Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Plýtvání potravin je problém nejen v Česku. Jak mu zabránit nebo ho alespoň zmírnit? Kam s potravinami, které nestihneme využít?

Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Jak zabránit plýtvání potravin?
zdroj: 123RF.com

03. 04. 2019

Máme tendenci hodně nakupovat a to ve slevách a akcích. Zároveň to však v častém případě vede k tomu, že jednoduše dané potraviny nestihneme spotřebovat. Mezi největší plýtvače potravin nepatří ani tak firmy, obchodní řetězce nebo sklady, ale obyčejné domácnosti. Podle odborníků je nejčastějším problémem to, že snadno a často podléháme reklamám a nákupům v akci.

Podle posledního výzkumu, který dělal také Sociologický ústav, nejvíce plýtvá mladá generace ve věku od 18 do 25 let. Naopak nejméně plýtvají senioři, kteří mají nízké důchody, a jsou tak nuceni daleko více šetřit. Jak tedy změnit – případně omezit tento celosvětový problém? 

Proč mladí plýtvají?

Je to překvapivé a podobný názor na to mají i někteří odborníci. „Mladší generace patří zrovna mezi největší ekology a bojovníky vyváženosti. Na druhou stranu však mladí lidé nemívají pevný program. To znamená, že mají například v plánu si uvařit, ale tento plán se několikrát změní. Neustále se jim mění denní program a to je právě ten zádrhel,“ říká ředitelka Potravinové banky v Praze Věra Doušová.

Jak můžeme ovlivnit spotřebu potravin?

Podle odbornice existuje hned několik základních principů. Jedním z nich je nejít nakupovat hladový. Hladový člověk toho zákonitě pokaždé nakoupí více. „Lidé by měli dbát také na správné skladování potravin. To je možné najít například na webu zachranjidlo.cz,“ upozorňuje specialistka. 

Podle ní je také velmi důležité vědět, kolik čeho potřebujeme. Jak to zjistit? S konkrétním řešením přišli například studenti na jedné z českých univerzit, kteří momentálně testují speciální aplikaci, která by měla vyhodnotit podle receptu, kolik potřebujeme potravin a jaké konkrétně. Tím pádem si tak v budoucnu můžeme daleko více pohlídat naše nákupy. 

Co s potravinami, které nám přesto zbudou?

Existují takzvané veřejné lednice, kam je možné potraviny zavézt. Pokud jsou originálně zabalené, tak mohou lidé využít také potravinové banky. Pozor! Nepřijímají se však již načaté potraviny. Potravinových bank najdeme v Čechách celkem patnáct. 

K TÉMATU  Skladování brambor: Jak udržet kvalitu a zabránit klíčení?

Kdo nejčastěji využívá potravinové banky?

„K nám do potravinové banky chodí převážně jednotlivci. Jsou to lidé, kteří se dostali buď vlastním nebo cizím zaviněním do nějaké těžké životní situace. Já jsem zároveň těmto lidem nabídla také spolupráci. Jsou to dle mého názoru lidé, kteří jsou pro tuto práci daleko více vnímavější a empatičtější už jen z toho důvodu, že se sami octli v podobné situaci. Pomáhají tak dle mého názoru rádi a s citem,“ popisuje situace z praxe Věra Doušová.

Dobrou zprávou je, že Česká republika se nedávno zařadila mezi další členské země EU, které nařídily obchodním řetězcům darovat neprodané potraviny pro další spotřebu.  To samozřejmě potravinové banky vítají. Legislativa je v současnosti taková, že v lednu začal platit zákon, který nařizuje obchodním řetězcům nad 400 metrů prodejní plochy, aby bankám darovaly všechny potraviny. Je to výhodné i pro samotné řetězce, protože ušetří za likvidaci a dopravu potravin. Banky zase vítají, že mají díky tomu denně čerstvé věci a mohou nabídnout klientům širokou škálu potravin. 

A co vy na to? Začnete doma s potravinami zacházet šetrněji?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Populární zpěvačka Ewa Farna, známá svým jedinečným hlasem a výraznou hudební kariérou, představila svou novou píseň, která je součástí soundtracku k filmu "Vlny". Tento snímek režírovaný Jiřím Mádlem přináší divákům dramatický příběh a Ewa Farna k němu přispěla svou hudbou, která dokonale podtrhuje atmosféru filmu.
Jak si během minuty poradit s okem na svetru? Jak na zaseklý zip u kalhot nebo odpad, ucpaný vašimi vlasy? A k čemu všemu se dá využít korkový špunt? To a mnohem víc praktických vychytávek ve videu. Neuvěříte, jak to může být snadné!
Některé ženy mají štěstí – jejich tchyně je milá, peče nejlepší bábovku a nikdy se neplete do výchovy vnoučat. Pak jsou tu ty ostatní. A právě pro ně je tento článek. Pokud váš vztah s tchyní připomíná napětí ve filmu Hitchcocka, čtěte dál.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Párů, kterým se nedaří otěhotnět „přirozeně“ je spousta. Dneska se nepodíváme co je příčinou, ale když už postupujete IVF, tak jak vše zvládnout co nejlépe.
Uskladnění vína musí mít nějaký pořádek. O ten se postarají stojany na víno a vinotéky, které jsou praktickým i designovým doplňkem interiéru. Materiálem číslo jedna je dřevo, ale kromě toho opravovaného dolehl i sem trend palet. Opravdovou chloubou domu je potom vinný sklípek do spirály se vstupem rovnou z kuchyně nebo jídelny.
Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
Počítače a další informační a komunikační prostředky patří dnes k běžnému životu. Nebojte se u svých dětí rozvíjet znalosti a dovednosti také v oblasti těchto technologií. S počítačem nebo tabletem se mohou seznamovat už od batolecího věku. Počítačové hry není třeba zavrhovat, ale chce to jistá pravidla.
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.

Výběr článků

Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!

Nepřehlédněte

Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek