Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Co je to kyberšikana a jak se jí bránit? Téma, které je stále aktuální

Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.
kyberšikana
Co je to kyberšikana? A jak se jí bránit? (foto: 123RF)

20. 04. 2021

Ubližování, vydírání a ztrapňování prováděné prostřednictvím počítače nebo třeba mobilu se označuje jako kyberšikana. Můžeme slyšet hovořit též o počítačové šikaně. Jak konkrétně může probíhat?

Stačí fotka nebo video

Ke kyberšikaně dochází v případě, kdy útočník pořídí fotografie nebo video s cílem dotyčného zesměšnit nebo mu jinak uškodit. Při zveřejnění na sociálních sítích pak na sebe další efekt nenechá dlouho čekat.

Může se jednat o umístění upravených fotografií, zveřejnění informace, která je čistě soukromá, různé nadávky nebo nevhodné komentáře na facebooku, urážlivý e-mail, ponižující video nebo webové stránky vytvořené s cílem konkrétní osobu ponížit.

Výrazný dopad na oběť

Kyberšikana má proti šikaně klasické hned celou řadu „výhod“, které zesilují její působení. Jak již bylo řečeno, pořízený materiál stačí pomocí několika kliknutí vystavit na některé ze sociálních sítích. O další šíření už se pak zcela bez práce postará stále širší publikum. Útočník už se pak nemusí v podstatě o nic starat, naopak se postupně mohou přidávat další agresoři.

Ke klasické šikaně dochází v přítomnosti útočníka. Můžete se tedy pokusit vyvarovat se situacím, kdy by toto mohlo nastat. Kyberšikana však není nijak limitována časem ani místem. Od zveřejnění příspěvku probíhá neustále, je jedno, kolik je hodin, nebo kde právě jste. Nemáte příležitost si odpočinout, útoku se vyhnout.

Anonymita útočníka

U tohoto typu šikany nemusíte vůbec tušit, kdo za ní stojí. Většinou o něm kromě přezdívky (tzv. nicku) nevíte vůbec nic. Zároveň tato anonymita dodává útočníkovi odvahu. Je to podobné, jako když lidé získávají větší odvahu a zároveň mají vyšší tendenci k provádění trestného jednání v momentech, kdy jsou kryti maskou nebo jsou součástí davu.

Varovné signály

Dopad na oběť je především v rovině psychické. Nezaznamenáte modřiny nebo potrhané oblečení, ale člověk se spíš začne víc uzavírat do sebe, bude úzkostlivý, nebude mít o nic zájem. Můžete si všimnout změny v tom, jak často používá mobil nebo počítač.

K TÉMATU  Jak mírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Po přečtení zprávy, e-mailu, může být dotyčný viditelně rozrušený, smutný nebo vzteklý. Není v tak častém kontaktu s přáteli. Vyhýbá se akcím, kde by bylo přítomno více lidí.

Jako následek a na psychické vyčerpání se mohou objevit i zdravotní potíže – nevolnost, bolesti hlavy, bolest břicha. Dotyčný může trpět nespavostí, být nervóznější, mít tendence k úzkostným myšlenkám.

Jak se bránit?

Když už jednou takový útok začne, jen velmi obtížně končí. Při vystavení kyberšikaně se doporučuje nechávat si kopie zaslaných zpráv a všeho potřebného. Je lepší řešit věc hned na samém počátku a svěřit se někomu ze svých blízkých. Důležité je zprvu získat především potřebnou podporu. Na zaslané urážlivé zprávy je lepší nereagovat. Podle intenzity útoku je pak možností obrátit se na policii.

Ideální je soustředit se také na prevenci vzniku kyberšikany. S rizikem si zahráváme především v momentech, kdy na sebe na internetu vyzrazujeme některé citlivé údaje. Vždy tedy myslete na to, že je důležité chránit i na internetu své soukromí.

Nezveřejňujte svou adresu, telefon nebo informace o svých blízkých. Na podezřelé vzkazy a zprávy nereagujte. Dobře volte veškerá přístupová hesla a nikomu je nesdělujte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Zažil to jistě každý z nás. Stačí pobyt venku, když počasí zrovna nepřeje, stejně tak jako trávit čas v místnosti, kde klimatizace jede na plné obrátky. Studené ruce sice mohou být naprosto běžným jevem, ale také mohou signalizovat zdravotní problém.
Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Možná se někteří ptáte, proč by měli mít homosexuálové právo sňatku a nabýt tak manželství, když existuje tzv. registrované partnerství. Registrovaní partneři však nemají stejné pravomoci jako manželé.
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.

Výběr článků

Dnes už nikoho žena na vedoucí pozici příliš nepřekvapí. Obdivujete je, vzhlížíte k nim, chtěli byste být jako ony a tápete, jak se alespoň přiblížit?
Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Hormonální dieta rozhodně neslibuje instantní zázrak v podobě drastické diety a následného jojo efektu. Naopak. Principem je především pochopení fungování těla a jeho správné naladění pomocí stravy. Hubnutí je až bonusový efekt.

Nepřehlédněte

Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici. Ta lze trénovat na více úrovních. Pokud jste tímto tématem nepolíbení, nezoufejte. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné o tom, co má na rozvoj intuice vliv. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi. Co je to intuice a proč se vyplatí jí naslouchat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek