Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Ponorková nemoc. Jak se v rodině bránit a úspěšně ubránit velmi vypjatým vztahům

Současný nouzový stav a karanténa mohou v rodině způsobit ponorkovou nemoc. Nenadálé přerušení kontaktů s přáteli, kolegy z práce, spolužáky, kamarády z klubu či fitka může způsobit, že vztahy v rodině začnou být značně napjaté.
nemoc
To, co vám dřív nevadilo, nebo dokonce připadalo zábavné, se mění v katastrofu

27. 03. 2020

Co vám dřív nevadilo, najednou vadí

Ještě před pár týdny chodily děti nejen do školky či školy, ale také na různé kroužky, sportovní aktivity. Rodina se sešla k večeru, kdy se řešily úkoly, večeře a rozebíraly se zážitky všedního dne. O víkendu jste zašli do ZOO, do kina, do parku.
Jenže v současném nouzovém stavu je všechno jinak. Děti jsou doma celý den. Učí se na dálku a vy sedíte doma s nimi. V nejlepším případě máte home office.

V nejhorším máte na starosti pouze děti. Protože když nemáte ani pracovní povinnosti, ponorková nemoc může přijít podstatně dříve. Najednou vám vadí všechno to, čeho jste si dříve ani nevšimla. Šoupání židlemi, třískání se stavebnicí, neumělý dětský zpěv. A k tomu z televize stále šumí další a další omezení a informace o šíření nákazy.

Vypjatý stav celé společnosti může mít za následek velmi rychle i vypjatou psychiku osob, které touto zátěží začnou dříve či později trpět. A rodinná ponorka je tady.

Jak může nemoc dopadnout?

Ponorková nemoc je opravdová nemoc. Byla pojmenována a definována podle psychického stavu námořníků, kteří spolu trávili čas v ponorce bez možnosti odejít nebo se nesetkávat se stále stejnými lidmi.

To, co vám dřív nevadilo, nebo dokonce připadalo zábavné, se mění v katastrofu. Člověk, který ponorkovou nemoc rozjede, začne ostatní napadat. Nejprve slovně. Snaží se vyvolat hádky, všechno ho rozrušuje, jeho stav může vést i k pláči, depresi a potřebě oddělit se od kolektivu. Připojit se může i fyzické napadání. Jestliže se takových osob vyskytne ve skupině více, napětí stále vzrůstá a může vyústit ve velmi ošklivý konflikt.

Jak z toho ven

Nejhůře jsou na tom rodiny s malými dětmi ve městě. Na venkově je přece jen lépe. U domů jsou dvorky, zahrady, kde se děti alespoň trochu fyzicky unaví, vyběhají. Vymýšlet hry i na malém prostoru a na čerstvém vzduchu se dá mnohem snáze, než v malém městském bytě.

K TÉMATU  11 rad, jak si vybrat nejlepší mateřskou školku

I když jste si vědoma, že by děti neměly celý den sledovat televizi či trávit čas u počítačových her, zabavit je například po dobu týdne lze, ale co celý měsíc? A možná i déle?

Záleží samozřejmě na jejich věku, ale jestli nezačnete na psychické pohodě rodiny pracovat okamžitě, může nastat čas, kdy si nebudete vědět rady.

Zaveďte pravidelný režim

Pravidelný režim je potřeba. Děti sice nechodí do školy, ale musí se učit. Proto není dobré, aby jako v případě lehké nemoci si ráno sedly k televizi, mobilu, tabletu a odloučily se od něj jen kvůli obědu a večeři.

Ráno společně posnídejte a udělejte si plán. Dopoledne je ideální věnovat učení. Děti mají ze školy úkoly a vy jim v tom můžete aktivně pomáhat. V televizi se rozběhlo pomocné vyučování a pro menší školní i školkové děti je to příležitost, jak se dozvědět něco nového.
Odpoledne věnujte volnočasovým aktivitám a péči o domácnost. Rozdělte povinnosti. Spousta lidí v tomto období začala s jarním úklidem. Veďte k tomu i děti. Ať si každý den uklidí kousek svého pokoje, jednu skříňku, pár poliček.

Mohou vyprat plyšáky, roztřídit lego, srovnat knížky. Starší děti se mohou postarat o své sportovní vybavení. Třeba umýt kolo od prachu a připravit ho na jarní sezónu. Ale zase by z toho nemělo být celé úklidové odpoledne. Nechte si něco na další dny.

Choďte do přírody. Hrajte si

Po splněných povinnostech a práci pro rodinu je čas na aktivity. Když je venku hezky, vyjděte ven. Procházky v parcích nejsou zakázané. Máte-li auto, využijte je a jeďte do lesa, kde bude kontakt s lidmi minimální. Procházku dětem zpestříte soutěží. Třeba kdo nasbírá více šišek, objeví datla na stromě či najde loňskou houbu.

K TÉMATU  Které hračky podpoří nejmenší děti ve vývoji?

Ve špatném počasí nebo k večeru se vrhněte na stolní hry. Deskových her je spousta, ale je také mnoho zapomenutých, k nimž stačí papír a tužka. Nebo hry karetní, kvarteta a mnoho dalších. Na internetu najdete návody i na tzv. retro hry, jako je například slovní fotbal, slovní přebíječka a mnoho dalších (např. www.hranostaj.cz).

A když přece jen začne někdo být víc agresivní, zkuste ho alespoň na pár hodin izolovat od ostatních. Ať si čte, naseká kupku dřeva nebo stokrát odskáče panáka. Důležité je, aby na chvíli vypnul a přestal se soustředit na to, co mu vadí na ostatních.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pracujete společně se svým životním partnerem? Hrozí vám ponorková nemoc! Jak se jí včas vyhnout?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
Lucemburský princ Frederik, syn prince Roberta a princezny Julie z Nassau, zemřel 1. března 2025 ve věku 22 let. Dlouhodobě bojoval s mitochondriálním onemocněním POLG, vzácnou genetickou poruchou, která ovlivňuje fungování buněk a může vést k vážným zdravotním komplikacím. I přes svůj zdravotní stav se věnoval podpoře vědeckého výzkumu a osvěty o této nemoci.
Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Čím můžete v jakémkoli věku svoje dítě zaručeně otrávit Když budete opakovat tyhle nejhorší rodičovské hlášky. Některé z nich jste určitě slyšely od svých rodičů a nesnášely jste je v dětství a mládí také. Zkuste se jich vyvarovat. I když vás to bude občas stát úsilí a ústa na zámek.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.

Výběr článků

Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?
Novou Miss Czech Republic pro rok 2024 se stala Adéla Štroffeková, která soutěžila s číslem dvě. Korunku jí předávala stávající Miss World Krystyna Pyszková

Nepřehlédněte

Costume Institute Gala neboli Met Gala. Největší a nejvýznamnější charitativní akce módního světa konaná každoročně první květnové pondělí ve prospěch Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Po dvou letech je konečně zpátky, a to ve své plné kráse a extravaganci.
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek