Zálivka nesmí být častá a studená
V zimě jsou zálivkové intervaly delší. Půda v květináči může být i krátce suchá. Květiny nikdy nezaléváme studenou vodou. Ideální je voda stejné nebo o něco nižší teploty, než je teplota bytu. Udržujte si konvičku stále plnou vody, jednak je odstátá lepší, vyprchá chlor, a zároveň se vyrovná její teplota. Vlhkost lze dodat květinám rosením, odpařovačem, nebo třeba mlhovací fontánkou, umístěnou v blízkosti květin. Ale pozor – některé květiny s plstnatými listy, jako jsou například africké fialky, to nemají rády. Pokud byste je rosili, listy by mohla napadnout houbová choroba.
Květiny také můžete postavit na misku s vodou vyplněnou keramzitem nebo oblázky. Její kořeny nebudou přímo ve vodě, a tak nebudou uhnívat, ale voda se bude odpařovat do okolí. Tento způsob se mi osvědčil u orchidejí, zatímco mlžení během zimních měsíců jim vůbec neprospělo.
Netvarovat ani nestříhat!
V zimě se nedoporučuje pokojové květiny tvarovat. Pokud květina kvete, odstraňujte uvadlé květy a větší řez nechte na březen. Výjimku tvoří ibišek, který odborníci doporučují seříznout v období prosinec – leden, aby rostlina postupně znovu obrostla a vytvořila hodně poupat.
Chce to více světla
Jestliže máte rostliny rozmístěné po bytě, přestěhujte je blíž ke světlu. S každým metrem vzrůstá intenzita světla o polovinu. Když jsou na okenním parapetu, vytáhněte přes den žaluzie. Jestliže je několik dní zataženo, můžete jim přisvítit zářivkami s denním světlem. Většinou jsou označeny jako DAYLIGHT.
I květiny v interiéru potřebují dýchat
Také v zimě potřebují rostliny čerstvý vzduch. Větráme ale rychle. Nemá smysl nechávat otevřenou ventilaci, aby vám do bytu delší dobu proudil studený vzduch. Zvláště v mrazech je třeba otevřít okno dokořán a nechat je otevřené maximálně 10 minut. Květiny by však neměly být přímo u otevřeného okna. Buď vyberte okno vzdálené od květin, nebo je po dobu větrání přemístěte.
Málo hnojit a poté přesadit
Hnojení stačí od prosince do konce února tak jednou za 3-4 týdny. Některé květiny, například africké fialky, nemusíte po tuto dobu hnojit vůbec. Spíš naplánujte jejich přesazení. Nejvhodnějším obdobím je časné jaro, resp. doba od poloviny února do konce března. Po přesazení do nové země je hnojte až za měsíc. Ze země si v prvním období načerpají živin dostatek.