Doba, kdy byl svět pomalejší a lidé si uměli vychutnávat to, co co prožívali, nás láká v dnešní uspěchané době stále více. A jednou z věcí, která jim přinášela radost, byla hudba, kterou poslouchali z rádi a a hlavně – na gramofonu.
Jaká je historie gramofonu?
Za vším stojí Thomas Alva Edison, který si ve svém vynálezeckém snažení mimo jiné umínil, že zaznamená lidský hlas. Edison tehdy vymyslel, jak převést kmitání okolního prostředí vzduchu na váleček, který byl poháněn pérovým strojkem a pomocí šroubového převodu se i jehla pravidelně posouvala podél válečku, na kterém byly vyryté drážky. A tak vznikl předchůdce gramofonu, fonograf.
Válečky ale byly celkem nepraktické, takže v roce 1888 přišel Emil Berliner s nápadem umístit drážku se záznamem na plochu kruhové desky. A na světe byly první gramofony. Kvalita záznamu byla nevalná, ale byl to pokrok. Rozmachu ale dosáhl gramofon až po druhé světové válce a stal se součástí v podstatě každé domácnosti.
Proč mu dát šanci i dnes?
Od 80. let to vypadalo, že gramofonům odzvonilo. Přes kazetové přehrávače, walkmany, discmany jsme se přesunuli k mp3 a hudbě z cloudu. Můžeme v podstatě poslouchat kdykoli cokoli a máme přístup k hudbě z celého světa. Což je vlastně paradox, protože jsme jako ten oslík v bajce mezi dvěma kupkami sena. Máme na výběr takové množství hudby, že si vlastně nedokážeme vybrat. Neumíme zastavit s prostě jen hudbu poslouchat a vychutnat si ji.
A i proto se lidé ke gramofonům začali opět vracet. Někdo kvůli nezaměnitelnému zvuku, protože to, jak jehla škrábe po desce má své kouzlo, jiný kvůli neotřelému designu. Proto nemusíte dnes už smejčit na půdě u babičky a hledat její zapomenutý gramofon. Můžete si koupit supermoderní přístroj, který vás přenese do starých časů a naučí vás zase si hudbu vychutnávat. Na druhou stranu – nedokonalost starých gramofonů je krásná sama o sobě a hodnota přístroje, který se v rodině dědí po generace, má cenu přímo nevyčíslitelnou.