Středa , 23. 07. 2025

Libor

Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Počítače a další informační a komunikační prostředky patří dnes k běžnému životu. Nebojte se u svých dětí rozvíjet znalosti a dovednosti také v oblasti těchto technologií. S počítačem nebo tabletem se mohou seznamovat už od batolecího věku. Počítačové hry není třeba zavrhovat, ale chce to jistá pravidla.
Počítačové hry pro děti. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi
zdroj: 123RF.com

22. 11. 2019

Strašák počítačových her

Mnoho dospělých se doslova zaklíná tím, že jsou počítačové hry špatné. Ale nejsou. Jejich pomocí lze u dětí zlepšovat vnímání, postřeh, pozornost, rozvíjet jejich trpělivost, logiku, komunikaci a další vlastnosti. Hry tak mohou sloužit jako podpora výchovy a vzdělávání.

Doma se naučí víc, než ve škole

Podle vědců z Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity platí, že čím dříve děti s používáním informačních technologií začnou, tím lépe je umí zapojit do svého života. Prostě se tyto prostředky stanou přirozenou součástí jejich životního stylu. Navíc čas strávený doma u počítače je mnohem užitečnější než hodina IT ve škole. Třeba i proto, že dítě se učí formou hry a často metodou pokus-omyl. A to je pro jeho vývoj velmi důležité.

Nebojte se a zapojte malé děti. Hlídejte ale čas

Firmy vyvíjejí hry pro děti od takřka batolecího věku. Struktura většiny takových her je založena na postupně narůstající obtížnosti úkolů, takže dítě postupuje od jednoduchého ke složitému, od známého k neznámému. Tím si osvojuje nové vědomosti a dovednosti. Je však třeba dodržet určitá pravidla. Mezi ty nejdůležitější patří výběr vhodné hry z hlediska věku dítěte a denní čas, který u počítače dítě stráví.

Pozor na dobu u obrazovky

Dle doporučení odborníků by dítě předškolního věku nemělo na počítači trávit více než 20 až 30 minut denně, v mladším školním věku kolem jedné hodiny a od deseti let 1 až 2 hodiny. Doporučuje se určit spíš celkový týdenní čas, protože dobu některých aktivit nelze přesně vymezit. Je třeba nesmysl dítě vyhnat od hry po půl hodině a nenechat ho dohrát příslušné kolo do konce. Proto spíš stanovte konkrétní úkol. Například zahrát si tři kola hry.

K TÉMATU  Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Hrajte si také. Děti vás mohou leccos naučit

Nedávno jsem slyšela od čtyřicetileté matky, jak si s manželem mysleli, že budou držet krok s rozvojem technologií, ale i oni už občas zaostávají. Pro přemíru běžné práce a denních starostí nemají čas sledovat všechny nové trendy.

Dítě se u počítače nebo mobilu může naučit používat nové komunikační prostředky a předá tyto znalosti svým rodičům nebo prarodičům. Tak se v něm vytváří pocit důležitosti v rámci rodinných vztahů. Proto se nebojte a zahrajte si s dítětem hru, kterou jste mu koupili. Jednak se s ní seznámíte a budete vědět, zda je pro něj opravdu vhodná, a jednak se naučíte nové věci a budete s dítětem sdílet jeho zájem. A to může být důležité pro mezigenerační propojení a komunikaci.

Neodmítejte, nekritizujte, ani nepoužívejte jako trest

Ukažte dítěti, že si vážíte jeho nově nabytých znalostí. Dejte mu třeba najevo, že je dobré, když splnilo hrou požadovaný úkol. Pokud chcete dítěti některou hru zakázat, připravte si jasné a věcné argumenty.

Nepoužívejte zákaz nebo povolení hrát počítačové hry jako prostředek odměny či trestu. Jen tím dítěti zdůrazníte význam této činnosti. Dítě by mělo tyto aktivity vnímat jako jednu z možností, jak trávit volný čas. Ne jedinou a nejdůležitější.

Hlavně neodmítejte jeho zálibu. Neříkejte mu, že čas strávený u počítače nemá žádný smysl. Jestliže to uděláte, může se stát, že si najde k hrám tajnou cestu, třeba u kamaráda. A vy nad jeho zájmy ztratíte kontrolu. Jestliže bude hrát doma, máte možnost ovlivnit a kontrolovat činnost, které se na počítači věnuje. Předejdete tak možným rizikům, která mohou nejen z hraní her, ale i z dalších činností na internetu vyplynout.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce jsou především o odpočinku a zpomalení. Kdo ale říká, že je musíte celé proležet u televize s horou jídla? To vám samozřejmě nikdo nebere, ale i vy sami se budete cítit lépe, pokud se občas zvednete a uděláte něco pro své zdraví. Podle cvičení ve vánočním duchu vám to půjde samo!
Osvěžovače vzduchu jsou dnes součástí prakticky každé domácnosti. Vyrobte si je sami, budou mít příznivý vliv na vaši náladu i zdraví.
Dnes uplynulo 107 let od narození Valerie Kaplanové, herečky známé z rolí Báby Tutovky nebo bláznivé babičky ve filmech Slunce, seno. Přestože se do povědomí širší veřejnosti dostala až ve vyšším věku, účinkovala například v Divadle Járy Cimrmana a v dalších divadelních i filmových rolích. Pojďme se podívat na život této herečky.
Spokojená žena po mateřské dovolené je cílem projektu Vedeme k úspěchu. Zároveň je i velkou motivací tří žen, které stojí za workshopy a rozvojovými kurzy pro maminky. Originalita, zábava a interaktivita kurzů vznikla spojením zkušeností a energie personalistky Světlany Pozníkové, rozvojové koučky Marcely Hlaváčkové a markeťačky Jany Rosenbergerové.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Jak to vypadá, když v nákupním centru usedne za veřejné piano člověk a začne hrát? Tentokrát je to ale profesionální hudebník Henri Herbert, který za klávesami vypaluje skladbu Boogie Woogie Piano. Na svou dokonalou hru přirozeně kolemjdoucí upoutá!
Česání vlasů nevypadá jako velká věda a na první pohled se zdá, že se na něm nedá nic zkazit. Opak je ale pravdou. To, zda správně používáte svůj hřeben, má vliv například na to, jak moc se vám vlasy mastí, ale i na jejich celkové zdraví a vzhled. Otázka je tedy nasnadě. Češete se správně?
V případě nechtěných kruhů pod očima platí jedno zásadní pravidlo – kde nepomůže make-up, tam přicházejí na řadu spolehliví zachránci z kuchyně. A že jich k dispozici není zrovna málo! Vsadíte na ně i vy?
Ve věku 27 let zemřela Güler Erdogan, držitelka titulu Miss Europe-Kosovo. Její život vyhasl po osudném pádu z nadjezdu při útěku před policií. Incident, který se odehrál ve městě Giresun v Turecku, nyní vyšetřují tamní úřady. Případ vzbudil mezinárodní pozornost a znovu otevřel otázku nebezpečí alkoholu za volantem.
Pamatujete si na první noci plné vášně, kdy se zastavil čas a jedinou realitou byl váš partner? A co teď? Jsou romantické doteky nahrazeny rychlými polibky mezi dveřmi a vášnivé noci... no, možná existují jen ve vzpomínkách. Udržet intimitu ve vztahu není nemožné, ale vyžaduje to trochu úsilí, odvahy a ochoty znovuobjevit, co vás kdysi spojilo. Pojďme na to.

Výběr článků

Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Jak vypadá vaše každodenní rutina v péči o pleť? Možná začínáte a končíte odličováním, ale vaše pokožka vyžaduje mnohem víc. Zařaďte proto do své pravidelné rutiny také face baňky, s jejichž pomocí můžete rozproudit krev ve vaší pokožce.

Nepřehlédněte

Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Že jsem vychovávána tetou, jsem se dozvěděla v patnácti letech. Do té doby jsem netušila, že mí rodiče nejsou mými rodiči, že se o mě od malička stará moje teta. Byl to pro mě šok, ale se situací jsem se smířila docela rychle. Snažila jsem se však vždycky najít svou biologickou matku, která mi chyběla, a chtěla jsem ji poznat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek