Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Už se vám někdy do uší dostala voda? Měli jste škytavku nebo vás nesnesitelně bolela hlava? Určitě ano. Naše babičky si s těmito věcmi vždy dokázaly hravě poradit. Naučme se to jako ony!
babiček
Od bolesti vám často uleví obyčejné věci, které běžně používáte.

16. 06. 2022

Dneska je tak snadné při bolesti hlavy (nebo čehokoli jiného) sáhnout po pilulce slibující okamžitou úlevu. Triky našich babiček byly mnohem vymakanější. Dříve ani zdaleka nebylo tolik možností. V dobách, kdy byl mnohem menší výběr než dnes, lidé používali své vlastní přírodní prostředky a způsoby, jak si od různých potíží a neduhů ulevit. Některé se osvědčily natolik, že na ně spoléháme i dnes.

Bolí vás ucho? Vložte do něj česnek

Koho někdy bolelo ucho, ten potvrdí, že to rozhodně není nic příjemného. Nejčastěji trápí malé děti, ale to neznamená, že nemůže i dospělému člověku způsobit probdělou noc. Na bolest ucha pomůže česnek. Jeho účinky jsou úžasné – je antibakteriální, antivirový, protiplísňový a protizánětlivý. Dokáže zmírnit bolest ucha a přinést úlevu do několika minut.

Rada babiček zní: Vezměte stroužek česneku, případně jen jeho část a nahřejte ho. Poté jej vložte do ucha a přiklopte kouskem vaty. Hlavu zabalte, nebo si natáhněte čepici. Na ucho si také můžete přiložit nahřívací polštářek.

česnek
Na bolest a záněty je česnek ideální.

Hořčicový obklad na kašel

Už jste někdy slyšeli o hořčicovém obkladu? Pokud vás trápí kašel, nebo i nějaká infekce dýchacích cest, pociťujete bolest na hrudi, pak vám obklad z hořčice uleví od nepříjemných potíží.

Rada babiček zní: Stačí smíchat několik lžic hořčičného semínka s teplou vodou a v této směsi vymáchat obklad. Vyždímat a přiložit na hrudník.

Hořčice přinese teplo do postiženého místa, působí jako protidráždidlo a způsobuje rozšíření krevních cév. Protože do oblasti proudí více krve, více krve také odtéká pryč a odnáší toxické látky, které jsou zodpovědné za zánět.

Bodnul vás komár? A máte doma deodorant?

Jakmile se venku oteplí, začnou nás tyhle potvory pronásledovat doslova na každém kroku. Otravují při táboráku někde u vody, nedají nám pokoj ani u grilování na zahradě. Bzučí nám okolo hlavy, a poté se někde usadí, aby nás mohli kousnout. Bodnutí komárem je nepříjemné, co si budeme povídat.

K TÉMATU  Poctivý guláš tak, jak se vaří v Maďarsku!

Rada babiček zní: Až vás příště komár zase ďobne, namažte si místo kuličkovým deodorantem. Deodorant totiž obsahuje spoustu stejných složek jako krém proti svědění. 

Máte vodu v uších? Zkuste ocet

Stačí jedna návštěva bazénu a večer už můžete skuhrat, že máte vodu v uších. Je to nejen nepříjemné, ale také to může vést k bolestivému zánětu.

Rada babiček zní: Abyste si ulevili, smíchejte ocet v destilované vodě. Trochu si pak kápněte do ucha a minimálně 5 minut ležte na jedné straně, aby se ocet dostal tam, kam potřebuje.

Cukr na škytavku

Všichni jsme v zoufalých časech vyzkoušeli každý lék na škytavku – šplouchání studenou vodou do obličeje, někoho, kdo vyskočil a vyděsil nás, zadržování dechu. Pokud nic z toho nezabírá, zkuste na to jít ještě jinak. Vydejte se sladkou cestou a dejte si cukr. Konzumace cukru, kdy postačí třeba jen jedna kostička nebo menší lžička, škytavku zastaví.

cukr
Kostka cukru zastaví škytavku. Schválně to příště vyzkoušejte.

Na kašel cibule a med

Možná si pamatujete na doby vašeho dětství, jak vám babička, ale třeba i maminka, ve chvílích, kdy vás sužoval kašel, připravovala zvláštní sladkou medicínu, která měla specifický chuťový ocásek. S největší pravděpodobností to byla kombinace medu a cibule. Cibule a med je prastarý lék, který skutečně funguje.

Rada babiček zní: Stačí nakrájet cibuli a dát ji přes noc do sklenice s medem. Následující den sceďte cibuli a vychutnejte si lahodnou lžíci mírně hořkého medu.

Cibule je protizánětlivá, antivirová a antibiotická, zatímco med je antibakteriální a tiší při kašli a nachlazení.

Máte kocovinu? Vyzrajte na ni s jablečným octem

Máte-li za sebou dlouhou noc a nyní se necítíte tak úplně ve své kůži, jablečný ocet je váš přítel. Pomáhá vyrovnat hladinu pH ve vašem žaludku, což by mělo zažehnat ty riskantní chvíle, ve kterých nevíte, jestli stihnete doběhnout na záchod. Znáte to…

K TÉMATU  Příprava ryb : jak na chutného lososa, pstruha i kapra. Zkuste naše recepty
ocet
Přehnali jste to s alkoholem a každou chvíli se vám obrací žaludek? Dejte si jablečný ocet.

Na spálení od slunce pomůže čaj

Čaj je v dnešní době tak trochu zázračným produktem, protože nejen dobře chutná, ale také se používá na vše od čištění po péči o pleť. Koho by napadlo, že může být skvělým pomocníkem i ve chvíli, kdy vy, nebo třeba vaše děti, strávíte na sluníčku mnohem více času, než je zdrávo a večer budete trpět díky spáleninám?

Rada babiček zní: Pokud se vám v létě podaří spálit se na sluníčku, zkuste namočit tři nebo čtyři sáčky černého čaje do hrnku s vodou, dokud voda neztmavne, pak vezměte čistý hadřík a ponořte ho do vody. Umístěte jej na spáleninu a nechte antioxidační a protizánětlivé účinky čaje zmírnit bolest a snížit pravděpodobnost vzniku puchýřů.

Máte vy sami nějaké další osvědčené triky a tipy našich babiček? Pochlubte se v komentářích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zaschlá trouba, mastná digestoř nebo zápach. Známe triky i fungující babské rady, které vám pomohou rychle se zbavit skvrn i špíny!

Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pokrok medicíny je neskutečný a těžko bychom si kdysi mohli představit, že i z malých prsou se dají vykouzlit vysněné trojky, a to vše pomocí silikonových implantátů. Ovšem věděli jste, že zvětšit prsa se dají i pomocí vlastního tuku, který většině z nás přebývá na jistých partiích? To zní jako výhra po všech stránkách!
Práva a povinnosti plynoucí z práce ve státní svátek jsou pro mnoho zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů stále velkou neznámou. Jak je to s prací ve svátek? Co když je směna přes půlnoc nebo je někdo zaměstnaný na dohodu? Doplňte si informace.
Včera uplynuly dva roky od chvíle, kdy nás opustila Hana Zagorová, legenda české hudby. U jejího hrobu na Vyšehradě se sešel její manžel Štefan Margita, který na ni stále vzpomíná s dojetím, a také její sestra Evelyna, která, i přes své zdravotní potíže, cítila potřebu být na tomto místě.
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
Práva a povinnosti plynoucí z práce ve státní svátek jsou pro mnoho zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů stále velkou neznámou. Jak je to s prací ve svátek? Co když je směna přes půlnoc nebo je někdo zaměstnaný na dohodu? Doplňte si informace.
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?
Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Victoria Beckham slaví padesátiny a její životní cesta je jako z pohádky. Od úspěšné zpěvačky nejznámější dívčí skupiny světa přes manželství s fotbalovou hvězdou Davidem Beckhamem až po založení globální módní značky. Přečtěte si, jak Victoria a David vychovávají své čtyři děti a proč je jejich rodinný život příkladem harmonie a úspěchu
Barevné dámské kabelky jsou skvělým způsobem, jak oživit a zpestřit váš outfit. Dodávají outfitu osobitost a mohou být výrazným módním doplňkem, který přitáhne pozornost. Aby však vypadaly opravdu skvěle a harmonicky ladily s celkovým vzhledem, je potřeba je správně stylizovat. Zde je několik tipů, jak na to.

Výběr článků

Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Kapelu Maxim Trubulenc zasáhla nečekaná a hluboká ztráta. Ve věku 53 let náhle zemřel Daniel Vali, dlouholetý člen a obličej kapely. Jeho náhlý odchod způsobil vlnu zděšení a smutku mezi členy kapely i veřejností. Na sociálních sítích kapely se objevila fotka s datem úmrtí a později i dojemný snímek zpěváka, na který reagovali fanoušci četnými vyjádřeními soustrasti a vzpomínkami na jeho talent a osobnost.
Když jsme se s manželem nastěhovali do nového domu po rekonstrukci, pořád se nám na něm něco nezdálo. Sem tam se ozývaly zvláštní loupavé zvuky - a omítka se loupala na místech, kde nebyl žádný důvod k vlhkosti. Nakonec jsme v domě prostě a jednoduše necítili dobře. Tenkrát jsme spojení "energetický úklid" vůbec neznali.

Nepřehlédněte

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek