I když řada žen nemá tuto činnost zrovna v lásce, je pravdou, že oproti našim předkům se máme fanfárově. Přece jenom si představte – kopa špinavého oblečení, které byste museli prát ručně na valše. No, není najednou praní prádla super? Díky automatické pračce je to záležitost několika hodin, přičemž nemusíme hnout ani prstem. Abychom však docílili opravdu takových výsledků, jakých chceme dosáhnout, držte se několika pravidel.
Použijte správný prací prostředek
Rozhodli jste se použitému oblečení vdechnout opětovaně nový život? Zvolte kvalitní prací prostředek. V současné době existuje několik druhů předně se lišících tím, pro jaké oblečení jsou určeny. Zatímco některé jsou univerzální a jsou určené pro všechny typy prádla, jiné jsou pouze pro bílé nebo stálobarevné módní kousky.
A pak se samozřejmě najdou prací prášky či gely určené konkrétním materiálům. Existují prací prostředky na vlnu, ale i na jemné prádlo. Pokud trpíte na citlivou pokožku, lze si pořídit takový výrobek, který bude k vaší kůži šetrný.
Prací prostředky dávkujte správně
Velkou pozornost je zapotřebí věnovat i dávkování pracího prostředku. U toho se bohužel velice chybuje. Je to dané tím, že se řídíme informacemi uvedenými na etiketách, ale také radami našich rodičů. Neuvědomujeme si ale, že každý člověk má zcela jinou pračku a i jinou vodu, také že pokaždé do pračky vkládáme zcela jiné množství prádla. To vše má na dávkování vliv.
V souvislosti s množstvím prádla se nabízí otázka, kolik prádla do bubnu pračky tedy dát. Kolik je málo a kolik je naopak už hodně? V ideálním případě vložte po naplnění do bubnu pračky dlaň. Je mezera mezi prádlem a bubnem velká jako vaše ruka? Je to ideální množství a můžete se pustit do praní.
Prací program hraje roli
Abyste dosáhli skutečně takového výsledku, jakého chcete dosáhnout, zvolte správný prací program. U silně znečištěných věcí se většinou volí takzvaný předpírací program, ložní prádlo se zpravidla pere na šedesát až devadesát stupňů a běžné, pokud není extrémně špinavé, stačí prát na třicet.
Pokud se obáváte, že některý z praných kousků způsobí zabarvení jiným, sáhněte po ubrouscích, jež jsou běžně dostupné například v drogeriích. Hází se společně s prádlem do bubnu pračky a při pracím procesu na sebe případnou barvu navážou. Tím je běžné prádlo ochráněno.
Nezapomínejte na aviváž
I když se aviváži řada lidí straní, ve skutečnosti je to opravdu nepostradatelný pomocník, díky němuž prádlo tak krásně voní. Aviváž však nedodává oblečení pouze vůni, způsobí, že látka se nebude tolik lepit na pokožku a že se na ní nebude příliš držet špína. Navíc mluvíme o něčem, co udržuje prádlo jemnější a příjemnější.
Před zahájením praní prádlo třiďte
Závěrem stojí za zmínku rada, kterou snad nemusíme ani říkat, ale raději – pro jistotu. Před vložením prádla do pračky je prádlo roztřiďte, a to ideálně na bílé, černé a barevné. Bohužel se mezi námi stále najdou jedinci, kteří automaticky hází všechno, na co přijdou do bubnu pračky, aniž by se podívali, jakou má oblečení odstín. To však vede ke snížení životnosti oblečení a také ke zničení původních barev.
Zejména pokud se přihodí černé oblečení k bílému prádlu to může mít velmi špatné následky, respektive se kombinace projeví na kvalitě věcí. Pokud k bílému prádlu zase přihodíte cokoliv barevného, nemůžete očekávat, že po dokončení praní bude oblečení stále zét bělostí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?