Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Nespavost (insomnie) není v současné době nic výjimečného. Podle statistik poruchami spánku trpí až 40% populace. Příčin může být mnoho, od vedlejších účinků léků až po stres.
Nespavost
Dostatek spánku úzce souvisí se zdravým životním stylem, který je pro léčbu nespavosti zásadní.

25. 03. 2020

25. 03. 2020

Základním krokem při léčbě nespavosti je znalost pravidel spánkové hygieny. Tipy, jak nespavost porazit, a dobře a kvalitně se tak vyspat, vám přinášíme v tomto článku.

Desatero rad na nespavost

  1. Postel slouží ke spánku, krátkému odpočinku nebo sexu. Celodenní válení v posteli odpočinek nepřinese, ale nespavost ano. V posteli nejezte, nepracujte a nesledujte televizi. Denně byste měli v posteli trávit maximálně 9 hodin včetně spánku.
  2. Patří mezi ty, kteří si odpoledne dopřejí hodinku nebo dvě spánku? Pokud ano, děláte velkou chybu. Spánek během dne by neměl být delší než 30-45 minut. O co víc přes den spíte, o to delší dobu budete v noci koukat do prázdna.
  3. I během víkendu a dovolené se snažte uléhat a vstávat přibližně ve stejnou dobu. Pravidelný spánkový režim hraje v léčbě nespavosti důležitou roli.
  4. Alkohol na nespavost? Velký omyl. Mnoho nespavců si před ulehnutím dopřeje sklenku alkoholu pro lepší spánek. Alkohol působí krátkodobé uvolnění a případnou ospalost organismu, ale z dlouhodobého hlediska nepomáhá. Nekvalitní spánek a předčasné probouzení je to, co si alkoholem před spaním vysloužíte.
  5. Pokud se vám nepodaří usnout do 30 minut po ulehnutí, jděte něco dělat. Ideální je věnovat se nějaké nenáročné monotónní činnosti, např. četbě, poslechu hudby. Za nějakou dobu zkuste znovu ulehnout.
  6. Před spaním důkladně vyvětrejte a mějte v ložnici teplotu max. 18–20º C.
  7. Důležitá témata si nechte na ráno. Před spaním neřešte věci, které vás rozčílí, rozruší, vzbuzují úzkost. Ne nadarmo se říká „ráno moudřejší večera“.
  8. Před spaním nejezte tučná a těžká jídla. Poslední jídlo si dejte 3-4 hodiny před spaním, jinak tělo bude mít co dělat, aby vše strávilo.
  9. Trpíte-li nespavostí, zapomeňte 4-6 hodin před spaním na kávu, alkohol, kolové nápoje a energetické nápoje. Působí jako stimulanty a vězte, že po nich opravdu neusnete.
  10. Trápí-li vás nespavost dlouhou dobu, navštivte raději lékaře. Spánek je pro tělo nepostradatelný, a proto by se dlouhodobé problémy s nespavostí brzy mohly odrazit na vašem fyzickém i psychickém stavu.
K TÉMATU  S příchodem jara si naše tělo žádá refresh a novou energii. Dobijte se pomocí bylinek!

Co ještě pomáhá na nespavost?

Změna životního stylu

Potřeba spánku je individuální a s věkem klesá. Minimální doba spánku je pro dospělého zdravého člověka alespoň 7 hodin denně. Dostatek spánku úzce souvisí se zdravým životním stylem, který je pro léčbu nespavosti zásadní. Zdravý životní styl, to je kromě kvalitního spánku také dostatek aktivního pohybu, pestrý a vyvážený jídelníček, málo stresu a pozitivní myšlení.

Jóga

Jóga, kromě nalezení životní harmonie pomáhá také na problémy se spánkem. Jógové techniky navozují pocit životní harmonie a rovnováhy a podle mnoha studií je prokazatelný vliv jógy na spánek. Jóga navíc zmírňuje stres, podporuje koncentraci a posiluje paměť. Trápí-li vás nespavost, zkuste si během dne vyčlenit chvilku a zkuste třeba „podzrav slunci“.

Cvičení

Aktivní pohyb během dne by neměl být kratší než 30 minut denně. Ideální je zařadit cvičení do vašeho každodenního programu. Během cvičení se uvolňují endorfiny, tzv. hormony štěstí, které prospívají celkovému zdraví.

Doplňky stravy

Na problémy s nespavostí mohou pomoci také doplňky stravy, zejména ty s obsahem melatoninu a hořčíku. Melatonin je označován také jako „spánkový hormon“, který organismu signalizuje, že je čas jít spát. Melatonin zkracuje dobu usínání a prodlužuje spánek.

Bylinky

Bylinky se v léčbě nespavosti užívají již od pradávna. Pomáhají zkvalitnit spánek, zkrátit dobu usínání a zklidnit mysl před usnutím. Mezi nejoblíbenější bylinky patří meduňka lékařská, heřmánek, kozlík lékařský, chmel otáčivý, levandule a mučenka. Užíváte-li některé léky, je nutné se o vhodnosti bylin poradit s lékařem či lékárníkem.

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně behaviorální terapeut pomáhá odstranit faktory, které způsobují problémy se spánkem, s klientem se věnuje nácviku různých relaxačních technik a seznámí ho s pravidly spánkové hygieny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nekvalitní spánek je často důsledkem světelného smogu. Co tedy dělat pro kvalitní spánek

K TÉMATU  Infuzovaná voda aneb když už je pití obyčejné vody nuda

Jak si kdo ustele, tak si lehne. Pohodlné a krásné postele pro váš spokojený spánek!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
Český jazyk a jeho gramatika není vaší silnou stránkou? Žádný učený z nebe nespadl, pomůžeme vám naučit se alespoň psát správně velká a malá písmena u všeho, co souvisí s Vánocemi. Pak můžete bez obav začít rozesílat vánoční přání.
Ačkoli se může zdát, že si svobodu plnými doušky užívají spíše muži, pravda je úplně někde jinde. Protože si doma nemají s kým povídat, existence bez partnerky je pro ně těžkým oříškem i náročnou zkouškou. Jako vážně?!
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?
Syndrom zlomeného srdce označuje onemocnění, které je zcela vzácné, nicméně objevující se u jinak naprosto zdravých a v některých případech i mladých osob. Tento syndrom se vztahuje k psychice a jinak bývá nazýván také jako Takotsubo kardiomyopatie.
Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!

Výběr článků

Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.

Nepřehlédněte

Herec Leonardo DiCaprio byl vždy znám svými sympatiemi ke krásným modelkám. Ovšem čím je starší, tím jsou jeho úlovky mladší. Cokoliv je nad hranici 25 let, do toho se nežene a nebo to pustí k vodě. Jak to tedy se slavným proutníkem ve skutečnosti je?
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek