Sobota , 21. 12. 2024

Natálie

Stres v těhotenství. Jak moc ovlivňuje vaše nenarozené dítě?

Jste věčně nervózní a tíží vás obavy? Kvůli tomu může mít vaše dítě velké potíže – a to nejen v samotném vývoji, ale i v dospívání. V sázce je jeho nízká porodní váha nebo náchylnost k depresím a schizofrenii!

03. 05. 2018

03. 05. 2018

Těhotenství je jedna z nejhezčích etap v životě ženy. Zároveň to ale vůbec není jednoduché období, neboť se objevují nová pravidla, zásady, časté lékařské kontroly a nezvyklé tělesné stavy. I když tohle všechno ke graviditě neodmyslitelně patří, většina nastávajících matek se tak cítí pod velkým psychickým tlakem. Bohužel právě tohle vyvíjející se plod ohrožuje víc, než se dosud předpokládalo.

Stres nepřináší nic dobrého

Ptáte se, jakým způsobem stres ohrožuje vaše nenarozené maličké? Jakmile máte pocuchané nervy, v těle dochází ke zvýšené produkci stresových hormonů, zejména tedy kortizolu. Jeho nadmíra se pak objeví i v plodové vodě, přičemž se může negativně projevit na zdraví a psychice miminka. Čím déle je pak žena nervózní a úzkostná, tím horší mohou být následky. Co všechno je ve hře a jak se vyhnout stresu v těhotenství?

Nízká porodní hmotnost

Lékaři jsou na základě několika nezávislých studií přesvědčeni, že pokud matka během těhotenství trpí permanentní frustrací, ztrácí chuť k jídlu, kvůli čemuž nepřibývá tak, jak by měla. To v některých případech ovlivňuje i váhu jejího nenarozeného dítěte. Jen tak mimochodem, optimální váhový přírůstek u zdravé ženy se pohybuje od 8 do 12 kilogramů.

Poruchy chování a deprese

Podle výzkumu nizozemských vědců působících na univerzitě v Utrechtu, jehož výsledky experti nedávno zveřejnili v časopise Psychological Bulletin, v pozdějším věku u mladistvých, kteří byli v prenatálním období vystaveni stresovému riziku, hrozí vyšší pravděpodobnost vzniku schizofrenie, poruch chování, deprese a dalších psychických potíží.

Menší IQ potomka

Průzkum uznávané lékařky a profesorky Vivette Glover z Královské univerzity v Londýně zase naznačuje, že chronická nervozita ženy během gravidity do jisté míry omezuje intelekt ratolesti.

„Inteligenční kvocient těchto dětí zpravidla bývá o 10 bodů nižší, než je obvyklý průměr. Rovněž jsou u nich zaznamenány problémy s udržováním pozornosti. Za nejčastější příčinu stresu těhotné ženy většinou uvádí obavy z budoucnosti a potíže s partnerem,“ vysvětluje výše jmenovaná odbornice.

K TÉMATU  Proč mám pořád hlad? Na vině může být vícero faktorů

Jak stres udržet na uzdě?

Teď si asi říkáte, že byste se měla snažit o naprostou psychickou pohodu. Pokud tápete, jak toho docílit, nechte si poradit od specialistů. Ti radí pravidelně cvičit – ideálně pak těhotenskou jógu. Také zdravě jíst a zkoušet nové záliby, jež přinášejí radost. Hodně pomůže i nahlas hovořit o svých pocitech, které byste si neměla nechávat pro sebe. Nebojte se tedy svěřit drahé polovičce, kamarádce či rodičům. Dělejte také to, co máte ráda – ať už jde o čtení knih, sledování romantických filmů nebo poslech hudby. Jestli si ani tak nejste jistá,  zda se se stresem dokážete vyrovnat, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kofejn a těhotentví. Co všechno byste měly vědět

Překvapivé důvody, proč nemáte chuť na sex

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jak jsou na tom Češi se spodním prádlem? Nosí ho nebo nenosí? A jaké prádlo nejčastěji nakupují v internetových obchodech právě k příležitosti svátku zamilovaných? Aktuální průzkum prozradil zajímavá data.
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Motat se v kruhu a dělat stále stejné chyby je lidské. Jenže tím výrazně ubližujeme nejen naší psychice, ale i zdravotnímu stavu.
Váhy, jak již jejich zástupce napovídá, se ve svých životech neustále snaží nalézt rovnováhu a harmonii, a to ve všech oblastech. Váhy mívají vytříbený vkus, dokážou ocenit umění a osoby, které mají hluboké znalosti. Samy mají smysl pro tvořivost.
Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
Podzimní únava může zpomalit vaši produktivitu, ale správná strategie vám pomůže zůstat soustředěná a plná energie. Naučte se, jak si vytvořit ideální prostředí pro práci, jak se vypořádat s únavou a zvýšit svou efektivitu nejen při práci z domova, ale i v každodenním životě.
Pokud se vám při přečtení názvu dnešního článku vybavilo rozesmáté dítě na venkovním hřišti, zkuste nyní tu představu trochu změnit. Houpání totiž zdaleka nemusí být výsadou dětí. Houpačky umístěné v bytech nabízí prostor pro odpočinek a zároveň jsou velmi zajímavým doplňkem interiéru.

Výběr článků

Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Ačkoliv si nikdy nemůžeme být jistí, co nový rok konkrétně přinese, jedno je nad slunce jasné - vždy se můžeme těšit na nové (nebo někdy znovuobjevené) trendy nejen v oblékání, líčení, bydlení, ale třeba také v gastronomii. A jaké food trendy nás čekají v letošním roce? Pojďme je prozkoumat.
Osvěžovače vzduchu jsou dnes součástí prakticky každé domácnosti. Vyrobte si je sami, budou mít příznivý vliv na vaši náladu i zdraví.

Nepřehlédněte

Moderní společnost často vytváří obraz ženy, která zvládá všechno – kariéru, rodinu, osobní růst i dokonalý vzhled. Tento koncept „Superženy“ se však může rychle změnit v neudržitelný tlak, který vede k vyčerpání a frustraci. Přijetí přístupu „méně je někdy více“ nabízí jiný pohled: zaměřit se na to, co je skutečně důležité, stanovit si jasné hranice a najít rovnováhu mezi pracovními a osobními prioritami. Tento článek zkoumá, proč opustit ideál dokonalosti a dát přednost udržitelné spokojenosti a efektivitě.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek