O seboree:
Lupy nebo seborea? Seborea je onemocnění, které dokáže být poměrně zákeřné. Podle posledních statistik tímto kožním onemocněním trpí zhruba padesát procent středoevropské populace a možná i vy jste pacientem.
Pokud mluvíme o seboree, mluvíme o zánětlivém onemocnění, za nímž obvykle stojí kvasinkoví infekce. Bohužel původ onemocnění nelze odhalit zcela, nýbrž jenom částečně. Postiženy však bývají prakticky všechny věkové generace bez rozdílu pohlaví. Bohužel i kojenci jsou rizikovou skupinou.
Kde se seborea vyskytuje
Kdyby se seborea rozšířila na dlaních nebo chodidlech, bylo by zjevné, o jaké onemocnění se jedná. Jenže pakliže se dostane nemoc na pokožku hlavy, váháte, jestli se nejedná o klasické lupy.
Jaké jsou příznaky seborey?
Seborea neboli také seboroická dermatitida připomíná právě lupy, a to alespoň z počátku. K dalším příznakům patří také zarudlost, opuchlost, někdy kůže zbarvená dožluta. Zpravidla se tato nemoc vyskytuje v zimních měsících, ovšem není to přímo podmínkou. Podle lékařů je však v teplých měsících nemoc spíše na ústupu.
Jak se léčí seborea?
K léčbě seboroické dermatitidy přistupujte prakticky stejně jako k lupům. Taky si pořiďte účinný šampon, který s tímto nepříjemným dermatologickým problémem bojuje. Šampony by měly mít mnoho přírodních složek, případně se však poraďte s odborníky, kteří jistě doporučí konkrétní produkty, jež jsou ozkoušené.
O lupech:
Co se týče lupů, tvoří se zásadně na hlavě. Mluvíme konkrétně o nadměrném množství odumřelých částí kůže. V porovnání se seboreou se jedná o poměrně nezávažné onemocnění, které je však jen velice nepříjemné. Kousky kůže se totiž odlupují od hlavy, poté odpadávají a ulpí na nejoblíbenější halence či kabátě.
Jelikož jsou lupy taktéž problémem prakticky všech generací bez rozdílu pohlaví, je třeba zjistit o této kožní nemoci více.
Jaké jsou příznaky lupů?
Jak již bylo zmíněno, pokud mluvíme o lupech, mluvíme o odumřelých částech kůže, které se odloupávají a odpadávají. Lupy se objevují zásadně na hlavě, ale jenom na některých místech, která mohou svědit. Tak tomu bylo ostatně i v případě seborey.
Za lupy však většinou můžeme sami. Lupy se vyskytují nejčastěji tehdy, kdy používáme nevhodnou vlasovou kosmetiku, kterou navíc nedostatečně oplachujeme. Nebo možná vlasy až příliš často kartáčujeme nebo je často myjeme. Za lupy však může stát i nesprávný jídelníček nebo chybějící vitaminy či suchá pokožka hlavy.
Jak se lupy léčí?
Lupy nebo seborea? V případě léčbě je to prakticky jedno. V obou případech se totiž nejdříve zasahuje s pomocí kosmetických produktů, jež jsou určeny přímo na daný problém. Na lupy dnes dokonce neexistuje jen šampon, ale také kondicionér, který má pokožku hlavy uklidňovat a hydratovat.
Případně je dobré vyzbrojit se také bylinkami. Na lupy nejvíce působí rozmarýn, ze kterého si stačí vyrobit odvar, kterým pak přelijete vlasy. Nebo také se při léčbě využívají homeopatika Po těch však sáhněte až ve chvíli, kdy jsou šupiny kůže velké a kdy společně s šupinami padají také vlasy. Takto závažnou formu lupů většinou doprovází i svědění nebo nesnesitelné pálení.
Pokud by lupy nemizely, zamiřte ke svému dermatologovi, který předepíše léky určené k léčbě tohoto kožního problému. Nejčastěji se předepisují antimykotika.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Co způsobuje lupy a jak proti nim bojovat? Zatočte s běžným problémem
Proč je arganový olej skutečným zázrakem pro vaše vlasy? Zatočí s lupy a urychluje růst