pocit, že jedí živočišné produkty zvířat žijících v dobrých životních podmínkách.
4. Vegan
Vegan je další zřejmě nejznámější pojem, který se od klasického vegetariánství poměrně znatelně odlišuje. Je to dané především samotnou filozofií z hlediska jednotlivého stravování. Klasický vegan nadobro vyloučí ze své stravy veškeré živočišné produkty – tedy maso, vejce i mléčné výrobky a mimo to se vzdává i vedlejších produktů, mezi které řadíme třeba med, želatinu, kolagen i bílý cukr.
A co se nákupních zvyklostí týče, vegani se zpravidla vyhýbají pořízení čehokoli, co obsahuje i byť minimální obsah živočišných produktů. A rozhodně stojí za zmínku, že takovou podskupinou veganů jsou raw vegani. Tito jedinci jsou proslulí tím, že konzumují pouze syrové a tepelně neupravené potraviny čistě rostlinného původu.
5. Pescatarián
Ačkoli občas se ve vegetariánské komunitě vedou diskuze, zda by pescatariánská strava měla patřit k té vegetariánské, i tak ji přidáváme na náš seznam. Pescatariáni jsou však oproti jiným zmíněným typům hodně odlišní. Jsou to totiž jedinci, kteří běžně konzumují ryby a měkkýše, avšak ze své stravy zcela vylučují bílkoviny suchozemských zvířat včetně kuřecího, hovězího i vepřového masa. Pescatarián se však nebrání ani konzumaci vajec či mléčných výrobků.
6. Pollotarián
Pollotariánství je zvláštní odnož vegetariánství. Pollotariáni si totiž pochutnají na kuřeti, kachně, krůtě či další drůbeži, ovšem červenému masu se obloukem vyhýbají. To vše nejčastěji z důvodu, že se obávají zdravotních dopadů, které mohou plynout z konzumace červeného masa. Etický podtext v tom tedy nehledejte. Právě pollotarián je veskrze zlatá střední cesta pro někoho, kdo chce konzumovat živočišné bílkoviny, ale na druhou stranu chce být jednou nohou na cestě k rostlinné stravě.
7. Flexitarián
Jak už název napovídá, flexitariáni uznávají životní styl, který je z hlediska stravy a případných omezení hodně flexibilní. Na rozdíl od zbytku vegetariánského spektra nemusí zcela vyloučit živočišnou stravu, avšak o její konzumaci vědomě a soustředěně přemýšlí.
Živočišné produkty jedí příležitostně a pouze za určitých podmínek. Flexitarián proto může snížit spotřebu masa na dva dny v týdnu, omezit se pouze na konzumaci hovězího masa chovaného v ideálních podmínkách či se soustředit výhradně na vajíčka pocházející z domácího chovu.
Flexitariánská strava je vynikající pro každého, kdo chce změnit svůj jídelníček, avšak se necítí na tak razantní změnu vzdát se nadobro konkrétních potravin. Flexitariáni také rádi ochutnávají bezmasé produkty, hledají zajímavé alternativy, které jsou zdravotně přínosnější a ohleduplné vůči životnímu prostředí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT