Neděle , 02. 02. 2025

Nela a Hromnice

Pravidla pro pěstování paprik. Pyšněte se letos bohatou úrodou!

Pěstování zeleniny je v plném proudu. Zatímco někteří aktivně do připravených a okopaných záhonů sází brambory, jiní se pouští do pěstování jahod nebo salátů. A pak jsou tu ti, kteří si zatím do skleníků sází papriky, jež mají tendenci prodlužovat život.
pěstování paprik
Vypěstujte si vynikající papriky na své zahrádce. (foto: 123RF)

25. 05. 2021

Papriky jsou oblíbeným druhem zeleniny, který je však náročnější na pěstování. To by vás ale nemělo odrazit, protože přesně tato zelenina je zdraví velice prospěšná. Jak již bylo zmíněno, říká se o ní, že prodlužuje život. Proč ji tedy nezařadit do svého jídelníčku a nepokusit se překročit hranici alespoň stého roku života? 

Různé druhy, různé chutě, stejné zdravotní benefity 

V současné době známe rovnou několik druhů paprik. Zatímco některé mají sladkou chuť, jiné svou pálivostí vhání slzy do očí. Známe zelené druhy, slonově bílé i žluté, také červené nebo fialové, které po tepelném zpracování zcela ztratí svou barvu. A pak také existují černé papriky, s nimiž se u nás příliš nesetkáme.  

Obecně platí, že daleko lépe uděláme, pokud vsadíme na papriky z domácí produkce. I když i dovážené jsou zdraví prospěšné, nemůžeme dát ruku do ohně za to, že byly pěstovány se stejnou láskou a bez použití chemikálií. Domácí produkce = jistota, že bude jejich konzumace skutečně přínosem.  

Zdravotní benefity paprik 

Než přejdeme k pravidlům pro pěstování paprik, je zapotřebí zmínit jejich zdravotní benefity. Bude to naše pomyslná motivace, která nás pěstování oblíbeného druhu zeleniny doslova přinutí.  

Předně stojí za zmínění to, že papriky umí posilovat cévy a mírnit bolesti žil. V jejich moci je zpevnit vazivové tkáně, zlepšit zrak a také podpořit krevní oběh. Pokud je budete konzumovat čerstvé, sklizené ve správném stupni zralosti, budou také důležitou prevencí nádorových onemocnění.  

Jak na pěstování paprik 

Pojďme ale už k věci. S pěstováním paprik se začíná už v první polovině března, kdy se uchylujeme k takzvanému “předpěstování”. Papriky, podobně jako jiné druhy zeleniny, nesmí do hlíny, pokud ji ještě okupují zimní mrazíky. Proto se tento druh zeleniny podobně jako okurky sází do malých kelímků a ukládají se do skleníků, kde se nejen udržuje příznivá teplota, ale také kde jsou sazeničky chráněny před nepříznivými výkyvy počasí.  

K TÉMATU  Jaro začalo a s ním i chuť na grilování. Venkovní kuchyně nabídne víc, než jen posezení na zahradě!

Ve chvíli, kdy se venku začne oteplovat a květen/červen nám klepe na dveře, vzrostlé sazeničky vkládáme do připravených záhonů.  

Pravidla pro pěstování paprik 

Aby pěstování oblíbeného druhu zeleniny nebylo ničím náročným, pracným, a nakonec také neúspěšným, je dobré se řídit několika základními pravidly. A to: 

  • Pro výsev používáme pouze kvalitní substrát, který má nízký obsah živin a pH pohybující se kolem 5-8. 
  • Semena paprik se vysévají vždy zhruba deset týdnů před termínem výsadby (respektive před předpokládaným termínem výsadby).  
  • Po výsevu se truhlík nebo kelímky zakrývají průhlednou fólií, která se odstraňuje až ve chvíli, kdy semena vzejdou (to je zhruba 14 dnů).  
  • Substrát je nutné udržovat přiměřeně vlhký.  
  • To, jestli jsou sazeničky připraveny na výsadbu nebo nikoliv poznáme tak, že je zkontrolujeme. Pokud jsou sazenice pevné a kompaktní, či dokonce mají zárodky plůdků, je čas je přesunout do hlíny.  
  • Pokud mají sazenice květy nebo zárodky plodů, je zapotřebí je před usazením do hlíny odstranit.  
  • Výsadba se vždy zalévá opravdu vydatně. Mezi jednotlivými intervaly v zalévání však musí zemina dostatečně proschnout, aby nebyl nijak narušen nutný přístup vzduchu ke kořenům. 

Pozor na škůdce a nemoci 

V okamžiku, kdy sazeničky umístíte do hlíny vám na bedra přibývá ještě jeden úkol, a to kontrolovat je, jestli je náhodou nesužuje škůdce nebo nějaká nemoc. Papriky jsou bohužel (podobně jako rajčata) velice často jejich terčem a včasné odhalení prvních příznaků pomůže ochránit vaši budoucí úrodu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Udržet svou mysl i tělo zdravé je v dnešní době trochu těžké, nemyslíte? Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy a vybudovat si napříč jim celkovou psychickou a fyzickou pohodu může být ošemetné.
Ve velkém stylu si Marek Ztracený podmanil letošní ceny Žebřík, zatímco Ewa Farna a Chinaski nezůstali pozadu. Výjimečný večer v Plzni přinesl nejen hudební oslavy, ale i poctu legendě Jiřímu Suchému.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.
Dálková komunikace se rapidně proměňuje díky technologickému pokroku, který nám umožňuje rychlejší, efektivnější a bezpečnější interakce napříč celým světem. Jaké změny nás čekají a jaký vliv budou mít naše vztahy? Podívejme se na to, co nám budoucnost dálkové komunikace přináší.

Výběr článků

Přemýšlíte o novém umyvadle do koupelny? Co si zvolit umístění na desku. Tento retro prvek nechává vzpomenout na časy, kdy stál v koupelně na skříňce smaltovaný lavor. Umyvadlo na desku otevírá neuvěřitelné možnosti pro originální řešení. Nevěříte? Podívejte se do naší galerie.
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.
Sloni jsou majestátná zvířata, ale když jsou mladí, jsou rozpustilí a rádi si hrají. Slůňata dovádějí ve vodě, pošťuchují se navzájem nebo s i lidmi! Pozor, aby vás nějaký ten prcek nezalehl!

Nepřehlédněte

Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek