Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Jak často doma převlékáte postel? Většina lidí to dělá špatně

Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
postel převlékání
Jak převléknout postel? (Foto: 123RF)

13. 10. 2021

Převlékáte postel, až když je cítit?

Sáhněte si do svědomí, jestli převlékáte postel až v okamžik, kdy už je cítit potem. V létě to může být klidně už za pár dní, v zimě vám pak povlečení může „vydržet“ až tři týdny. V každém případě je to ale špatně. Pokud převlékáte postel v intervalu delším nežli jeden týden, dobrovolně se pak o své lůžko dělíte nejen s houbami a plísněmi, ale také s roztoči. Sice je okem nevidíte, ale můžete se spolehnout, že tam někde jsou.

Jak často měnit povlečení?

Správně byste měli měnit povlečení každý týden. Uvědomte si, že v posteli strávíte v průměru osm hodin každý den. Zatímco nerušeně spíte a spokojeně se převalujete, ulpívají na polštáři, prostěradle i na peřině šupinky kůže, pot, kožní maz i lupy. Tohle všechno pak tvoří ideální prostředí pro celou řadu choroboplodných zárodků a alergenů, kterých se lze zbavit jen tak, že povlečení vezmete a vyperete.

Zbytečně ohrožujete své zdraví

Mávnout rukou nad tím, jak často převlékáte postel a spokojit se s přesvědčením, že dokud nesmrdí, je to vlastně v pohodě? Vůbec ne. Nedostatečná frekvence převlékání ložního prádla může ohrozit vaše zdraví. Většina lidí si bohužel neuvědomuje, že spánek ve společnosti plísní, bakterií, hub a roztočů může mít negativní dopad na jejich zdravotní stav. Na pozoru by se měli mít především alergici nebo lidé trpící kožními potížemi.

Potíte se nebo spíte nazí?

Jiná pravidla pro převlékání postele platí pro jedince, kteří se hodně potí, spí nazí nebo se před ulehnutím do postele neosprchují. Patříte-li mezi ně, ložní prádlo byste měli měnit dokonce ještě častěji.

Všech nezvaných hostů se zbavíte pouze tehdy, vyperete-li povlečení správně. Pamatujte, že čím vyšší teplota, tím lepší. Povlečení proto perte na nejvyšší možnou teplotu, kterou vám umožňuje štítek na ložním prádle, nejméně by to mělo být 60 °C.

K TÉMATU  Vyberte si povlečení do horkých letních nocí i sychravé zimy. Víme, jaký materiál je nejlepší

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bydlení v boho stylu? Pokoj vás musí zahřát u srdce

Hygge je oblíbený trend bydlení, který vychází z přírody. Jak takový domov vypadá a co vám přinese?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.
Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary proběhla světová premiéra filmu Jiřího Mádla "Vlny". Tento dobový thriller se věnuje událostem kolem Československého rozhlasu v srpnu 1968. Čtvrtý festivalový den přinesl také premiéry filmů "Mosty", "Ještě nejsem, kým chci být", "Oslava", "Xoftex" a "Cesta na pokraj války". Na tradiční UniCredit party se letos opět objevily největší hvězdy festivalu, včetně manželů Bartoškových.
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.
Módní trendy začínajícího roku nejsou zase tak velkým překvapením, jaké jsme někteří očekávali. Takže to nebudeme zdržovat a jdeme rovnou na věc.
Párů, kterým se nedaří otěhotnět „přirozeně“ je spousta. Dneska se nepodíváme co je příčinou, ale když už postupujete IVF, tak jak vše zvládnout co nejlépe.
Ve věku 95 let nás opustila uznávaná spisovatelka a scenáristka Hermína Franková, známá především díky svému dílu "Dívka na koštěti". Informaci o jejím úmrtí zveřejnil Český PEN klub. Pohřeb proběhne 19. června 2024 ve 13.20 v Malé obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích. Franková zanechala významný otisk v české literatuře a filmové tvorbě.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?

Výběr článků

Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
V prvním květnovém koučinku se Nela otevřela své koučce Marcele na maximum. Napsala pro vás, jak sezení vnímala, co si díky němu uvědomila a jaké má vlivem koučinku Emočních rovnic výsledky.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.

Nepřehlédněte

Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Sen o vlastním bydlení se mi splnil před rokem. Byla jsem šťastná, že se konečně mohu odstěhovat od rodičů a žít si po svém. Ale nadšení z nového domova a pěkného pronajatého bytu je pryč.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek