Středa , 27. 11. 2024

Xenie

S příchodem jara si naše tělo žádá refresh a novou energii. Dobijte se pomocí bylinek!

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Přírodní bylinky pomohou pročistit organismus!
zdroj: 123RF.com

09. 04. 2019

Změny ročních období si dozajista žádají lehkou změnu a přípravu. Především po zimě je potřeba naše těla opět nastartovat! V rámci jarního restartu je důležité myslet především na regeneraci buněk jater a ledvin a hlavních energetických orgánů. Zároveň nesmíme zapomenout také na naše střeva, posílení imunity, podporu hormonálních funkcí a snížení únavy. V neposlední řadě se také neobejdeme bez dobré a pozitivní nálady. Docílit toho můžeme hned několika způsoby. Cvičením, zdravějšími potravinami, kvalitnějším spánkem a také přírodními bylinkami. Které z nich si vybrat? 

Česnek medvědí

Tato zázračná rostlinka a bylina je s příchodem jara dostupná téměř všude, kde se nachází v blízkosti les. Je to velice účinná bylinka, která na naše tělo působí velmi blahodárně. Nejen, že snižuje krevní tlak, ale také hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň má skvělé dezinfekční účinky na náš trávicí trakt. Česnek medvědí můžeme nejen usušit nebo zamrazit ale ideálně jej použít i čerstvý do všech potravin. Snad nejčastěji jej využíváme na výrobu domácího pesta.

Sedmikráska obecná

Další zázračnou bylinkou, kterou nalezneme kdekoliv, kam se podíváme, je právě sedmikráska. Využít můžeme nejen její bílé květy ale klidně i celou s listy. A na co ji nejlépe použít? Její listy nebo květy jsou ideální k relaxační koupeli ale také ke konzumaci. Nejen, že skvěle působí na naši pleť a omlazuje ji, ale zároveň je také dokonalou protizánětlivou prevencí.

Heřmánek

Snad nejznámější a nejběžnější bylinka, kterou moc dobře všechny známe. A řada z nás si heřmánek nemůže odepřít. Z heřmánku můžeme pořídit přírodní sprchové gely, šampony, přírodní čaje, ale také velice účinné protizánětlivé masti. Obsahuje velké množství modré silice, která pomáhá našemu tělu k lepšímu zažívání  a také působí protizánětlivě. Současně heřmánek slouží proti žaludečním vředům, flavonoidům nebo k očistě našeho trávicího traktu. Právě proto tak milujeme nálevy z čerstvého heřmánku, který je zároveň skvělým uklidňujícím prvkem před spaním. Nejen, že uvolňuje stres a napětí, ale zároveň nám pomůže vyřešit problém s nespavostí.

K TÉMATU  Kalíšek nebo menstruační kalhotky?

Měsíček lékařský

Další velmi důležitou a velice populární bylinkou je měsíček, který je doslova senzací pro naše tělo. Obsahuje tolik blahodárných vitamínů a živin, že poslouží prostě k čemukoliv. Je ideálním lékem pro naši kůži a pokožku ale zároveň slouží i k jejímu omlazení. Dokáže totiž změkčit pokožku či zatočit s pigmenty či nedokonalostmi naší kůže. Měsíček již dlouhodobě působí jako omlazující kúra. A co teprve čaj? Je prostě lahodný a zdravý! 

Jak odvodnit náš organismus

Většina mladých dívek i starších žen řeší neustále problém se zadržováním vody v našem těle. Kdo by také chtěl mít otoky na nohou, nafouklé břicho v bikinách nebo se potit celý den? Odmítáte ale chemii a nechcete se ládovat pilulkami? Ani nemusíte, stačí se obrátit na naši matku přírodu. Užívání bylinek je prostě základ. Současně je důležitá také prevence. Když už se nám zdá, že začínáme se zavodněním bojovat, vyplatí se omezit používání soli a cukru. Zkuste proto dochutit vaše jídlo jednoduše bylinkami. S příchodem teplých měsíců naše tělo vyžaduje také větší množství tekutin. Každé tělo je však jiné. I v tomto případě se ho vyplatí poslouchat a vyhovět mu. Jaro a léto je skvělé období na změnu v našem jídelníčku! Kdy jindy si můžeme slastně pochutnávat na takovém množství ovoce a zeleniny? Zkuste zařadit do vašich talířů například lahodný meloun, okurky, rajčata nebo pórek.

Petržel

Patří mezi další oblíbené a nejčastější bylinky, které můžeme denně využívat jako zdroj vitamínů a minerálů. Petržel můžeme použít při vaření do všech různých pokrmů, tepelně ji upravovat ale zároveň ji můžeme využít i při přípravě čaje. S touto bylinkou máte jistotu, že váš organismus vždy odvodníte.

Černý bez, rybíz, borůvka a brusinka

Asi si říkáte, že všechny tyto dobrůtky skvěle chutnají, ale jsou také velmi prospěšné pro naše zdraví. Připravit si z nich můžete nejen čaj ale také domácí marmeládu. S příchodem jara se také řada z nás může potýkat se zánětem močového měchýře. A právě takový domácí brusinkový čaj je ideální prevencí a lékem současně. Naopak borůvky jsou ideálním prostředkem k detoxikaci a pročištění.

K TÉMATU  10 jednoduchých tipů, jak překonat leden – nejdepresivnější měsíc v roce

Kopřiva

Kopřivový čaj, kopřivový šampon či kopřivový nálev – to vše se dá z této léčivé rostliny vyrobit. Obecně je kopřiva ideální bylinkou pro odvodnění našeho organismu a zároveň podporuje a čistí krev. Pokud vás trápí dlouhodobé zavodnění a projevuje se to u vás například oteklýma nohama, zkuste kopřivovou lázeň. Kopřiva slouží obecně také k pročištění celého těla. 

Hubneme s bylinkami

Pokud se rozhodneme zhubnout i nějaké to kilo dolů, můžeme si kromě cvičení a diety pomoci i bylinkami. Stačí zkusit začlenit do svého každodenního života bylinkové čaje. I přesto, že tělo každé z nás je jiné, existují rostliny, které urychlují metabolismus, podporují naši energii, detoxikují tělo a pomáhají nám napravit nerovnováhu uvnitř. Jak ale správně najít tu naši bylinku, která nám pomůže? Je důležité si uvědomit, že je to u každého individuální. Pokud patříte mezi chladnější typy lidí, skrze hubnutí vám prospěje zahřátí organismu. Naopak horké typy lidí potřebují své tělo spíše ochladit. Mezi obecně prospěšné bylinky, které mají hubnoucí účinky, patří například Máta, Pampeliška, Zázvor, Dobromysl či Lékořice.

Jak poznat zanesený organismus

  • dlouhotrvající únava a nechutenství
  • špatná kvalita pleti
  • bolesti kloubů a svalů
  • nedostatek energie
  • zapáchající dech
  • problémy s vylučováním
  • časté krátkodobé onemocnění
  • zakalená moč
  • špatné trávení

Ideálním pomocníkem a rádcem na hubnutí a pročištění organismu je například také tradiční čínská medicína. Ta totiž sleduje typologii a vlastnosti každého jednotlivce a na tomto principu nám odborníci poradí, které rostliny nám pomohou a jsou nám nejvíce prospěšné. 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.
Účes je něco, co může udělat každou ženu krásnou a přitažlivou. Kromě barvy, stylu a také stylingu hraje roli i délka vlasů. Že musí být pouze dlouhé? Rozhodně ne.
Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
Agáta Hanychová opět sklízí sladké plody lásky! Po bouřlivých vztazích se vrací do manželského klubu, tentokrát s bývalým partnerem Miroslavem Dopitou. Jejich tajemná svatba rozproudila vlnu spekulací a gratulací. Co vedlo k tomuto překvapivému obratu a jaké tajemství ukrývá nový začátek Agáty? Je Agáta opět těhotná?
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
Gabriela Partyšová, dlouholetá tvář TV Nova, se rozhodla po 27 letech změnit své profesní působiště. Známá moderátorka, která uváděla pořady jako "Život ve hvězdách" a "Snídaně s Novou", nyní přechází na pozici kreativní ředitelky Praha TV. Na nové stanici bude mít také příležitost moderovat vlastní pořad.
Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
Na slavnostním večeru v pražském O2 universu se rozdávaly prestižní Ceny Anděl, přičemž sobotní gala byla svědkem ocenění nejlepších z nejlepších na české hudební scéně. Středem pozornosti se stala kapela November 2nd, která si odnesla ocenění za Nejlepší album, ale světla reflektorů se soustředila i na umělce jako Anna K, David Koller a Viktor Sheen, kteří rovněž zaznamenali významná vítězství.
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?

Výběr článků

Sváteční atmosféra, radostné děti, a přitom… co s těmi dlouhými vánočními prázdninami? Dnešní článek na Dámské Lize vám přináší hravé rady a tipy, jak s dětmi aktivně a s úsměvem přežít Vánoční prázdniny. Od kreativních vánočních dílen až po rodinná dobrodružství, přinášíme vám inspiraci, jak si užít tuto časově náročnou, ale zároveň kouzelnou dobu s plným srdcem a lehkostí.
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.

Nepřehlédněte

Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Začít den správně může mít obrovský vliv na vaši produktivitu a celkovou pohodu. Snídaně, která vás dobře nastartuje, by měla být vyvážená, chutná a nabídnout vám potřebnou energii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek