Kdy jindy, než právě v této chvíli. Když ztratíte zaměstnání a máte problém najít nové. Člověk sedí doma, hledí do internetu, odepisuje na nabídky práce různých pracovních portálů, ale zpátky se většinou nikdo neozývá. A když už, tak se zprávou, že si našli někoho jiného. Po další návštěvě pracovního úřadu a pár týdnech takových odpovědí si začnete zoufat a říkat si, že vám zbývá vrátnice nebo úklidová četa. Třeba je opak pravdou a vy se začnete živit tím, co bylo dosud pouze vaším koníčkem nebo dívčím snem.
Nejprve udělejte něco jen pro sebe
První týden dělejte jen to, co vás těší. Jděte na procházku, zaplavat si, na kosmetiku nebo ke kadeřníkovi. Věnujte se vnoučatům nebo třeba celý den čtěte. Dělejte prostě to, na co jste v pracovním procesu neměla čas. Vychutnávejte si každou hodinu, jako byste byla na dovolené. Uvařte si dobré jídlo, sejděte se s přáteli. Druhý týden se můžete věnovat záležitostem, které jste dlouho odkládala. Může to být návštěva lékaře, ale také vymalování bytu či vytřídění šatníku.
Zamyslete se, co umíte a v čem je vaše hodnota
V tomto období přemýšlejte, co vás baví, co jste třeba kdysi toužila dělat a nebylo vám to řízením osudu dopřáno. Chtěla jste hrát divadlo? Zapište se do hereckého rejstříku. Fotíte, filmujete často svou rodinu? Nabídněte tyto služby svým blízkým a časem se ze záliby může stát podnikání nebo alespoň přivýdělek. Zkuste nabídnout své služby v opravách oděvů, pletení, tvorbě originálních bytových doplňků. Na internetu existují speciální portály, kde můžete svou ruční práci prodávat. Můžete pracovat jako poradce nebo nabídnout dosavadní pracovní zkušenosti jako lektorka vzdělávacím agenturám.
Od boje za mír k bylinkám
Baronka Bertha Sophia Felicita von Suttnerová inspirovala slavného Nobela k vytvoření Nobelovy ceny. Svůj slavný román Die Waffen nieder! (Odzbrojte!), který kritici přirovnávali významem k Bibli, vydala ve svých 46 letech.
Eva Brabcová, majitelka obchodu a webu Štrůdl do krabice, založila svůj voňavý obchůdek poté, co byla po dvaceti letech v úplně jiné profesi nucena hledat nové uplatnění. Vzpomněla si na dávný sen o cukrárně s kavárnou, ale místo běžného sortimentu vsadila na štrůdl.
Alena Mornštajnová, česká spisovatelka, vydala svůj první román v 49 letech. Psala ho při práci a péči o děti 10 let. Významně se do povědomí čtenářů zapsala svým románem Hana, který vyšel v 53 letech.
Mgr. Jarmila Podhorná, původně učitelka, z peněz ušetřených na důchod v miniaturní sklepní „laboratoři“ svého domku na malé vesnici experimentovala s bylinnými tinkturami. V sílu bylin věřila natolik, že zastavila vlastní dům a ve svých dvaašedesáti letech si vzala úvěr na sedm miliónů korun na výstavbu moderních hal. Dnes rozvíjí prosperující firmu na výrobu bylinných tinktur, mastí a olejů, které dodává i do zahraničí.
Tak to jsou příklady, kdy se úspěch skutečně dostavil později, ve věku, kdy už jsme podle jiných na odpis. Nic ale není vzdálenějšího pravdě, a pokud má člověk dostatečnou trpělivost, může svůj sen proměnit v realitu. Někdy to nevyjde napoprvé, ale hlavní je neztrácet optimismus, neklesat na mysli a snažit se rozvíjet dál.