Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Snažíte se otěhotnět? Možná vám to ztěžují kila navíc

Toužíte po miminku, ale čáp k vám pořád ne a ne přiletět? Trpíte-li totiž nadváhou nebo rovnou obezitou, vaše šance na otěhotnění se mohou snižovat právě kvůli tomu.
otěhotnět
Snažíte se otěhotnět?

To, že obezita není jen estetický problém, ale především onemocnění, ví už snad dneska každý. Ale jaká všechna zdravotní rizika s sebou kilogramy navíc přinášejí, ví už jen málokdo. A právě snížená plodnost nebo rovnou neplodnost patří mezi ně.

„Plodnost klesá již v pásmu nadváhy stejně jako při velmi nízké hmotnosti. Při obezitě však klesá velmi významně,“ upozorňuje MUDr. Petra Šrámková, primářka pražské OB kliniky. Velmi obézní ženy – tedy ty, jejichž BMI je vyšší než 40, mají plodnost sníženou o více než 40 %. Postižení plodnosti přitom bývá obvykle vratné a při snížení hmotnosti se navrací téměř k normálu.

„Například více než 70 procent žen s výraznou redukcí hmotnosti po bariatrickém výkonu má opět pravidelný menstruační cyklus. U části žen ale již pětiprocentní redukce hmotnosti zlepšuje fertilitu,“ popisuje MUDr. Šrámková.

Tím však výčet pozitivních důsledků snížení hmotnosti nekončí. S nižší váhou se snižují i rizika výskytu některých předrakovinových stavů i zhoubných nádorů. Mezi ně patří například karcinom prsu. Ženy, které v dospělosti nabraly 30 a více kilogramů mají totiž riziko jeho vzniku až dvakrát vyšší.

Zdraví dítěte je i na matčině talíři

Ženy, které chtějí otěhotnět, ale současně trpí nadváhou či obezitou, by měly začít shazovat kilogramy co nejdříve. Těhotenství už pro to není vhodným obdobím. Ale stejně tak neplatí, že by měly těhotné ženy jíst za dva.

„Pohled na výživu těhotných se za poslední roky změnil. Novinkou je tak zvané nutriční programování, což zjednodušeně řečeno znamená, že skladba stravy může ovlivnit vlastnosti genů, které souvisejí se zdravím,“ říká nutriční terapeutka PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Pokud se tedy nastávající maminka správně stravuje, dává svému dítěti do vínku i větší šanci na zdravý život v dospělosti.

K TÉMATU  Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?

„Proto je tolik žádoucí hledět na kvalitu jídelníčku nastávajících maminek – nejíst za dva, ale dvakrát tak dobře,“ pokračuje PhDr. Hlavatá.

Kdo se rozhodne pro redukci hmotnosti, měl by se svěřit do rukou lékařů. Ti totiž dokáží nejen provést všechna potřebná vyšetření, ale i nastavit správnou terapii. Centra, která jsou na léčbu obezity zaměřená, poskytují navíc pacientům komplexní služby zahrnující i péči dalších odborníků jako jsou nutriční specialisté, psychologové a další.

Operace není pro těhotenství překážkou

Pražskou OB kliniku si pro svou cestu za štíhlejší figurou vybrala i trojnásobná maminka Tereza. V den, kdy na kliniku přišla, jí ukazovala ručička na váze 120 kilogramů. Lékaři jí doporučili plikaci žaludku – méně invazivní chirurgický zákrok, při kterém se zmenší objem žaludku tím, že se „zavine jako palačinka“. Pacient po operaci musí dodržovat upravený jídelníček a pomalu se vrací k normálnímu jídlu, ale ve velmi malém množství – porce odpovídají zhruba porcím tříletého dítěte. Následně chodí na kontroly a musí dodržovat nastavená pravidla.

Tereza po operaci shodila 46 kilogramů a dodnes se cítí báječně. „Co mě však překvapilo, jak lehce jde po shození přebytečných kil otěhotnět,“ směje se. Zatímco o druhou dceru se snažili s manželem půl roku, třetí dcera pro ně byla překvapením. Plikaci žaludku měla v té době něco málo přes rok, proto se znovu obrátila na odborníky z OB kliniky, aby jí poradili, co a jak má dělat.

„Asi nejhorší pro mě bylo, když se dostavilo období zvracení. Začala jsem pociťovat doslova vlčí hlad. Ale s paní doktorkou Šrámkovou jsme to společně vyřešily,“ pochvaluje si. Navýšily porce jídla o zhruba 20 ml a Tereza se začala cítit lépe. Po čase i zvracení ustalo. „Chutě, které jsem jako každá těhotná žena měla, jsem řešila kostičkou kvalitní hořké čokolády, kterou jsem si nechala rozpustit v ústech,“ popisuje. „Myslím si, že ženy, které jsou v podobné situaci, by neměly propadávat panice a v případě, že se u nich objeví v těhotenství jakékoli problémy týkající se provedené bariatrické operace, měly by kontaktovat svoji kliniku. Všechno se dá vyřešit, je to jen o komunikaci,“ říká. „Ale samozřejmě se nemůžete na nastavený režim vykašlat. Musíte jen hledat funkční náhradní řešení,“ dodává.

K TÉMATU  Jak bezpečně cestovat v těhotenství?

Minimálně rok je doba, jakou doporučují i odborníci na léčbu obezity ženám, které chtějí po bariatrickém zákroku otěhotnět.

„Je třeba dát tělu čas na regeneraci a počkat, až se hmotnost ustálí,“ vysvětluje nutriční terapeutka PhDr. Karolína Hlavatá, PhD. „Tento čas využijte k celkovému ozdravění svého jídelníčku, nekuřte, omezte pití alkoholu a půl roku před plánovaným otěhotněním začněte užívat multivitaminy pro budoucí maminky. Myslete i na zlepšení své fyzické kondice a poraďte se s nutričním terapeutem, jak by měl vypadat váš jídelníček v těhotenství, abyste měla dostatek energie, vitamínů, ale současně aby nedošlo k poškození plikace nebo bandáže,“ doporučuje.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Jelikož robotický vysavač efektivně uklidí, dokonce ušetří elektrickou energii, vyplatí se do něj investovat. Jenže na trhu se setkáte rovnou s několika druhy robotických vysavačů. Podle čeho robotického pomocníka vybírat?
Podzim je ideálním obdobím pro zpomalení a užívání si rodinných chvil. Přinášíme vám 9 jednoduchých podzimních rituálů, které vám pomohou strávit více kvalitního času s dětmi a partnerem. Od procházek v barevné přírodě až po tvoření podzimních dekorací doma – inspirujte se a vytvořte si nové rodinné tradice, na které budete vzpomínat po celý rok!
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
Herec Libor Zavislan zemřel ve věku 67 let. S divadlem spjatý Zavislan působil na scéně několik dekád a zanechal výraznou stopu v české divadelní scéně.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.

Výběr článků

Máte obývací pokoj vybavený podle posledních módních trendů, ale přijde vám nudný a zcela bez života? Chtěli byste mu dodat šmrnc nebo naopak tento prostor zútulnit a vykouzlit si tak harmonický domov? Tak se zkuste podívat na několik zajímavých typů, jak vykouzlit z vašeho obýváku opravdu útulný společenský prostor.
Správná velikost podprsenky dokáže s vaším tělem divy. Pozvedne vaše prsa, zeštíhlí pas a bude se vám lépe dýchat. Jak si změříte velikost prsou a poznáte, že vám prádlo dobře sedí?
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.

Nepřehlédněte

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek