Střídavá péče
Nejtěžší většinou bývá domluvit se navzájem tak, aby dítě bylo spokojené. Rodiče by dítě rozhodně neměli používat jako prostředek k řešení vlastních konfliktů. Ba naopak je třeba rozpory mezi sebou potlačit a soustředit se hlavně na své dítě. Kromě toho by se rodiče měli shodnout také na výchově. Pro dítě totiž může být zmatečné, pokud má v každé z domácností nastavená jiná pravidla.
Proto je třeba nastolit alespoň podobné hranice, které dítě bude vždy dodržovat. Zapomeňte také na vzájemné pomlouvání a očerňování expartnera před dítětem, to rozhodně nemá pozitivní účinek. Ačkoliv vztah mezi vámi skončil, je třeba to překonat a zaměřit se hlavně na spokojenost dítěte.
Sdílení informací
Vzhledem k tomu, že dítě svůj čas tráví ve dvou různých domácnostech, rodiče mnohdy nemají přehled o tom, co se děje. To je častou chybou. Rodiče by měli sdílet informace, například pokud dítě u jednoho z nich prodělalo nemoc či třeba dostalo špatnou známku ve škole. Společně se pak můžete domluvit na řešení.
Jestliže řešíte nějaký problém, vždy s návrhem řešení jděte nejprve za druhým rodičem. Až poté by mělo být informováno dítě, aby nebylo zbytečně zahlceno informacemi, které ve výsledku mohou být úplně jiné. Nezapomínejte ani na to, že zejména starší děti mají také svůj názor na věc, o ten byste se měli společně zajímat.
Střídání domácností
Střídavá péče může být pro dítě poměrně stresující, každých několik dní mění prostředí, ve kterém žije. Za ideální řešení je proto považovaný stálý byt, ve kterém se střídají rodiče, nikoliv dítě. Díky tomu by se dítě nemuselo neustále přesouvat. V praxi však tato možnost není zrovna dobře realizovatelná, proto se stěhuje spíše dítě od otce k matce a naopak. Z toho důvodu je důležité snažit se alespoň nastavit v obou domácnostech podobná pravidla.
Důležité faktory
Vždy byste měli nejprve myslet na přání dítěte a snažit se ho respektovat. Jestliže si hned v začátcích ujasníte své představy a přání, následně to bude jednodušší. Nejen že byste měli mluvit o kladných momentech střídavé péče, i ty negativní jsou důležité. Pro střídavou péči je nejlepší, aby rodiče bydleli relativně blízko sebe, aby dítě nemuselo střídat také školu.
Díky tomu navíc bude mít ve své blízkosti i kamarády, se kterými by měl možnost setkávat se u otce i matky. Pravidelná změna prostředí tak nebude takovým šokem, kdy si dítě musí zvykat zase na něco jiného. Nebude tak ve zbytečném stresu a předejdete nepříjemnostem. Samozřejmě je také důležité, abyste v době, kdy u sebe máte dítě, na něj měli dostatek času. Snažte se věnovat hlavně jemu, ostatní povinnosti odsuňte raději do doby, kdy máte čas pouze pro sebe.
Přínos pro dítě
Ačkoliv takový život často provází řada komplikací, ve výsledku může být střídavá péče pro dítě prospěšná. Je však třeba dodržovat výše zmíněné podmínky a povinnosti. Jakmile jsou totiž rodiče schopni spolu pro dítě fungovat a dobře se domluvit, dítě má šanci tuto velkou změnu ve svém životě dobře zvládnout. Získá tak kladné vztahy s oběma z rodičů, přičemž nebude emocionálně strádat a jeho výchova bude obsahovat mužské i ženské prvky. Střídavá péče tedy může být pozitivní, pokud se rodiče nebudou dohadovat a vše stěžovat. Dítě má totiž právo na oba rodiče.
Přípravu na střídavou péči byste rozhodně neměli podceňovat. Bohužel tento proces není jednoduchý, avšak pro dítě je třeba překonat všechny překážky. Díky tomu rozchod rodičů nemusí být traumatizujícím zážitkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT