Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Valentina Těreškovová: První žena ve vesmíru

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Těreškovová
Pouliční umění, které zachycuje Valentinu jako kosmonautku.

01. 08. 2022

Valentina a její rodina

Ruská kosmonautka Valentina Těreškovová se narodila na západě Ruska jako druhé ze tří dětí. Otec byl původně traktorista, avšak zemřel v roce 1940 v sovětsko-finské válce. Její matka byla zaměstnaná v textilním podniku, kam nastoupila i Valentina bezprostředně po ukončení středního všeobecného vzdělání, v roce 1953.

Při práci však Valentina nezahálela a nadále studovala, docházela do různých kurzů. Díky dalšímu vzdělání, které dokončila roku 1960, se dostala z textilního podniku na post tajemnice v závodní organizaci Komsomol.

Milovala vše kolem létání

Už od dětství Valentinu zajímalo létání a parašutismus. V dospělosti se proto rozhodla věnovat parašutismu na amatérské úrovni, rovněž také vystudovala pilotáž. Díky její zálibě a tomu, že Těreškovová dostudovala obor blízký kosmonautice, měla velkou výhodu při kvalifikaci na kosmonautku v roce 1962.

V konečném finále o post první ženy ve vesmíru se Valentina utkala ještě s dalšími dvěma ženami. Přestože ostatní favoritky také prošly celým výcvikem, nikdy se do vesmíru nepodívaly. Formální výsledek a rozhodnutí vyslovila příslušná státní komise 4. června 1963. To bylo 12 dní před startem na vesmírné lodi Vostok.

Slavný let první ženy

Loď s názvem Vostok 6 se vznesla směrem k vesmíru pod velením Valentiny Těreškovové dne 16. června 1963. Přestože start musel být odložen kvůli technickým problémům a zvýšené sluneční aktivitě, nakonec se vzlet povedl. Let trval tři dny, během něj Valentina obletěla Zemi 48krát. Díky tomuto povedenému letu se Valentina Těreškovová stala nejen první ženou ve vesmíru, ale také 10. člověkem ve vesmíru.

Let se však neobešel bez komplikací. Valentinu trápila kosmická nemoc i únava, se kterou jen těžko můžete pořádně a efektivně pracovat. Kvůli této nemoci byla ruská kosmonautka velmi rozladěná a v psychické nepohodě, několikrát ze strachu prosila o ukončení letu.

K TÉMATU  Ať žije mlíko aneb největší trapasy čerstvých matek. Pobavte se
Krátký dokument o první ženě ve vesmíru

Přistála 19. června 1963, musela se katapultovat podobně jako Jurij Gagarin. Při katapultaci se udeřila do hlavy, přesto se ale její mise považovala za úspěšnou včetně přistání.

Po návratu ji čekala sláva

Po přistání se Valentina Těreškovová vlastně ani nezastavila. Hned byla prohlášená za Hrdinku Sovětského svazu a povýšená do hodnosti kapitána. Během tohoto jmenování byla také povýšená do vysoké stranické funkce, kvůli které však již nemohla znovu do vesmíru letět.

Valentina se asi 15 let po své misi snažila dostat znovu do vesmírného výcviku, prvními fyzickými testy však již neprošla. Věnovala se proto v letech 1966 až 1989 poslanecké kariéře a od roku 1968 vedla Výbor sovětských žen. Nakonec ještě vystudovala vojenskou leteckou školu a získala titul inženýr letec-kosmonaut.

noviny
Moskevská pravda informuje o jejím letu do vesmíru.

Později se Valentina stala mluvčí Sovětského svazu, kde se jí velmi vedlo a od Organizace spojených národů dostala dokonce odměnu ve formě Zlaté medaile za mír. V roce 2000 dostala také titul Ženy století.

Valentina Těreškovová a současná doba

Letos Valentina oslavila již 85. narozeniny, přesto je stále politicky aktivní a pro své milované Rusko doslova dýchá. Nebojí se dávat na odiv své názory a velkou náklonnost pro hlavního představitele Ruska – Vladimira Putina.

památník
Památník pro tuto významnou ženu.

Díky tomu, že by Valentina chtěla za prezidenta stále Putina, se rozpoutala velká nevole. Prohlásila totiž, že by si přála opětovné zvolení současného prezidenta a prodloužení intervalu voleb. Předsedou své strany byla odsunuta hlavě proto, aby se zabránilo protestům. Lidé totiž s jejími názory rozhodně nesouhlasí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Říká vám něco Hamsa jóga nebo védská? Ne vždy je to jen a pouze o cvičení

Odhalili jsme, co stojí za ženami ve vysokém postavení

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.
Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Zemřel herec a zpěvák Josef Laufer (†84). Představitel Kohna z komedií Kameňák, artisty Paola ze seriálu Cirkus Humberto a interpret hitu Sbohem lásko, já jedu dál podlehl následkům operace kolene z března 2020, kdy mu selhalo srdce. Po komplikacích byl uveden do umělého spánku, ve kterém zůstal až do své smrti.
Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.
Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Léto je ideálním obdobím pro děti, aby si užily volný čas, poznaly nové přátele a naučily se nové dovednosti. Pro mnoho rodičů, zejména matek, je však výběr správného letního tábora nebo aktivity výzvou. Tento článek vám nabídne užitečné tipy na letní tábory a aktivity, které nejenže zabaví vaše děti, ale také podpoří jejich rozvoj a zájmy.
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!

Výběr článků

Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.

Nepřehlédněte

Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.
Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek