Sobota , 19. 04. 2025

Rostislav

Těhotenství a sport se nevylučují. Dopřejte si radost z pohybu!

Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
těhotenství a sport
Jde těhotenství a sport dohromady? (zdroj foto: www.123rf.com)

11. 11. 2020

Těhotenství a sport: Na co si dát pozor?

Chcete spojit těhotenství a sport? Je dobré se nejdříve poradit se svým gynekologem. Obecně platí, že se sportovním aktivitám můžete věnovat, pokud těhotenství probíhá bez problémů. Myslete však na to, že vaše tělo vytváří nový život a potřebuje odpočívat, především v prvním trimestru. Ve druhém a třetím trimestru se zase budete potýkat s rostoucím bříškem, nižší pohyblivostí a ztíženým dýcháním.

Sport v těhotenství není o lámání rekordů, ale o radosti z pohybu. Naslouchejte proto vašemu tělu. Pokud se vám například udělá mdlo, odpočiňte si. Nezapomínejte hlavně hodně pít.

Kterým sportům se můžete věnovat?

Chůze

Chůze uleví vašim oteklým nohám a zmírní nevolnosti. Jde o tu nejpřirozenější aktivitu, které se můžete bez obavy věnovat po celou dobu těhotenství. Je vhodná i pro ženy, které sportu příliš neholdují.

Plavání

Ve vodě procvičíte všechny svaly, ulevíte bolavým zádům a oteklým nohám. Při této aktivitě navíc nehrozí nebezpečí zranění či přehřátí organismu. Raději dejte přednost bazénům určeným pro těhotné ženy před přírodními koupališti, ve kterých byste se neměla koupat kvůli hrozbě infekce.

Jízda na kole

Pomůže vám provětrat hlavu a posílit svaly na nohou. Na výlet raději vyražte v doprovodu a vyhýbejte se nerovným cestám, abyste zamezila otřesům. S rostoucím bříškem kolo vyměňte za stacionární, protože na něm snadněji udržíte rovnováhu.

Jogging

Trénované běžkyně se běhu mohou věnovat dál, a to až do 5. měsíce těhotenství. Je nutné ale zvolnit tempo i zátěž a vybírat si nenáročný povrch (ideálně přírodní cesty). Dlouhé tratě nejsou vhodné, protože při nich hrozí přehřátí organismu.

Tanec

K nejvhodnějším se řadí břišní tanec. Posílíte při něm břišní i zádové svaly a naučíte se dýchat a ovládat své tělo, čímž se vlastně průběžně připravujete na porod. Houpavé pohyby mají i uklidňující účinky na vašeho rostoucího drobečka.

K TÉMATU  Čím se řídit, pokud plánujete dítě a co předtím promyslet?

Posilování

Pokud jste trávila čas v posilovně již před otěhotněním, můžete cvičit dál, prospějete tím zejména vašemu zádovému svalstvu. Cviky ale vždy konzultujte s trenérem. Určitě nezvedejte velké váhy a nenamáhejte břišní svaly. S posilováním byste také neměla začínat až v těhotenství.

Jóga

Jóga prospěje nejen vašemu tělu, ale i mysli. Naučíte se při ní také správně a pravidelně dýchat, což bude u porodu k nezaplacení. Jste jógou nepolíbená? Pak s ní raději začněte až ve druhém trimestru. Vyberte si nejlépe speciální kurz jógy pro těhotné.

Běžkování

Místo sjezdového lyžování si vyběhněte na běžkách. Procvičíte přitom komplexně celé tělo a nadýcháte se čerstvého vzduchu. Pohyb v pohádkově zasněžené krajině vás navíc příjemně naladí. Vyhýbejte se však sjezdům, hrozí při nich pád.

Jakým sportům se vyhnout velkým obloukem?

Během těhotenství byste neměla začínat s žádným novým sportem. Dělejte jen ty, na které jste zvyklá.

Od druhého trimestru se zřekněte těch aktivit, u kterých ležíte na zádech nebo dlouho stojíte. Nevhodně je jakékoliv cvičení v lehu na břiše nebo sport, při kterém hrozí prochladnutí.

Vyhýbejte se kontaktním a míčovým sportům (např. karate, volejbalu nebo basketbalu), protože u nich hrozí poranění břicha či pád. To platí i v případě sjezdového lyžování, gymnastiky a jízdy na kolečkových bruslích či na koni.

Zapovězené jsou rovněž aktivity provozované ve výšce nad 2500 m. n. m. (např. horolezectví nebo vysokohorská turistika) a sporty, u kterých se skáče nebo dochází k prudkým změnám směru (např. cvičení na trampolíně, tenis či squash).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dieta v těhotenství. Je na místě? Co dělat a co raději vypustit? Jak je to s výživovými doplňky?

Nejčastější problémy v těhotenství. Které to jsou a jak je řešit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Designové trendy v kuchyni upřednostňují praktičnost. Kuchyňské baterie i dřezy jsou jednoduché a čisté, a objevuje se matná barva, třeba přímo černá.
Dětem, které tráví nejméně sedm hodin denně u obrazovek chytrých zařízení, se mění struktura mozku. Ale již při dvou hodinách denně na počítači nebo mobilu se u dětí projevuje snížená inteligence, hůře čtou a nedokážou kvalitně komunikovat s okolím.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Podzimní únava může zpomalit vaši produktivitu, ale správná strategie vám pomůže zůstat soustředěná a plná energie. Naučte se, jak si vytvořit ideální prostředí pro práci, jak se vypořádat s únavou a zvýšit svou efektivitu nejen při práci z domova, ale i v každodenním životě.
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Mykóza je velmi nepříjemný, ale celkem běžný druh infekce. Její příčinou jsou houby, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Pokud se kůže nohou nakazí, trápí ji nejen estetické nedostatky, ale také svědí nebo pálí. Při přemnožení hub dochází ke vzniku zánětů.
Omamná vůně konvalinky přivábí mnohé zahrádkáře k tomu, aby si tuto krásku pozvali ke svému prahu. Když si ji ale přinesete domů, může se vám z toho pořádně zatočit hlava. Co konvalinka obsahuje a opravdu je jedem naší zahrádky?
Občas si stěžujeme na přebytečná kila, ale spousta z nás není ochotná s tím něco udělat. Pokud jste spokojená, je to v pořádku. Pokud si ale myslíte, že je to nemožné, inspirujte se těmito proměnami!
Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?
Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.

Výběr článků

Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.
Nejste si jistá, zda vás partner pouze nevodí za nos? Jak poznat, že jde o lháře jako mrakodrap? Díky našim vyšetřovacím způsobům se dozvíte, zda jde o lháře, nebo jen o vaši domněnku.

Nepřehlédněte

Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek