Pondělí , 12. 05. 2025

Pankrác

Urodila se vám meduňka? Tohle jsou způsoby, na co všechno ji využijete

Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
meduňka
Meduňka má obdobná využití, jako třeba máta. Navíc má opojnou citronovou vůni.

10. 08. 2022

Když má meduňka ty správné podmínky, opravdu doslova vám poroste před očima. Proto jí neváhejte dát větší květináč, pakliže ji pěstujete v domácích podmínkách. Že se bojíte, co potom s ní? V našem článku se dozvíte, na co všechno se meduňka hodí.

Meduňka lékařská se v léčitelství používá již dlouhou dobu k léčbě nejrůznějších potíží, nejčastěji stresu a úzkosti. Často se vysazuje, aby přilákala včely, a uvolňuje příjemnou citronovou vůni, když si ji rozmělníte mezi prsty. Listy můžete dokonce rozdrtit a potřít si jimi kůži jako odpuzovač komárů.

Využití meduňky

Obecně platí, že s meduňkou zacházíte stejně jako s jakoukoli jinou čerstvou bylinou. Obzvláště dobře se hodí místo máty, protože uvolňuje příjemné a silné voňavé tóny.

kosmetika
Vyrábíte domácí kosmetiku? Určitě do ní nezapomeňte přimíchat i meduňku.

Kuchyně

  • Meduňka je skvělá do salátů. Dodá jim trochu pikantní chuť a zcela je ozvláštní. A to nejenom zeleninové, ale i ty ovocné.
  • Meduňka se také hodí k drůbeži – zkuste přidat nakrájené lístky do kuřecího salátu, rybích pokrmů, a dokonce i do zeleninových jídel, která můžete podávat jako přílohu.
  • Vyzkoušejte také meduňkový čaj – je stejně uklidňující jako heřmánek nebo levandule, ale má příjemnou citrusovou chuť. Jak na něj? Prostě pár lístků zalijte horkou vodou.
  • Stejně jako mátu nebo bazalku můžete lístky meduňky také kandovat a použít jako křupavou ozdobu na zmrzlinu nebo koláče.
zmrzlina
Chuť meduňky k dezertům perfektně ladí.
  • Chcete-li uhasit žízeň, přidejte do vody lístky meduňky. Koneckonců není nic lepšího než ochucená voda.
  • Rovnou si z ní můžete udělat i osvěžující limonádu.
  • Také můžete do husté smetany přidat lístky meduňky a připravit panna cottu nebo crème brûlée. 
  • Nejenom děti milují zmrzlinu! Vyrobte si jednoduchou lahodnou meduňkovou zmrzlinu. Formičky na led napusťte vodou se sirupem a přidejte najemno nasekané kousky meduňky. Budete se olizovat, a navíc bude vaše pochoutka krásně vonět.
K TÉMATU  4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy
meduňka
Meduňka má rozkošné malé kvítky.

Domov

  • Esenciální olej z meduňky funguje podobně jako celá tato bylinka. Přidejte několik kapek meduňkového esenciálního oleje do difuzéru a věřte, že tato vůně vám dokáže uklidnit nervy. Dům bude přinejmenším krásně vonět a v lepším případě budete i klidněji spát.
  • Protože se meduňka často používá k léčbě nespavosti, vložte sušené lístky do povlaků na polštáře, čímž si usínání usnadníte.
  • Pokud pořádáte venkovní oslavu, na stoly položte vázy s nařezanou meduňkou, což pomáhá odpuzovat komáry, zatímco si ostatní užívají grilování.

Zdraví

  • Meduňka byla zkoumána jako lék na opary a lze ji použít do oleje pro výrobu hojivého balzámu, přičemž je opravdu efektivní.
  • Pokud se cítíte nadmutí, právě meduňka vám může od tohoto neduhu pomoci. Zkuste pít meduňkový čaj nebo ji použít do koupele.
čaj
Zalijte pár lístků meduňky horkou vodou a uvidíte, jak se vám bude krásně spát.
  • Meduňka pomáhá zmírnit plynatost a pálení žáhy, takže je další uklidňující bylinou společně s mátou, zázvorem a dalšími. Šálek meduňkového čaje také dokáže zklidnit bolesti hlavy.
  • Je známo, že meduňka odpuzuje komáry. Chcete-li si připravit meduňkový repelent, stačí si potřít odhalená místa kůže rozdrcenými lístky meduňky.

Jak vidíte, meduňka má mnoho využití. Teď už se vám nikdy nestane, že nebudete vědět, co s ní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Životodárná H2O: Jak si v létě udržet správnou hladinku hydratace?

Jak doma využít levanduli? Proti molům i do kosmetiky

Zdroje článku:
www.practicalselfreliance.com, www.masterclass.com
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Udržet svou mysl i tělo zdravé je v dnešní době trochu těžké, nemyslíte? Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy a vybudovat si napříč jim celkovou psychickou a fyzickou pohodu může být ošemetné.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Ve věku 27 let zemřela Güler Erdogan, držitelka titulu Miss Europe-Kosovo. Její život vyhasl po osudném pádu z nadjezdu při útěku před policií. Incident, který se odehrál ve městě Giresun v Turecku, nyní vyšetřují tamní úřady. Případ vzbudil mezinárodní pozornost a znovu otevřel otázku nebezpečí alkoholu za volantem.
Jednoduchý čistý design, kombinace dřeva a betonu. To je Ion Adventure Hotel na Islandu, který má vlastní termální lázně s výhledem do okolní přírody. V noci pak můžete přímo z bazénu pozorovat na obloze polární záři nebo se koukat ven proskleným výhledem z restaurace v prvním patře. Nádhera!
Zjistěte, jak a kde začít s houbařením, jaké vybavení je nezbytné pro úspěšný sběr, a naučte se správné techniky sběru, abyste chránili přírodní prostředí. Přinášíme praktické rady pro začátečníky i pokročilé, díky kterým si můžete užít bohatou úrodu a příjemně strávené chvíle v lesích České republiky.
Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.

Výběr článků

Začala jste na jaře trénink v přírodě a chcete pokračovat? Běháte nebo chodíte? Dá se to zvládnout i na podzim. Podzim sice přináší nižší teploty, mlhu a občasný déšť. Na takové počasí se však můžete připravit a má dokonce i své výhody. Jak sportovat na podzim a využít potenciálu počasi?
Herec, jehož hlasem mluví český Homer Simpson, dnes slaví své 70. narozeniny. Vlastimil Zavřel, známý nejen z dabingu, ale i z divadelních prken a televizních obrazovek, má za sebou bohatou kariéru. Od filmů jako Dívka na koštěti po nezapomenutelné role v seriálech jako Ordinace v růžové zahradě – tento herec si získal srdce mnoha diváků. Jaké byly jeho začátky a čemu se věnuje dnes?

Nepřehlédněte

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Máte v plánu vyrazit na nákupy letních kousků? Pak se poohlédněte po plastovém kabátku, divoce vzorovaných šatech a něčem průhledném. Chcete-li jít s módou, pak nezapomeňte ani na vykrojené plavky!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek