Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Montessori pedagogika: jaké jsou její principy?

Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Montessori pedagogika
Jaké jsou principy Montessori pedagogiky? (zdroj foto: www.123rf.com)

22. 01. 2021

Strastiplná cesta zakladatelky 

Autorkou směru je Maria Montessori, která se narodila v roce 1870 v Itálii. V té době měly ženy ve společnosti zcela odlišné postavení, než je tomu dnes. Maria i přes nevůli svého otce (a mnoha dalších lidí na univerzitě) vystudovala medicínu. Montessori pedagogika pak byla její další krok.

Byla to pro ni velmi vyčerpávající cesta, protože pro ženy bylo běžné, aby se učily domácím pracím a jednou se staly především manželkami mužů. Stát se lékařkou bylo v té době pro ženu chápáno jako velmi nedůstojné. Maria Montessori tedy byla jednou z prvních lékařek v Itálii.

Věnovala se pak psychiatrii, pracovala na psychiatrické klinice v Římě. Zapojila se do výuky dětí s poruchami vývoje a poznávala výsledky své práce s nimi. Postupně se zaměřila pouze na pedagogickou činnost, organizovala tréninkové kurzy své metody, založila modelové Montessori školy.

Respekt a svobodná volba

Při vzdělávání je dítě chápáno jako jedinečná bytost. Učitel není tím, kdo řídí celý systém vzdělávání, ale spíše pomáhá dítěti, aby se svobodně rozhodlo, kdy se bude čemu věnovat.  Velký důraz se zde klade na spontánní činnost dítěte.

Je třeba mu dát určité hranice, ale zároveň mu ponechat možnost svobodné volby. Jako heslo bývá zmiňováno: „Pomoz mi, abych to dokázal sám“. Při učení se využívá tzv. senzitivních období, kdy je dítě citlivé na určité vjemy a snadněji se tedy danou věc naučí.

Propojenost poznatků

Veškeré informace nezískává dítě izolovaně, ale učí se je zároveň v souvislostech s dalšími jevy. Poznatky nejsou jen teoretické, ale je důležité propojit je s jejich uplatněním v reálném životě. Využívá se mnoho pomůcek, při výuce dítě pouze neposlouchá učitele, ale samo objevuje a zapojuje do činnosti veškeré své smysly. Hodně se propojuje činnost fyzická s duševní.

K TÉMATU  Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Jasný řád

Přestože se na první pohled může zdát, že Montessori pedagogika je tak trochu chaotická metoda, která nechává veškerou aktivitu v rukách dítěte, není tomu tak. Pro výuku je připravené prostředí, které dítěti nabízí možnosti toho, čemu se může věnovat.

Prostředí je upravené tak, aby dítě rozvíjelo adekvátně jeho věku. Dítě se samo rozhoduje, na co momentálně zaměří svou pozornost. Při činnosti však dodržuje jasně nastavená pravidla.

Odlišné vnímání chyb

Při Montessori vzdělávání není dítě hodnoceno známkami. Obvykle je průběžně slovně popisován jeho pokrok. Chyba je chápána jako přirozená součást učení, která člověka dovede k řešení.

Učitel není tím, kdo by dítě hodnotil, nebo ho jakkoliv „škatulkoval“. Ve školách je kladen důraz také na vztahy v kolektivu dětí. Ty se vzdělávají ve věkově různorodých skupinkách. Během probíraných témat se učí vzájemné spolupráci a respektu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

11 rad, jak si vybrat nejlepší mateřskou školku

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Taky se vás dotkla koronavirová krize po finanční stránce? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak rodinný rozpočet trochu “nakopnout”. Naštěstí lze vykonávat rovnou několik prací z domova, pro kterou se rozhodnete vy?
Červený koberec v Karlových Varech se proměnil v módní přehlídku, kde české celebrity předvedly své nejlepší i nejhorší outfity. Kdo oslnil a kdo naopak propadl? Naše módní poradkyně Jana se podívala na zoubek těm nejzajímavějším módním kreacím z IFFKV 2024. Připravte se na nekompromisní hodnocení plné chvály, ale i ostré kritiky!
Banány patří mezi rychlou svačinku, ale také mezi potraviny, které pozitivně ovlivňují nervový systém a zlepšují náladu. V Japonsku na banány nedají dopustit především ženy, protože díky banánům si udržují štíhlou postavu. Už jste slyšeli o banánové dietě?
Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
Jste-li ve věku 55+ a hledáte zaměstnání, můžete se s tím běžně setkat. Věková diskriminace při žádosti o zaměstnání je v naší zemi poměrně běžná. Způsobů, jak ji prokázat a jak se jí bránit, není bohužel mnoho. Ale jsou.
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
Tato stavba klame tělem. Na první pohled vypadá jako obyčejná stodola, ale uvnitř se skrývá moderní rezidence. Obrovský prostor v prvním patře, překrásný dřevěný interiér a obrovské prosklené čelo budovy, skýtající výhled na nedaleké hory. Kdo by nebral takové bydlení?
Odlety na vytouženou dovolenou bývají občas hektické a stejně tak působí i letiště. Musíte najít místo odbavení, projít kontrolou a nakonec trefit správný gate. Většinou vše funguje hladce. Co ale dělat, když se let opozdí, zruší, nebo nestihnete navazující letadlo?
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.

Výběr článků

Kvalitní pohorky oceníte nejen během výpravy na nejvyšší vrchol Tater, ale i při výstupu na Sněžku nebo na výletě k nejbližšímu hradu či zámku.
Stojany na víno ze dřeva i kovu, na stěnu nebo na bar v kuchyni. Slouží nejen jako praktické uložení vína, ale také jako originální designový prvek. Patří mezi věci, které vybíráte spíše podle stylu
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Nepřehlédněte

Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek