Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Jaké jsou nejčastější chyby po cvičení? Brání vám dosáhnout vašich cílů!
zdroj: 123RF.com

Nepřeceňujte své síly

Dnes jsou módní extrémní zátěže, dynamické kruhové tréninky, náročné běhy, silové jógy… A mnoho lidí tomu podlehne. Chybou je si naložit více než ve skutečnosti zvládnete. Účinnější je dobře zvládnout třeba jen tříkilometrový běh a chodit častěji, než si dát kiláků deset a týden se nemoci hnout. Důležité také je, abyste náročnou aktivitu neukončily náhle. „Během pohybu dochází k neustálému zvyšování krevního tlaku. Pokud se zastavíte uprostřed aktivity, dostaví se závratě, v důsledku kterých se můžete zranit,“ varuje fitness expertka Samantha Clayton. „Nejlepším řešením je postupné snižování intenzity, které zaručí bezpečný a přirozený návrat srdeční frekvence do normálu,“ objasňuje Samantha Clayton.

Jezte chytře

Že se snažíte před tréninkem a po něm moc nejíst, abyste tedy vážně zhubnuly? Špatně! „Hodně žen chodí na tréninky vyhladovělé a nemají pak energii na cvičení. Riskují tak hypoglykemický šok,“ upozorňuje trenér hardcore tréninků Štěpán Ginzel. „Po samotném cvičení mají pochopitelně hlad a sní, na co přijdou. Bohužel myslet si, že díky pohybu si mohu dovolit hřešit více než obvykle je chybou. Místo dortu je salát s tuňákem nebo kuřecím masem tou správnou cestou ke zhubnutí,“ radí Štěpán Ginzel. Zkrátka svému tělu byste měly dodat energii kombinaci kvalitních bílkovin a sacharidů dvě hodiny před tréninkem a pak zhruba 30 minut po ukončení fyzické aktivity. Doplníte tak potřebné palivo, které zajistí řádnou regeneraci a obnovu svalstva.

Protahujte i po skončení

Většina z nás se poctivě rozcvičuje na začátku tréninku, ale ihned po jeho ukončení míříme do sprchy. Po jakékoli aktivitě je potřeba tělo ještě chvíli nechat pracovat v nízké intenzitě, aby se vyplavil laktát a druhý den jste neměli svaly namožené a bolavé. Pak je třeba svaly protáhnout. „Pokud budete zanedbávat potréninkový strečink, budou se vám svaly zkracovat. A jestliže protahování budete ignorovat dlouhodobě, koledujete si navíc o úrazy, které vás ze hry vyřadí na dlouhou dobu,“ upozorňuje terénní triatlonista a trenér Jan Kubíček. Doporučuje proto protáhnout hlavní partie využívané při zátěži. V každém cviku setrvat 45 vteřin. „Klidně to dělejte ve sprše, ale dělejte.“ Tělo vám za to poděkuje.

K TÉMATU  Každá koruna se počítá: Na čem všem se dá ušetřit?

Sprchujte se hned

Mnoho lidí po dokončení tréninku opouští tělocvičnu pouze po převlečení, jelikož dávají přednost soukromí v prostředí své domácí koupelny. I během takto rychlého přesunu však může dojít k nastydnutí (i když je venku vedro) nebo ke zbytečnému zanícení pleti. Veřejná sportoviště jsou plná bakterií, které se snadno dostanou do otevřených pórů. Vsaďte na rychlou sprchu, ať se těmto komplikacím, které vám radost a snahu mohou zkazit, vyhnete.

Buďte opatrní s regenerací

Někomu regenerace a odpočinek v programu zcela chybí, jiný rád kombinuje dřinu s odpočinkem. Oboje není dobře. Říká se, že odpočinek dělá mistry, tak si tu saunu jednou za čas naplánujte. Správné saunování má totiž blahodárné účinky na lidské tělo. Pokud jste ale po zátěži a ihned míříte na vyhřáté rošty, děláte chybu. Během sportování dochází k rozproudění krevního oběhu a zvýšení tělesné teploty. Tělo tak musí vynaložit mimořádné úsilí, aby se dokázalo udržet v optimální teplotě. Tím, že organismus vystavíte dalšímu horku, mu navodíte zbytečný stres a navíc budete riskovat oslabení imunitního systému. Inspirujte se například u profesionálních sportovců, kteří po tréninku nedají dopustit na osvěžující ledovou sprchu. Proud studené vody posiluje obranyschopnost organismu a také uleví namoženým svalům a šlachám. Saunu nechte až na jiný den.

Autor: bk

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Herec, jehož hlasem mluví český Homer Simpson, dnes slaví své 70. narozeniny. Vlastimil Zavřel, známý nejen z dabingu, ale i z divadelních prken a televizních obrazovek, má za sebou bohatou kariéru. Od filmů jako Dívka na koštěti po nezapomenutelné role v seriálech jako Ordinace v růžové zahradě – tento herec si získal srdce mnoha diváků. Jaké byly jeho začátky a čemu se věnuje dnes?
V sobotu 22. června 2024 ve 3:07 hodin nastane úplněk ve znamení Kozoroha, známý také jako jahodový úplněk. Tento lunární jev přináší příležitost uzavřít staré záležitosti a reflektovat nad předsevzetími, která jste si dali na začátku roku. Úplněk může přinést pochybnosti a obavy, ale také možnost převzít zodpovědnost a najít rovnováhu mezi prací a osobním životem. Je to ideální čas věnovat se péči o zdraví, zejména o kostru, kolena, zuby a kůži.
Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Zažil to jistě každý z nás. Stačí pobyt venku, když počasí zrovna nepřeje, stejně tak jako trávit čas v místnosti, kde klimatizace jede na plné obrátky. Studené ruce sice mohou být naprosto běžným jevem, ale také mohou signalizovat zdravotní problém.
Správné řízení energie může být klíčem k dosažení osobního i profesního úspěchu. Tento článek vás provede zásadami energy managementu, které vám pomohou efektivně využívat vaši energii, zvyšovat produktivitu a udržet si duševní i tělesné zdraví. Naučíte se, jak rozpoznat momenty, kdy je vaše energie na vrcholu, a jak je využít pro vaše nejdůležitější činnosti, zatímco se zároveň naučíte, jak doplňovat své zásoby energie pro udržitelný výkon bez vyhoření.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Ulpívající mastnota na troubě i uvnitř, s kterou je boj celkem urputný a někdy až nekonečný. I s tím se mohou některé hospodyňky ve své domácnosti setkat. Jak ušetřit nějakou tu korunu a zbavit se oleje a nečistot ulpívajících na povrchu trouby co nejsnadněji? Máme pro vás pár skvělých a praktických tipů.
Poznala jste skvělého chlapa a všechno mezi vámi vypadá na dobré cestě. Už se scházíte nějaký ten pátek, je vám spolu dobře. Vy ale začínáte mít pochybnosti, jestli s vámi počítá do budoucna, nebo vás vnímá jen jako krátkodobý románek. Jak poznat, že mu jde o vážný vztah a nikoli o krátké povyražení?
Nikdo není dokonalý… S tím se buď můžete smířit, nebo se rozhodnout s nedokonalostí bojovat. K dokonalé postavě vám pomůže dieta a osobní trenér a k dokonalému úsměvu zase rovnátka. Pojďte se podívat, jaké problémy vám pomohou vyřešit.

Výběr článků

Když je sex opravdu dobrý, často si přejeme, aby nikdy neskončil. Jindy se ale nemůžeme dočkat, až bude po všem. Nabízí se otázka, jak dlouho by mělo trvat milování? U každého může být tahle představa o ideální délce sexu trochu jiná...
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Dnes by legendární český zpěvák Karel Gott, známý jako "Zlatý hlas z Prahy", oslavil své 85. narozeniny. Připomeňme si život a dílo tohoto výjimečného umělce, který získal 42 Zlatých slavíků a jehož písně a charisma ovlivnily generace fanoušků nejen v Československu, ale i po celém světě. Od jeho prvních pěveckých krůčků, přes mezinárodní úspěchy až po dojemné vzpomínky jeho kolegů, Gottův odkaz zůstává nesmrtelným.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek