Co jsou tibi kristaly?
Tibi krystaly jsou malá bílá zrnka, která v sobě ukrývají zdraví prospěšné bakterie jako lactobacillus nebo streptococcus a také kvasinky. Jsou dost podobné tibetské houbě. Tibi se živí cukrem a sladkým ovocem. Fermentací z nich vyrobíte perlivý nápoj, který je u nás i ve světě známý jako vodní kefír. Je neskutečně osvěžující a také zdravý. Příznivě ovlivňuje naši střevní mikroflóru. Ke všemu se dá využít jako základ pro výrobu rostlinného kefíru, případně cideru.
Jak na to?
Máte chuť si vodní kefír vyrobit také? V tom případě čtěte dál.
Na přípravu nápoje budete potřebovat:
- tibi krystaly
- skleněnou uzavíratelnou láhev
- řepný cukr
- filtrovanou nebo odstátou vodu
- sušené ovoce – nesířené!
- plastové nebo dřevěné nádobí
Držte se poměru, že na 100 gramů krystalů budete potřebovat přibližně jeden litr vody. Až budete ale láhev krystaly plnit, nezapomeňte, že hodně rychle rostou a množí se.
Postupujte následovně:
- Do litru převařené nebo odstáté kohoutkové vody rozmíchejte tři polévkové lžíce cukru a také pár kousků sušeného ovoce. Můžete použít například rozinky, švestky, datle nebo fíky či například mandarinky. Tak dodáte nápoji ovocnou a výraznější chuť. Nikdy však do nápoje nepřidávejte chemicky ošetřené ovoce, které všechny tělu prospěšné bakterie zahubí.
- Tibi krystaly propláchněte v plastovém sítku a přidejte je do vody. Víčko nádoby zakryjte utěrkou nebo kapesníkem a přes hrdlo přetáhněte gumičku. Nechte nápoj zhruba čtyři dny fermentovat. Proces kvašení ale hodně závisí na teplotě, kterou doma máte, poměru krystalů a sladidla. Proto můžete celý proces o jeden den zkrátit nebo například o dva dny prodloužit.
Čím déle budete nápoj fermentovat, tím více bude obsahovat také alkoholu. Ve výsledku by měl být nápoj lehce perlivý a kyselejší. Také si ho můžete podle chuti dosladit nebo naopak naředit vodou. Nápoj bude ještě chutnější, když do něj vymačkáte trochu citrónové šťávy, čerstvé bylinky nebo šťávu z vašeho oblíbeného ovoce.
Sekundární fermentace
Případně můžete nápoj dále fermentovat takzvaně sekundárně. Druhý ferment už probíhá bez přístupu vzduchu, nejlépe ve sklenici nebo láhvi s patentovým uzávěrem, PET lahve na dlouhodobé užívání nejsou to pravé. K vodnímu kefíru přidejte ještě jednu až dvě lžičky cukru. Toto množství platí pro půl litrovou láhev.
Z nápoje přecedíte tibíky (můžete rovnou zadělat na novou limonádu) a přidáte do něj tentokrát už čerstvé ovoce, bylinky, zázvor, ovocnou šťávu…). A opět nechte lahev stát na suchém a stinném místě zhruba dva až tři dny. Nezapomeňte každý den pravidelně povolovat uzávěr a vždy upustit trochu plynu. Ať nemusíte malovat kuchyň.
Mandlový nápoj
Jak jsme zmínili již na začátku, můžete si z tibi krystalů připravit i mandlový kefír. Smíchejte tibi krystaly s cukrem a opět nechte fermentovat alespoň dva až tři dny. Pokud máte chuť například na mandlový kefír, pak postupujte následovně:
- Mandle namočte na půl dne do vody, oloupejte je, propláchněte a vhoďte do mixéru.
- Zalijte je vodním kefírem a rozmixujte (na 100 g suchých mandlí spotřebujete přibližně půl litru vodního kefíru).
- Nápoj přeceďte přes jemné plátýnko a přelijte do sterilizované uzavíratelné nádoby.
- Opět nechte kefír fermentovat, tentokrát jen 24 hodin při pokojové teplotě.
Výsledný kefír bude nejspíš cuckovatý, ale nebojte. Stačí ho jen v lahvi protřepat. Skladovat ho můžete v lednici až 1 týden.
Zdravá malinkovka
Kdo by nemiloval malinovku, že? Jenže většina těch, které se prodávají v supermarketech nebo podávají v restauracích, jsou neuvěřitelné sladké a jejich prospěšnost na naše zdraví je velmi diskutabilní. Spíš po ní ztloustnete, než aby vám skutečně k něčemu byla. Na druhou stranu si asi nikdo nedává malinovku, aby byl zdravý. Zkuste si ale připravit kefírovou malinovku, a ta už zdravá rozhodně je.
Budete potřebovat:
- 50 g tibi krystalů
- 1 l vody
- 120 g třtinového cukru
- 1 citrón
- 2 sušené fíky
- 1 lžíci sušených malin
- 1 lžíci mražených malin
- 1 lžíci čerstvých malin
- A navrch ještě přidáme 1 čajovou lžičku sušených ibiškových květů
Postup:
- V litru vody si opět rozpusťte cukr a přidejte šťávu z půlky citrónu.
- Tekutinou přelijte tibi krystaly, přidejte sušené fíky a nádobu uzavřete.
- Nechte ji stát na kuchyňské lince přibližně jeden den.
- Nápoj přeceďte a přelijte ho do jiné sterilizované nádoby. Přidejte do něj maliny a ibišek. Nyní nechte nápoj fermentovat dvanáct hodin
- Následně ho opět přeceďte, vraťte tekutinu do lahve a zase ji nechte dvanáct hodin fermentovat, tentokrát ale v lednici. Tak se vám vytvoří bublinky.
S konzumací vodního kefíru však není nutné to nijak přehánět. Aby byl skutečně zdraví prospěšný, vypijte zhruba 2 dcl každý den. Jste-li na něj již zvyklí, pak můžete klidně zkonzumovat dvojnásobné množství.
Ještě váháte?
Stále ještě váháte nad tím, proč byste měli vodní kefír vyzkoušet i vy? Pak vám přinášíme kompletní seznam všech jeho účinků, které na lidský organismus má:
- Posiluje imunitu
- Posiluje kosti
- Snižuje projevy alergií
- Léčí kožní problémy
- Funguje jako prevence proti některým typům rakoviny
- Podporuje správné trávení
- Léčí laktózovou intoleranci
- Podporuje hubnutí
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?
Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?