Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Necháváte vaše dítě vyhrát každou hru, protože je to příjemnější než vztek, pláč a hádka? Děti se ale musí naučit prohrávat!

Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Prohrávat je součástí života. Nechte dítě prohrát a naučit se to.
zdroj: 123RF.com

15. 03. 2019

Vyhrát pokaždé prostě nelze

Co dělat, aby se dítě naučilo nést prohru? Pro dítě může mít jakákoliv hra v tu chvíli daleko větší význam: možná do ní investovalo maximum a chtělo být nejlepší. Jenže přišla rána pro jeho sebevědomí. A tak křičí a obviňuje druhé. Nechte ho být a dovolte mu se vztekat. Snažte se jeho vztek chápat. Když se něco nepovede dospělému, také má mnoho lidí tendenci hledat nejprve viníky u někoho jiného. Ale většinou dokážeme své rozladění, že někdo jiný vyhrál, lépe zvládnout. Malé dítě těžko chápe, že některá hra je hra a je pouze věcí náhody, jak se vyvine. A jiná hra má svého vítěze, který je prostě v danou chvíli lepší.

Hněv je znamením toho, co dítě do hry investovalo

Podle odborníků je normální, že se dítě po prohrané hře zlobí. Hněv je jasným znamením, že dítě do hry investovalo svůj um, své schopnosti, vysoké nasazení. A pokud výsledek neodpovídá investici, musí si prožít svoji frustraci. Pro dítě to není jen „smůla“, ale až ohrožení jejich existence, protože hráč si najde jednoduchou odpověď: Snažil jsem se a nebylo mi to nic platné. Má tedy cenu se vůbec snažit? Příště už třeba nebude chtít žádné hry hrát. Ale tím bude jen zastírat strach z další prohry. Odložit tedy deskové hry a myslet si, že až vyroste, tak to bude lepší? Byla by to chyba.

Hrajte dál, naučit se prohrávat je nutné!

Nevzdávejte se společných chvil ani soutěžních her. Jednou z možností, jak dítě lépe snese prohru, je, když na ni nebude samo. Zkuste při hrách vytvářet týmy. Při prohře pak dítě není na své špatné pocity samo a druhý, dospělejší, mu je lépe pomůže unést. A naopak ho může motivovat, že „příště určitě vyhrajeme“. Všeobecně platí, že dítě by mělo mít takové schopnosti, aby mohlo vlastním přičiněním porazit ostatní účastníky hry, a to i ty starší. Ale pokud chce malé dítě hrát složitější deskovou hru, je pochopitelné, že ji těžko vyhraje. Občas je dobré se ale dohodnout, že „také někdy vyhraje“. Nebo bude třeba jen druhý, třetí, prostě nebude poslední. Jde to zařídit, ale: ten nejmladší by neměl o dohodě vědět a dohoda by měla platit na jednu hru. Pokud by vyhrál pokaždé, získal by klamné přesvědčení, že je nejlepší v rodině. A naopak starší sourozenci by získali pocit, že jejich povinností je nejmladšímu vždy uhladit cestičku.

K TÉMATU  Šišlání aneb jak to udělat, aby z vaší ratolesti nevyrostl šišlavec? Začněte brzy, a máte vyhráno!

Prohry u stolu připraví dítě na životní soupeření

Už od nejjednoduššího pexesa život dítě připravuje na výhry a prohry. Frustrující pocit z občasné prohry zná každý z nás. Je dobré, aby dítě vědělo, že jsou lidé, kteří jsou lepší, než ono. Připomeňte mu to například při sledování sportovních soutěží a dodejte, co to vítěze stálo úsilí. A když vítěz příště prohraje, nezapomeňte mu to připomenout znovu. Vidíš, včera byl první, dneska je druhý. Skvělých lidí, kteří něco umějí, je spousta. Naučte dítě brát prohru jako součást života. Jen jich nesmí být příliš mnoho za sebou.  Každý přece potřebuje občas zazářit. A takovou situaci pro své dítě určitě budete umět vytvořit i vy.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Jedni je milují pro jejich klasický vzhled a charakteristické prošívání, které lze poznat hned na první pohled, jiní pro ně zase mají slabost, neboť se od konkurence odlišují trvalostí, komfortem a různorodými střihy, mezi nimiž si každý ctitel džínů snadno najde něco pro sebe. O jakých kalhotách je zde řeč?
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.
Letní povlečení by mělo být prodyšné a savé. Zimní naopak teplé, měkké a hřejivé. Jaké materiály byste si měli vybrat, abyste se královsky vyspali po celý rok?
Tváří se jako svatoušci, ale přitom se ve volných chvílích dívají na porno videa. O kom je řeč? No přeci o většině naší mužské populace.
Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah.
Máte před sebou volný víkend a přemýšlíte, co byste se svojí láskou podnikli? Nebo jenom hledáte atraktivní destinaci, kterou navštívíte při další letní dovolené? Nemusíte vždy jezdit tam, kam většina lidí. Zajeďte si za romantikou, která se vám doslova vryje pod kůži.
Zajímá vás, co právě teď vaše dítě v děloze dělá? To se podle jeho stáří dá snadno zjistit. Kdy začíná vnímat hlasy i sladkosti, na kterých si pochutnáte? A jaký měsíc je pro něj velmi zásadní, protože poprvé otevře oči?
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Jste-li rodič odrostlejšího dítěte, jistě už jste řešili otázku, kdy je ten správný čas, aby dítě spalo v pokojíčku zcela samo. Pokud máte doma čerstvě narozené miminko, toto nelehké rozhodování vás teprve čeká. Čím se řídit a jak postupovat, aby to nezanechalo stopy na vzájemném vztahu?

Výběr článků

Rebarborový koláč je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat sladkou pochoutku s lehce nakyslým nádechem. Tento jednoduchý recept vám ukáže, jak připravit dokonalé těsto a lahodnou rebarborovou náplň, kterou si oblíbí celá rodina. Přečtěte si náš postup krok za krokem a vyzkoušejte tento osvěžující dezert ještě dnes!
Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.

Nepřehlédněte

Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek