Pondělí , 28. 07. 2025

Viktor

Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.
praní
Zkuste být EKO - a začněte od praní prádla. (zdroj foto: pixabay.com)

21. 05. 2020

Prali jsme dva týdny veškeré prádlo pouze v EKO prostředcích. Jak náš test dopadl se můžete podívat v našem článku.

Prací prášky

Pro začátek si pojďme vyjmenovat pár jedů, které obsahují průmyslové prací prášky. Možná se vám při čtení bude dělat lehce špatně, jelikož většina těchto látek putuje přímo do přírody a je v koloběhu vody. Holt – daň za civilizaci, dalo by se říct. Zde jsou největší prevíti:

Fosfáty a fosfonáty

Dobrý den, dobrou chuť. Fosfáty se ještě v nedávné době používaly zejména pro regulaci tvrdosti vody. Jedná se o anorganické sloučeniny, za které vám rozhodně nepoděkují vodní živočichové. Tato látka hubí ryby, a naopak přispívá k velkému přemnožení sinic. Sice se díky nařízení Evropského parlamentu v pracích prostředcích přestala používat, dále ji ale využívají zemědělci.

Fosfonáty jsou estery kyseliny fosforové a představují méně drastickou náhradu fosfátů. Jejich vliv na životní prostředí se stále zkoumá – prozatím se má za to, že nejsou tak nebezpečné jako fosfáty. V současné době je jejich hmotnost v prášcích regulována na maximum 0,5 % hmotnosti.

prádlo
Dva týdny jsme vyzkoušeli EKO praní. Co takové praní přináší oproti běžnému způsobu? (zdroj foto: pixabay.com)

Bělidla s chlórem

Tyto „laskominky“ vám sice prádlo vybělí, ale produkují dráždivé plyny a jejich struktura je v přírodě obtížně odbouratelná. Zamořují vodu, ohrožují vodní ekosystém. Jejich používání není nijak regulováno.

Tenzidy

Jeden z největších bubáků ve vašem klasickém pracím prášku se jmenuje tenzid. Jedná se o aktivní látku, která vám z vašeho špinavého oblečení odstraní povrchové nečistoty a snaží se o to, aby vytvořila povrch na textilii, který brání opětovnému ušpinění. Zní to bezvadně, že?

Jenže máme zde jeden podstatný háček. Jedná se o chemikálie vyrobené z ropy. Například tenzid lineární alkylbenzensulfonát, známý pod zkratkou LAS, je bez přítomnosti kyslíku naprosto nerozložitelný. Dokonce i některé přírodní tenzidy vyrobené z kokosového nebo palmového oleje procházejí chemickým zpracováním – tento proces je kontaminuje o karcinogeny.

K TÉMATU  Jak (ne)být sexy. Zkoušeli jsme zaručené rady z časopisů!

Optické zjasňovače

Je jich více než 300, a dokážou jednu kouzelnou věc – dovedou přeměnit UV záření na viditelné světlo, čímž způsobí, že prádlo vypadá čistší. Fajn, že? Ale má to i druhou stránku mince. Jedná se o to, že tyto látky jsou toxické, a kromě dráždění kůže vyvolávají také vývojové a reprodukční vady. V přírodě se nedokážou rozložit a hromadí se. Představují významné riziko pro vodní organismy i celý ekosystém. Nemůžete otěhotnět? Jedním z důvodů je i to, že vaše prádlo je „krásně čisté“.

pračka
Použili jsme gel z mýdlových ořechů, rozložitelnou aviváž a bělicí prášek. (zdroj foto: pixabay.com)

Jedeme eko

Pro jistotu jsme si dali záležet a vybavili jsme se kompletní prací sadou.

Tedyzvolili jsme:

  • prací gel z bio mýdlových ořechů s vůní pomeranče,
  • 100% rozložitelnou aviváž bez obsahu živočišného loje s tropickou vůní,  
  • bělicí prášek pro praní na bázi aktivního kyslíku vhodný pro praní bílého.

Jana, která má malé miminko, a používá pro něj eko prášky, takto pere již dlouhodobě, a nutno podotknout, že její miminko je vždy čisté a i přesto, že používá látkové pleny, Jana je z eko praní nadšená. Nepředstavuje to pro ni žádnou práci. „Pro praní a vyvařování plen přidávám k prášku z mýdlových ořechů ještě asi lžíci mýdlových vloček ze žlučového mýdla, abych si byla jistá, že bude prádlo čisté.“

Michaela

Naše redaktorka Michaela pro svou čtyřčlennou rodinu pere zhruba co dva dny. „Peru podle potřeby, většinou co dva dny, aby vše stihlo vyschnout.“ Dvoutýdenní test s eko prášky si pochvaluje. „Prádlo příjemně voní a je čisté jako vždy. Pouze u hodně zašpiněných věcí jsem dala na radu Jany a namočila jsem je přes noc do kyblíku, kde jsem rozpustila trochu mýdlových vloček ze žlučového mýdla.“ Michaela dodává: „Eko prášky se skvěle popasovaly i s našimi utěrkami, které jsou hlavně kvůli dětem neustále špinavé, protože si do nich utírají špinavé ruce, když mi pomáhají vařit.“

K TÉMATU  Vyvařování utěrek je zbytečné. Vyzkoušejte speciální trik!

Radka

Radka, jejíž manžel je manažer ve firmě, byla z našeho testu nejvíce rozpačitá. Bála se, aby košile jejího manžela EKO prášky nepoškodily. „První týden jsem prala v EKO prášcích pouze své oblečení a také ručníky a ložní prádlo. Když jsem se druhý týden odhodlala vyprat v tom i manželovo oblečení do práce, byla jsem příjemně překvapena. Jsem zvyklá používat prostředky k namáčení prádla: vždy manželovu košili na noc namočím do Nama, a až druhý den peru. EKO prášky fungují výborně. Nemám, co bych jim vytkla.“

Jaký je výsledek?

Když se první týden naučíte prášky správně dávkovat, pak už jen sypete a jedete EKO. My v redakci jsme se rozhodli, že si objednáme větší balení EKO prášků a budeme už prát jen v nich. Perou výborně a jsou naprosto v souladu s přírodou, která si s nimi umí poradit. Jsme rádi, že jsme si nový styl praní vyzkoušeli.

Jdete do toho s námi?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

Místo prášku nalijte do pračky ocet. Přinese vám to hned několik dobrých benefitů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Domluvily jste se na letní dámské jízdě v zahraničí? Pak je nejvyšší čas vše naplánovat. Máme pro vás seznam 5 věcí, díky kterým se dovolená vydaří na jedničku.
Ať už jste milovníci módy, nebo jde toto trochu mimo vás, stojí za to si připomenout pár kousků, ze kterých postavíte skvělé outfity.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
Tvůrci nazvali tuhle povedenou reklamu bitva pohlaví. Scéna je jako vystřižená z filmu Gladiátor. Obě strany proti sobě neváhají použít všechny své zbraně! Tohle vás zaručeně rozesměje!
Párů, kterým se nedaří otěhotnět „přirozeně“ je spousta. Dneska se nepodíváme co je příčinou, ale když už postupujete IVF, tak jak vše zvládnout co nejlépe.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Agáta Hanychová opět sklízí sladké plody lásky! Po bouřlivých vztazích se vrací do manželského klubu, tentokrát s bývalým partnerem Miroslavem Dopitou. Jejich tajemná svatba rozproudila vlnu spekulací a gratulací. Co vedlo k tomuto překvapivému obratu a jaké tajemství ukrývá nový začátek Agáty? Je Agáta opět těhotná?

Výběr článků

Slova, která říkala z plného srdce. Bez patosu, bez přetvářky. V době, kdy bojovala o každý nový den, nám Anička Slováčková připomínala to, na co často zapomínáme: že život není samozřejmost. A že každé ráno, kdy se probudíme, je malý zázrak. Její myšlenky teď rezonují s ještě větší silou. Proto jsme se je rozhodli sepsat, rozvést a připomenout si, proč bychom měli žít tady a teď. Ne až „jednou“. Ne „až bude lepší doba“. Ale dnes.
Mama Shelter přináší do Prahy oblíbenou koncepci food sharingu, nebo-li dělení se o různá jídla,  podle svého hesla, že sdílení je péče a podělit se znamená milovat!
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!

Nepřehlédněte

Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Stella Zázvorková zemřela přesně před dvaceti lety, 18. května 2005. Přesto její hlas, humor i výrazy zůstávají nesmazatelnou součástí českých filmů a seriálů. Byla herečkou, která nikdy nehrála na efekt, ale vždy na člověka. Dokázala bavit, aniž by byla prvoplánově komická. A do toho vařila tak, že se k ní domů vraceli i režiséři ve tři ráno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek