Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
triky proti nachlazení
Nachlazení hravě zaženete pomocí babských rad a triků. (foto: 123RF)

18. 11. 2021

Zapomeňte na chemii z lékáren. Staré dobré přísloví říká, že léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden. Ale pravdou je, že s přírodními pomocníky jde všechno snáze. Můžete si díky nim vybudovat potřebnou imunitu, a když se přeci jenom nachladíte, příroda vás zase rychle vyléčí. Jaké triky proti nachlazení si osvojily naše babičky?

Šípkový čaj

Právě září a říjen jsou těmi správnými měsíci ke sklizni šípku. A pokud ho usušíte, bude vám sloužit po celý další rok. Ideální je například ve formě čaje. Tři lžičky nadrcených sušených plodů zalijte 2 dcl vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Jeden šálek denně vám zaručí, že žádnou rýmu ani kašel nechytíte. Z šípku se ovšem vyrábí i zdravé marmelády a víno. I ty dokážou naši imunitu posilovat.

Kysané zelí

Dopřávat si ho můžete k pečené kachně, huse anebo jenom tak. Obsahuje spoustu vitamínů i tělu prospěšných látek. A pokud se na vašem jídelníčku objeví dvakrát do týdne, máte o svou imunitu dobře postaráno.

Nastrouhaný křen s jablkem

Nejenže skvěle funguje jako prevence proti nachlazení, ale zároveň slouží i k léčbě rýmy, kašle a dalších projevů nachlazení. Nejlepší je samozřejmě použít čerstvý křen. Nastrouhejte si zhruba tři polévkové lžíce a přidejte jedno celé nastrouhané jablko. Pokud vás křen pálí příliš, můžete ho lehce dosladit medem nebo javorovým sirupem.

Poctivý kuřecí vývar

Není nad domácí vývar od našich babiček a prababiček. Ale pozor, musí být skutečně kuřecí, nikoliv hovězí, protože právě kuřecí maso obsahuje látky, které naši imunitu posilují a zároveň léčí. Ne nadarmo se také říká, že bychom v každém ročním období měli alespoň dvakrát do týdne snídat právě horký kuřecí vývar. Dokáže hotové zázraky.

Cibulová šťáva s medem

Tuto medicínu zná z dětství jistě každý z nás. Sice ne každému chutná, ale je skutečně léčivá. Vymačkejte šťávu z jedné velké cibule, buď v odšťavňovači anebo ji rozmixujte v mixéru a následně rozmixovanou cibuli propasírujte přes jemné sítko anebo plátýnko. Šťávu z cibule pak můžete ještě zředit horkou vodou a přidat lžičku medu. I tato medicína funguje jako prevence i jako lék zároveň.

K TÉMATU  Strečink: Výhody, nevýhody a jak jej správně provést?

Zázračný česnek

Čerstvý nebo nakládaný umí skutečně divy. Jeden až dva stroužky česneku každý den bychom si měli dopřávat úplně všichni. Česnek je přírodním antibiotikum, ale pozor na jeho tepelnou úpravu. Některé látky v něm sice zůstávají, ale už není tak účinný jako čerstvý nebo nakládaný.

Echinacea je jednou z nejléčivějších bylin

Ať v podobě tinktury, kterou užíváme každý den po třech kapkách, nebo v podobě bylinného čaje, je významným pomocníkem především v chřipkovém období. Posiluje buňky a také pomáhá aktivovat bílé krvinky. Chcete si připravit vlastní domácí tinkturu? Budete na ni potřebovat sušený kořen. Dvě polévkové lžíce sušené echinacey zalijte sedmi lžícemi kvalitní vodky, slivovice anebo například meruňkovice.

Pořádně promíchejte a tinkturu přelijte do uzavíratelné nádoby a nechte deset dní macerovat. Sklenici umístěte na stinné a teplé místo. Každý den sklenicí mírně protřepte. Po uplynutí doby tekutinu přeceďte přes jemné plátno a přelijte do tmavé lahvičky a uchovávejte v chladu a temnu.

Kopřivová kúra

Kopřiv u nás roste habaděj, ale jen málokoho napadne je nasbírat a usušit nebo zamrazit. Přitom právě z kopřiv si můžete připravit silný odvar, který můžete užívat nejen jako čaj, ale například také jako výluh do horké koupele. V tomto případě pomáhá proti bolesti svalů a kloubů.

Inhalujte bylinky

Šalvěj, máta nebo například meduňka jsou ty pravé bylinky určené k inhalaci. Pročišťují dýchací cesty a také nás zbaví rýmy a suchého kašle. Stačí hrst sušených nebo čerstvých bylinek spařit litrem a půl vody, promíchat a inhalovat, nejlépe tak, že si přes hlavu přehodíte ručník nebo osušku, nakloníte se nad horkou tekutinu a deset minut inhalujete. Proceduru opakujte alespoň dvakrát až třikrát týdně.

Rakytníková šťáva

Dnes už téměř všude koupíte kvalitní rakytníkovou šťávu, koncentrát, který můžete pít klidně každý den. Rakytník má antioxidační účinky a chrání naše tělo před viry a bakteriemi. Posiluje imunitu a zároveň funguje jako silný lék. Rakytníkovou šťávu si můžete připravit i v pohodlí domova. Potřebujete na ni přibližně tři litry plodů, které rozmačkáte nebo rozmixujete v silném mixéru. Pak k nim přidáte dva litry vlažné vody, 20 ml kyseliny citronové a necháte jeden den odstát.

K TÉMATU  Vitamin D je klíčem k silné imunitě

Nakonec tekutinu propasírujete přes síto. Jakmile bude tekutina zbavena všech plodů, vlijete ji do hrnce a přidáte krystalový cukr. Na jeden litr tekutiny potřebujete jeden kilogram cukru. Vařte tak dlouho, dokud se v tekutině všechen cukr nerozpustí, poté sirup přelijte do lahví a pořádně je uzavřete.

Kustovnice čínská na snídani

Začněte den neslazeným bílým jogurtem, čerstvým ovocem, medem a kustovnicí čínskou. Funguje jako silný antioxidant, a proto posiluje náš organismus. Hodí se nejenom k müsli, do jogurtů nebo ovesných kaší, ale také například do salátů. Můžete ji také zobat u televize místo oříšků.

Priessnitzův obklad vyléčí bolest v krku

Stačí si jen namočit šátek nebo jiný kus látky do studené vody, přikrýt ho potravinářskou fólií nebo igelitovým sáčkem, poslední vrstvu tvoří ručník, díky kterému si obklad uvážete kolem krku nebo si ho jen tak položíte na hrudník. Jakmile vám z krku či hrudníku vytáhne veškerou horkost, obklad můžete sundat. Opakujte alespoň dvakrát až třikrát denně.

Černý bez snižuje horečku

Květ černého bezu obsahuje spoustu vitamínu, které pomáhají snižovat teplotu, rozpouštět hledy a také zmírňovat kašel. Dvě čajové lžičku usušeného bezu spařte 3 dcl vroucí vody. Louhujte deset minut, pak sceďte a vypijte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Modelka Simona Krainová je v poslední době známá zejména pro své očistné kúry a detoxy, ájurvéda ji doslova pohltila. Jak taková harmonizace těla pod taktovkou 5000 let staré indické medicíny probíhá?
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Červená srdíčka, růže, čokoládky, dárky a všude kolem vás ty nechutné projevy lásky… ano, sv. Valentýn se opravdu blíží a s ním také časté deprese z toho, že tento den musíme strávit samy.
Vyvážení kariéry a rodinného života je pro moderní rodiče neustálou výzvou. V dnešní uspěchané době je těžké najít správnou rovnováhu mezi pracovními povinnostmi a časem stráveným s rodinou. Nicméně, s pomocí správných strategií a přístupů je možné dosáhnout uspokojivého životního stylu, který ctí obě tyto důležité oblasti. Zde jsou některé tipy, které vám pomohou v cestě za vyváženým kariérním a rodinným životem:
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
Modrý úplněk ve znamení Vodnáře, který nastává 19. srpna 2024, přináší jedinečnou příležitost k osobní transformaci a hlubokému přehodnocení našich životů. Tento vzácný astronomický jev bude mít vliv na naše zdraví, psychiku, kariéru i osobní vztahy. Jakým způsobem nás tento úplněk ovlivní a jak můžeme jeho energii co nejlépe využít?
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Ovdověla jsem velice brzy, bylo mi dvaačtyřicet, když můj manžel zemřel na infarkt a od té doby jsem zůstala sama. Abych svůj život nějak vyplnila, hodně jsem se upnula na dceru, která byla ráda. Vždyť jí alespoň měl kdo pomáhat s jejími třemi dětmi, na které neměla čas, protože chtěla budovat kariéru.
Bývalá česká eurokomisařka Věra Jourová byla oceněna titulem Women of Europe v kategorii žen ve vedoucích politických funkcích. Tento úspěch završil její desetileté působení v evropské politice, během kterého zastávala významné posty na evropské i domácí úrovni. Jourová ocenění převzala během slavnostního ceremoniálu v bruselském muzeu BELvue.
Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.
Držet si romantiku ve vztahu po několika letech je někdy jako udržovat květinu naživu – vyžaduje péči, čas a trochu humoru. Pokud si připadáte, že váš vztah uvadá, nezoufejte! Mám pro vás několik osvědčených tipů, jak znovu zažehnout jiskru a užít si společné chvíle naplno.
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.

Výběr článků

Nespavost (insomnie) není v současné době nic výjimečného. Podle statistik poruchami spánku trpí až 40% populace. Příčin může být mnoho, od vedlejších účinků léků až po stres.
S příchodem podzimu a sychravého počasí, které ho charakterizuje, se každý rok zvyšuje i riziko výskytu chřipky. Nejeden z nás má rýmu nebo kašel, nakazit se není nijak složité. Taková jízda přeplněným MHD je pro mnohé doslova noční můrou, vyhnout se prskajícím a smrkajícím lidem je téměř nemožné. V lepším případě se budete potýkat jen s lehkým nachlazením, v tom horším s chřipkou.

Nepřehlédněte

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Bláznivé barvy a zářivé odstíny pro extra dlouhé vlasy! Na tyhle variace musí mít člověk odvahu. Je to zároveň návod, jak se stát na ulici nepřehlédnutelná. Kadeřníci tu ale odvádějí skvělou práci a výsledek je perfektní.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek