Většinu níže uvedených prostředků lze využít jako zvlhčovače, pokud není uvedeno jinak. Nejlepší způsob, jak používat zvlhčovač, je užít ho po koupeli na vlhkou pokožku a nechat ho do ni vsáknout.
Slunečnicový olej
Studie z roku 2013, která prováděla výzkumy na účastnících, kterým olej nanesla na paže, zjistila, že slunečnicový olej zlepšuje hydrataci kůže. Stejná studie ovšem také zjistila, že olej některým účastníkům poškodil (alergická reakce, vyrážka) kůži, takže tento olej není vhodný pro každého, kdo trpí na suchou pokožku. Před použitím ho proto aplikujte na malém množství kůže, abyste viděli, jak bude reagovat.
Kokosový olej
Další olej, který působí zázračně na zvlhčení pokožky je kokosový olej. Na rozdíl od Slunečnicového oleje je ovšem mnohem šetrnější k pleti, a tak si ho mnoho žen nemůže vynachválit ani co se péče o vlasy či například strií týká. Kokosový olej je považován za malý zázrak. Studie z roku 2014 zjistila, že kokosový olej je při léčbě suché kůže stejně účinný a bezpečný jako vazelína.
Dále bylo zjištěno, že významně zvyšuje počet lipidů (tuků) na povrchu kůže. Jak výzkum z roku 2016 ukazuje, kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, které mají zvláčňující vlastnosti. Změkčovadlo je tuk nebo olej, který působí jako zvlhčovač tím, že dokáže vyplňovat mezery v suché kůži a činí ji hladkou.
Suchá pokožka a pití mléka
Mléko také může nabídnout významnou pomoc při léčbě suché pokožky, ale ne při aplikaci na kůži, nýbrž při jeho konzumaci. Výzkum z roku 2015 ukazuje, že dieta spojená s pitím mléka by měla pomoci zlepšit suchou kůži. Studie zjistila, že tuk obsažený v mléce, který se nazývá fosfolipid, zlepšil kožní bariéru u myší, když byl přidán do jejich dietního krmiva. Je ale třeba více výzkumů, aby se zjistilo, zda-li konzumní mléko má na člověka stejný účinek.
Ovesná koupel
Ovesné vločky jsou dalším přírodním pomocníkem při boji se suchou pokožkou. Při přidání prášku
z ovesných vloček či jich celých do koupele či pleťového krému, dojde ke spojení důležitých složek, které pleť dokonale zhydratují a pomáhají zpomalit či zcela zničit její vysychání. Studie z roku 2015 zjistila,
že výtažky z ovesných vloček mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, což dokazuje, že jsou skutečně schopny pomoct při léčbě suché pleti.
Med
Některé výzkumy z roku 2012 prokázaly, že med je prospěšný pro mnoho typů kožních onemocnění.
A některé z nich uvádějí, že med může být používán jako domácí léčba k uzdravení suché pokožky.
Různé studie zjistily, že med má tyto vlastnosti:
- zvlhčuje
- léčí
- je protizánětlivý
To vše jsou vlastnosti, které dokazují, že med je ideální volbou pro různé ošetření pleti – od různých masek (obličej, vlasy) až právě po léčbu kůže. Jeho výhodou je, že je zcela přírodní a lze ho aplikovat přímo na kůži.
Vazelína
Vazelína, jinak známá jako minerální olej, se již několik let používá jako přírodní zvlhčovač. V roce 2017 vědci zjistili, že se u použití vazelíny u starých lidí výrazně zlepšila jejich kožní bariéra. Toto zjištění podporuje používání vazelíny na suchou pokožku zvlášť, pokud je způsobeno stárnutím.
Hydratujte s aloe vera
Podle studie z roku 2003 může gel z Aloe Vera také velmi pomoci při léčbě kůže. Osoba se suchou pokožkou na rukou či nohou nanese gel z Aloe Vera na postižená místa a poté zakryje místo ponožkami či rukavicemi. Nejlepší je udělat to před spánkem a nechat gel působit přes noc. Je-li pokožka suchá na jiném místě na těle, naneseme gel z Aloe na dané místo, necháme ho vsáknout, aby bylo místo pokud možno suché, anebo jen lehce navlhlé a tím docílíme podobného efektu.
Prevence
Pravidelné zvlhčování kůže po koupeli může velmi pomoci od vysychání kůže. Po každém umytí se snažte dodržovat alespoň jednu z výše zmíněných rad – nejlépe každý den, nebo alespoň 2-3x týdně. Spolu s tím se snažte vyhýbat těmto věcem, které k vysychání a podráždění pokožky výrazně přispívají.
- Škrábání kůže
- Nadměrně klimatizovaná místnost
- Holení pomocí již tupého holícího strojku bez holícího gelu
- Přílišné koupání či sprchování
- Příliš drsné tření kůže ručníkem/osuškou po koupeli/sprše
- Koupel/sprcha při velmi horké vodě
A další:
- Používání prostředků obsahující alkohol
- Špatné oblečení, které irituje pokožku
- Časté používání čistících prostředků
- Sezení před ohněm nebo pod/před tepelným zdrojem
- Pobývání venku při silném větru
Kdy se suchou pokožkou navštívit lékaře?
Pokud okolní faktory či stárnutí nejsou příčinou suché kůže, tak byste se měli obrátit na svého lékaře, protože se může jednat o normální stav Vaší pleti. A v jakých případech byste si měli dát pozor?
Pokud Vaše pokožka (i přes užívání zvlhčovadel) vykazuje známky:
- Začervenání či červených skvrn
- Krvácení
- Výskyt bakteriálních infekcí
- Otok, hnis mohou také naznačovat přítomnost infekce
Pokud máte některý z těchto příznaků, pak byste měli neprodleně navštívit Vašeho lékaře.